Ücretsiz Oyunlar

Yüksek Yararlı Wi-Fi: TP-Link Archer T3U Plus İncelemesi

Bugüne kadar TP-Link’in Wi-Fi adaptör serisinden çok sayıda eseri inceledik ve bu teknolojinin gelişimine şahit olduk. Gelinen nokta ise kolay bit USB adaptöründen, artık antenli ve daha yüksek performans kazanımı elde edebileceğiniz güçlü bir Wi-Fi adaptörü formunda oldu.

Archer T serisi altında toplanan TP-Link’in Wi-Fi adaptörleri içinden daha evvel Archer T2U Nano ve Archer T3U modellerini incelemiştik. Bu her 2 aygıt da USB yoluyla bilgisayarınıza –ya da pek alışılmış öbür cihazlara- bağlayarak Wi-Fi özelliği kazandırabilmenize yarıyordu. Archer T3U Plus da tıpkı mantığı gözetiyor, lakin daha şatafatlı bir imajı var.

Parmak ucu büyüklüğünde olan USB Wi-Fi adaptörler bilhassa televizyon ve laptop üzere aygıtlar için çokça uygun. Fakat elbette bu tip aygıtlarda performans biraz boyutla gerçek orantılı davranıyor. Üzerinde büyükçe bir antene sahip olan Archer T3U Plus ise bu noktada öne çıkan bir aygıt oluyor.

Elbette üzerindeki dev anteniyle bir arada bu aygıtı bir dizüstü bilgisayara bağlamanız garip bir manzara oluşturabilir. O nedenle daha çok masaüstü bilgisayar kasaları için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Natürel ki 802.11ac standardı olarak da bilinen Wi-Fi 5’e terfi etmek istiyorsanız, dizüstü bilgisayarlarda da pek olağan kullanılabilir. Öte yandan masaüstü bilgisayarlar için birebir seri içinde PCI-Express yoluyla bağlanılabilen harici antenli modellerin bulunduğunu da söyleyelim. Bu ortada Archer T3U Plus’ın antenini istediğiniz üzere 4 istikamete birden 90 derece / 135 derece / 180 derece açıyla çevirebiliyor ve istediğiniz üzere konumlandırabiliyorsunuz.

Archer T3U Plus, USB 3.0 arabirimini kullanan bir Wi-Fi adaptörü. USB 3.0 temasını kullanması ona bilhassa aygıtlar ortasında evrak paylaşımında bulunduğunuzda avantaj kazandırırken, MU-MIMO takviyesine sahip olması da bir öteki avantajı. Böylelikle şayet modeminiz de MU-MIMO dayanaklı bir model ise, tıpkı anda daha fazla aygıta eş vakitli data transferi sağlayabiliyor.

2.4 GHz ve 5 GHz ağ kanallarını kullanabilen Archer T3U Plus, 1300 Mbps teorik ilişki suratına sahip. 867 Mbps 5GHz bant üzerinden, 400 Mbps 2.4 GHz bant üzerinden temas suratını yakalayabilen aygıtta, altyapınıza bağlı internet performansını elde edebiliyorsunuz. Bizim 100 Mbps’lik altyapımızdaki limitleri zorladık ve genelde 100 Mbps download, 10 Mbps upload sonuçlarını elde etmeyi başardık. Bu manada aygıt işini yanlışsız biçimde yerine getiriyor.

Modemden biraz uzakta olduğunuzda da durum pek değişmeyecek, lakin elbette en âlâ performans için modemin farklı bir odada bulunmasını tercih etmeyeceksiniz. Bu şartlarda azamî performans elde edemiyorsunuz tahminen, fakat tekrar de üzerindeki yüksek yararlı antenin sağladığı çekim kapasitesi bir oldukça güçlü ve böylelikle duvar gerisinden da aygıtın Wi-Fi’ya bağlı kalmasını sağlayabiliyor. Bu ortada aygıtın tek bir anteni varmış üzere görünse de, içinde çift anten bulunduruyor. Aslında bu sayede uzak aralıklarda ya da Wi-Fi yolunda mahzur olsa da ağa bağlı kalabiliyor.

Sonuç

Günün sonunda performans açısında işini yeterli biçimde yerine getirebilen bir aygıt oluyor Archer T3U Plus. Şayet halihazırda masaüstü bilgisayarınızın anakartında Wi-Fi takviyesi yoksa ve PCI Express kart vs. yoluyla da uğraşmak istemiyorsanız bu aygıt pek pratik bir seçenek olabilir. Öte yandan 802.11n standardından terfi etmek isteyenler için de uygun bir seçenek olabilir Archer T3U Plus. Aygıtın fiyatı ise 243 TL.

CHIP Online Notu: %90

+ USB 3.0
+ Tam performans
+ Yüksek yararlı antenler
+ Tak – kullan

– Boyutları itibariyle her aygıt için uygun değil

Teknik Özellikler

  • Arabirim USB 3.0
  • Standart 802.11 b/g/n/ac
  • İrtibat Suratı 1300 Mbps
  • Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
  • Anten 2 adet
  • Boyutlar 57 x 18 x 17 mm

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı