Haberler

YouTube, Türkiye’ye Temsilci Atama Kararı Aldı!

Gelirinin neredeyse tamamını reklamlar üzerinden sağlayan YouTube, reklam yayınlayamama cezası ve sonraki etapta trafik engelleme ile büsbütün erişim manisi tehlikesini göze almayarak, temsilci bulundurma gereceğini yerine getirmeye karar verdi.

“Bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz”

YouTube tarafından yapılan açıklama şu halde;

“YouTube olarak şeffaflığa, tabir özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki mahallî yasa ve düzenlemelere uymak için her vakit itina gösteriyoruz. Kısa bir müddet evvel düzenlenen 5651 sayılı kanunla toplumsal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son birkaç aydır bütün boyutlarıyla inceledik.

YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar değerli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun şuuruyla ve prensiplerimize bağlı kalarak YouTube için mahallî bir hukuksal kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz”

Ne olmuştu?

Toplumsal medya ve içerik barındırma sitelerine Temmuz 2020’de yürürlüğe giren yasa gereği Türkiye’de temsilci bulundurması koşulu getirilmiş, bu koşulu yerine getirmeyen sitelerin ise etaplı cezalar sonrasında büsbütün erişime kapatılacağı kararlaştırılmıştı.

Birinci evrede bu kuralı yerine getirmeyen Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok‘a 10’ar milyon TL para cezası kesilmiş, ikinci ikaz tarihinde de rastgele bir aksiyon almayan şirketlere ekstra 30’ar milyon TL daha ceza kesilmişti.

Temsilci atamayan sitelere ne olacak?

Bahsi geçen şirketler yeniden yükümlülükleri yerine getirmezse, caydırıcı cezalar katlanarak artacak. Buna nazaran;

  1. Kademede: İhtardan sonraki birinci 30 günde temsilci atanmazsa 10 Milyon TL ceza,
  2. Evrede: 10 Milyon TL’lik ceza sonrasındaki 30 gün içinde temsilci atanmazsa 30 Milyon TL ceza,
  3. Basamakta: Temsilci atamamaya devam edilirse reklam yayınlayamama cezası,
  4. Etapta: Tekrar temsilci atanmaması durumunda %50 internet trafik sınırlaması cezası,
  5. Evrede: Birebir biçimde 30 günlük süreç sonrasında hala temsilci atanmadıysa, Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla %90 internet trafik sınırlaması cezası verilecek.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Van merkezden ben Timur Tunç. Selamlar paylaşım ciddiyim güzel, twitter da paylaştım 20-02-2021 21:50:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı