Steam

Zoom ve Microsoft Teams Üzere Hizmetlere Yeni Bir Alternatif Daha Geldi

Şifrelenmiş iletileşme uygulaması Signal, küme görüşmeleri için yeni bir görüntü arama özelliğinin yayımını duyurarak salgının başlangıcından beri giderek kalabalıklaşan bir pazara adım attığının sinyalini verdi.

Firmanın yayınladığı bir blog yazısına nazaran Signal görüntü aramaları fiyatsız, özel ve büsbütün uçtan uca şifrelenmiş durumda. Bu güvenlik özelliği, görüntü konferansı Zoom‘un yalnızca kısa bir mühlet evvel eklediği bir özellik olarak öne çıkıyor.

Şu anda yalnızca beş iştirakçi ile sonlu olan yeni özellik tüm platformlarda uygulamanın en son sürümü ile kullanılabilir durumda. Kullanıcılar, ekranın üst kısmında yer alan yeni tuş ile bir küme görüntü araması başlatabiliyor.

Dünya genelinde devam eden salgın yüzünden konuttan çalışmaların artması ile bir arada geçtiğimiz dokuz ay içerisinde görüntü konferansı pazarı muazzam bir büyüme yaşadı. Salgından en çok yarar sağlayan platformlar Zoom ve Microsoft Teams üzere esasen var olan hizmetler olurken, bu iki uygulama da devasa bir büyüme ile artık her gün milyarlarca görüşmeye mesken sahipliği yapan hizmetler haline geldiler.

Lakin şayet firmanın blog yazısına bakılırsa Signal, bu kurumsal devlerden biraz daha farklı bir alana hizmet vermeyi ve tüketici kullanımlarına odaklanmayı planlıyor. 2020 yılının getirdiği zorluklarla doğum günlerinden düğünlere gündelik hayatımızın pek çok kısmında bağlarımızı koparmamak için yeni prosedürlere geçiş yaptığımızı belirten firma, bu değerli ve ferdî anlar internet üzerine taşınırken özel olarak paylaşım yapmak ve bağları sürdürmek için yeni yollar sunmayı istediklerini söylüyor.

Signal, her vakit olduğu üzere bilgi mahremiyeti ve güvenlik konusuna verdiği kıymetin altını çizmeyi de unutmadı. Firmanın söylediğine nazaran kullanıcıların saklanan bilgilerinin tamamı, hesap açma tarihi ve en son kullanım tarihinden oluşuyor. Velhasıl firma, dolaylı yoldan da olsa, salgının başlangıcından beri kullanımları ile bir arada tenkitleri de artan en büyük firmaların sundukları hizmetlere (Zoom ve Teams gibi) kıyasla yeni görüntü arama özelliğini emniyetli bir alternatif olarak tanıtıyor.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı