Haberler

Xbox Otomatik HDR Özelliği PC İçin Geliyor

Microsoft, Xbox Series X|S konsollarındaki Otomatik HDR (Auto HDR) özelliğini PC için de getireceğini duyurdu. Rastgele bir lokal uygulamadan mahrum binden fazla DirectX 11 ve DirectX 12 oyununa HDR ekran dayanağı ekleyen özellik, artık yeni 21337 sürümünü çalıştıran Windows Insider programındakiler tarafından etkinleştirilebilir durumda. Bunun için Windows HD Renk Ayarları’na gidilmesi ve hem HDR Kullan hem de Otomatik HDR seçeneklerinin açık olduğundan emin olunması gerekiyor.

HDR’nin dijital olarak üretilmiş bir sahnedeki ışıkların ve karanlıkların evvelkinden daha detaylı gösterilebildiği bir video/görüntüleme tekniği olduğunu not olarak düşelim. Görüntü oyunlarında, HDR’nin artan renk aralığı ve parlaklığı daha sürükleyici sayesinde gerçekçi bir tecrübe sağlanıyor. Ayrıyeten, yalnızca siyah yerine karanlık gölgelerdeki hareketlerin detaylarını da görmek mümkün hale geliyor. Öte yandan, bu tecrübesi yaşamak için kesinlikle HDR özellikli bir monitör sahibi olmanız gerektiğinin altını çizelim.

Üstte yer alan görselde SDR, Otomatik HDR ve lokal HDR uygulamalarının bir karşılaştırmasını görebilirsiniz. Gears 5 oyunundan alınan görsel, lokal HDR uygulamasının bir örneğini sergiliyor. Sol taraf SDR’de, orta kısım Otomatik HDR’de ve sağ taraf Gears 5’in doğal HDR’sinde çalışıyor. Gri tonlama, sahnenin klâsik SDR ekranlarla tam olarak temsil edilebilen tüm alanlarını temsil ederken, gökkuşağı renkleri sadece HDR özellikli ekranlarda görüntülenebilen alanları gösteriyor.

Özelliğin şu an için ön izleme basamağında olduğunu ve ileriki Windows 10 güncellemeleri ile geleceğini hatırlatalım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı