Haberler

Windows 11 Çıkış Tarihi Ekim 2021 Olabilir

Microsoft’un yeni işletim sistemini resmi olarak 24 Haziran tarihinde tanıtması bekleniyor. Ancak 15 Haziran tarihinde sızdırılan Dev (Geliştirici) Sürümü sayesinde yeni işletim sistemi hakkında neredeyse pek çok ayrıntı gün yüzüne çıktı. Yakın tarihe kadar Windows 10X olarak bilinen işletim sistemi iptal edildi. Şirket tarafından yeni işletim sistemi olarak Windows 11 piyasaya sürülecek.

Sızdırılan sürüm haricinde resmi sürümü ne vakit kullanabileceğiz? Bu mevzuyla ilgili iki karşılık var:

Microsoft 24 Haziran’da, 15 Haziran’daki sızıntısında şimdi göremediğimiz şeyler de dahil olmak üzere sırf Windows 11 ile ilgili tüm detayları değil, birebir vakitte çıkış tarihini de açıklayacak. Yazılım dalındaki aktüel trendleri takip eden şirket, Windows 11’in tanıtıldığı gün yahut yakın bir tarihte Insider sürümünü duyurması bekleniyor. Natürel ki birinci etapta Insider programı üyesi olmanız gerekli.

Birinci deneyimleyenlerden olmak için Dev Channel tercih olabilir. Çünkü üç farklı seçim sunan Microsoft, kullanıcıların geri bildirimleri sonucunda kararlı sürümü çıkartıyor.

Buna ek olarak hangi kullanıcıların erken test için Windows 11’i alacağı yahut Microsoft’un rastgele bir Insider PC’ye katılmasına müsaade verip vermeyeceği de belirli değil.

Belirtmekten emin olduğumuz bir şey var ki, Windows 11’i bu yaz resmi olarak erken beta sürümünde istiyorsanız, büyük olasılıkla iştirakçi olabileceksiniz.

Windows 11in resmi ve kararlı sürümünün Ekim 2021 içerisinde dağıtılmasını bekliyoruz. Kimi söylentilere nazaran bu tarihin 2022’ye kadar uzayabileceği tabir ediliyor. Ama yalnızca 4 ay üzere bir müddette çıkış yapacağını tabir edebiliriz.

Elbette rastgele bir değerli Windows güncellemesi (şimdiye kadar yılda iki kez) için kullanıcılar işletim sistemini yüklememeyi tercih edebilirler. Ancak Micorosft’un bu hususta ne kadar müddet tanıyacağı muhakkak değil. Çünkü Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları bu haklarını dayanağın kesilmesiyle birlikte kaybetmişti. Windows 10’un Ekim 2025’te takviyesini kaybedeceğini de hesaba katarsak muhtemelen bu müddete kadar (4 yıl) fiyatsız geçiş hakkı tanınacaktır.

Öte yandan Microsoft kullanıcılarına güncelleme yapmaya zorlamıyor olsa da 2021’in sonunda Windows 10’lu PC’lere veda edebiliriz. Yani 1 Ocak 2022 itibariyle satışa sunulacak PC’lerin (Freedos olanlar hariç) Windows 11 çıkışlı gelme ihtimali epeyce yüksek görünüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı