PlayerUnknown's Battlegrounds

Zyxell NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point İncelemesi

Zyxel’in uzaktan kolay kurumsal idare imkanı sunan Nebula bulut sistemine bakıyoruz. Suramda PoE yani Ethernet üzerinden güç verebilen GS1920-8HPv2 Ethernet Switch kullanıyoruz. Bu sayede sizin de şirketinizde kurabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir ağ yapısı örneği üzerinden incelememizi gerçekleştiriyoruz.

Bir Tayvan ağ eserleri markası olan Zyxel epeyce esaslı bir şirket. Türkiye’de de uzun yıllardır hem son tüketici, hem de kurumsal pazarda mevcut. Şirketin kurumsal tahlillerinden birine bakarken, ağ eserlerindeki yaklaşımını, donanımsal özellikleri ve daha kıymetlisi yazılım arayüzünü, ayarlarını, kimi püf noktalarını görüyoruz. Bu türlü farklı bir marka, eser ailesi ve incelemenin ağ konusuna meraklı, iş yapan Technopat izleyicilerinin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

Kutu İçeriği

Öncelikle kutulardan başlayalım, kurumsal eserler sağlam ve süsten uzak, fonksiyonel paketlemeye sahip. Envanter kaydı ve demirbaş süreçleri için kutu üzerindeki kodları kaydetmemiz kâfi.  Kutuda kullanım kılavuzu, erişim noktası, adaptör ve duvar montjı için gerekli askı ve vidalar bulunuyor. Çağdaş, beyaz, minimal bir tasarımı var. Çalışma ışığı, havalandırma delikleri, topraklama ibareli vida, gerekli Mac, S/N kodları ve âlâ gizlenmiş bir güç girişi, Ethernet portu mevcut.

Ethernet Switch de emsal ambalaja sahip. Masa kullanımı için yalıtıcı ve hava almasını sağlayan yükseltici kauçuk ayakları, Rack yani raf tipi kasalara montaj için de kenar braketleri monte edebilirsiniz. Güç ve topraklama geride, durum ışıkları, Ethernet portları, fiber irtibat için SFP portları önde. Portların çalışma durum ve sürat göstergeleri öndeki yazılarda özetlenmiş, ayrıyeten bu Switch kutusundaki kitapçık da farklı modeller için PoE ayarlarını, PoE Budget, 802.3af ve 802.3at farklarını da güzelce özetliyor.

Bu anahtar sistemi tek kablo ile bilgi ve güç akışı için derli toplu ve faydalı. Başka beğendiğimiz ve son tüketici eserleriyle kurumsal eserleri ayıran nokta ise sistemin soğutma bilgileri. Bir ağ odasında kaç BTU soğutma gerekiyor hesaplarken kolaylık sağlayan bedeller daima kitapçıkta var. Yeni modellerin kıymetlerini de Zyxel internet sitesinde evrak olarak paylaşıyorlar. Aslında kurumsal eserler olduğu için şirketle bağlantıya geçip daha fazlasını sorma imkanınız var.

Suram

Ethernet Switch yoksa kurmanız ya da mevcut anahtar sisteminize Zyxell NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point eserini bağlamanız gerekecek. PoE bize burada adaptörsüz, pak, kolay ve daha derli toplu bir suram imkanı sunuyor. Suram için telefonunuza uygulamayı indirip QR kodu okutabilir, ya da bir bilgisayardan 192.168.1.1 ile bağlanabilirsiniz. Zyxel’de ekseriyetle temas için temel IP bu, Admin ve Password, giriş ismi ve şifresi ise 1234 oluyor. Çalışmazsa RESET süreci için ufak deliğe bir iğne ya da kalem ucunu uzun müddet basılı tutarak fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Kesinlikle sonra şifrenizi değiştirin. Şayet öteki bir Switch üzerine taktıysanız ağda DHCP açıksa yeni kesimlerin IP’leri değişecektir. Bu noktada hangi aygıtın IP’si kaçtı diye bakmadan, tek tek erişmeden kolay çalışmanın yolu taşınabilir uygulama ve QR kodları kullanmak.

Nebula’nın en hoş yanı bir heyetimi düzgün yaptıktan sonra daha sonra bunu kopyala yapıştır biçiminde çoğaltabilmeniz. Farklı müşteriler ve şirketler için çalışan biriyseniz düzgün ayarları oturttuktan sonra direkt bu biçimde işi bitirme ihtimaliniz var. İhtimal diyorum çünkü farklı yerlerde ağ kurulumlarında karşılaşabileceğiniz neredeyse sonsuz varyasyon var. Kablosuz ağ sıhhati raporu, VPN toplojisi, NSS tahlil raporları üzere pek çok aracınız var.

Nebula’nın fiyatsız temel bir paketi ve çok iş yapan profesyoneller için bir de pro paketi mevcut. Bu özelliklerin kapsamlı bir listesini https://www.zyxel.com/solutions/Nebula-Commercial-Cloud-Networking-Solution-20161018-771782.shtml#3-reasons-Upgrade adresinde ve https://www.zyxel.com/library/assets/solutions/nebula/pdf/nebula-licensing-table.pdf belgesinde okuyabilirsiniz.

Bizim dikkatimizi çeken aslında fiyatsız hesabın birden fazla KOBI için faydalı özellikler sunması. Fiyatlı sürüm önemli ciddi dev tertip işlerinde, Audit yani bu işlerin denetlenmesinde hoş özellikler sağlıyor. Nebula Control Center yani NCC sürümlerindeki ayrıntılarda yeniden rapor mühleti farkları görebiliyoruz, 7 günlük ya da 365 günlük güvenlik raporu muhtaçlıkları şirkete nazaran değişecektir.

Zyxell NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point

PoE üzerinden bağladığımız NWA110AX epey gelişmiş bir aygıt. Wi-Fi 6 ile birlikte gelen LTE teknolojileri sayesinde daha evvelki Wi-Fi standartlarına nazaran çok daha üstün bir performans sunuyor. Bu süratten çok, kurumsal hayatta ve kalabalık ortamlarda değerli olan bantları yönetme, eş vakitli olarak farklı bant genişliği olan aygıtlara düzgün hizmet vermekte değerli.

Kafenize ya da otel lobinize gelen konuklar için Captive Portal olarak tanımlayabileceğiniz aygıta özel bir giriş ekranı ekleyebiliyorsunuz. Her bağlanan Wi-Fi 6 aygıt kullanmayacağı için bütün AX donanımlarda olduğu üzere evvelki standartlara da hizmet verebiliyor. Lakin bağlı aygıtlar da yeniyse elbette performans artıyor.

Qualcomm işlemci, taşınabilir sinyallerle karışmasını engelleyici tedbirler ve kendi içerisinde de parazit filtreleme özellikleri dikkatimizi çekenler. Zyxel uzun ömürlülük için katı kapasitör kullanımı üzere noktaların da sitesinde altını çizmiş.

  • 2.4GHz: 575Mbps
  • 5GHz: 1200Mbps
  • 2×2 MU-MIMO

20, 40 ve 80 MHz bantları dikkatimizi çekiyor, üst düzey Router eserlerinde gördüğümüz 160 MHz bandı ne yazık ki yok. Çift antenli eserde bunlar kasa içerisinde gizlenmiş. Bu sayede dekorasyona daha uygun kamufle edebiliyorsunuz.

Anten güçleri ABD ve Avrupa Birliği standartlarına uyacak biçimde bölgesel farklılık gösteriyor, AB standartları daha sıkı.

Frekans kapsamlarına baktığımızda:

2.4 GHz (IEEE 802.11 b/g/n)

ABD (FCC): 2.412 ila 2.462 GHz

Avrupa (ETSI): 2.412 ila 2.472 GHz

5 GHz (IEEE 802.11 a/n/ac)

ABD (FCC): 5.15 to 5.35 GHz; 5.725 ila 5.850 GHz

Avrupa (ETSI): 5.15 to 5.35 GHz; 5.470 ila 5.725 GHz ortası.

ABD (2.4GHz/5GHz): 23/23dBm

AB (2.4GHz/5GHz): 20/22dBm

2.4GHz: Tepe kazanım 5dBi

5GHz: Tepe kazanım 6dBi

Fast Roaming yani süratli sirkülasyon için: Pre-authentication, PMK önbellekleme ve 802.11r destekleniyor.

Şifrelemede WPA, WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) takviyesi var.

Erişim idaresinde de L2-izolasyonu, MAC filtreleme ve Rogue AP tespiti destekleniyor.

Kablosuz ağın erişimini, sıhhatini, planlamasını yönetebildiğiniz erişim noktası Mesh dayanağı konusunda da sitesinde gördüğümüz kadarıyla ileriye dönük takviye alacak.

Sonuç Değerlendirmesi

PoE bütçesini çok tüketmemesi için ethernetten güç verdiğinizde 17 Watt ile çalışıyor. 8 Adedinin toplam gücü 136 Watt, 7 adedinin ise 119 Watt oluyor. 8’lik bir Switch ile 7 tane kullanmak teoride mümkün. Elimizde 8 tane olsa bunları da toplu bağlamayı deneyebilirdik, fakat denemediğimiz için güç bütçesine nazaran hesapladık. Kablosuz erişim noktası incelerken PoE Switch’in de hoş özelliklerini görmüş olduk. Katiyetle derli toplu, daha az kablolu kurulumlar yanılgıları azaltmak ve heyetim, idare süreçlerini yapmak ve sürdürmek için daha avantajlı.

Bilhassa kurumsal işler için kurumsal eserler kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü dayanıklılık ve eserlerin yönetilebilirliği en az temel fonksiyonları kadar değerli. Zyxell NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point muhakkak başarılı bir eser. Bu türlü olmasını sağlayan şimdiki teknolojiler, kompakt yapı ve Zyxel Nebula özelliklerinin birleşimi diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı