Haberler

Windows 10 KB5013942 Güncellemesi Çeşitli Yanılgılara Yol Açıyor

Windows 10 Mayıs güncellemesi (KB5013942) yakın vakit evvel yayınlanırken tüm notlara birlikte bakmıştık. Birtakım Windows kullanıcıları ise güncelleme sonrasında önemli meselelerle karşılaştığını belirtiyor. Evvelki sürümlerde olduğu üzere, toplu yenileştirmeler birtakım sıkıntıları ve güvenlik sorunlarını gidermek için zarurî olarak yükleniyor.

Bu ayki Windows 10 güncellemesi, sistemin başlatma müddetini 40 dakikaya kadar geciktiren bir kusur da dahil olmak üzere bir dizi sorunu düzeltti. Sonraki günlerde Mayıs 2022 güncellemesinin sisteme yüklenemediğine dair birtakım raporlar gelmeye başladı. Yükleme sorunu bir kenara, güncelleme kimi şahıslar için uygulamaları da bozmuş üzere görünüyor.

KB5013942’yi yükledikten sonra kullanıcılar Olay Görüntüleyicisi’ni başlatamadığını bildiriyor. Windows Olay Görüntüleyicisi, bildiğiniz üzere yöneticilerin yanlışlar ve ikazlar dahil olmak üzere uygulama/sistem iletilerinin günlüğünü izleyebileceği değerli bir araç.

Örneğin, problemlerden etkilenen kullanıcılardan birisi güncelleme yaparken 0x80073701 yanılgısıyla karşılaştığını yazdı. Bir diğer kullanıcı ise “Olay Görüntüleyici’nin artık açılmadığını, ayrıyeten bu yamanın .NET 5 ile ilgili evrakları kaldırdığını (veya onları kullanılamaz hale getiriyor) bildirdi.

Windows 10 Mayıs 2022 güncelleme meseleleriyle ilgili yorumlar ayrıyeten Geri Bildirim Merkezi’nde de mevcut. Problemlerini lisana getiren kullanıcılardan biri, güncellemenin birtakım sistem şoförleriyle uyumsuzluk yaşadığını yazıyor.

Microsoft, KB5013942’de GPU’ya dayanan muhakkak uygulamaların beklenmedik halde kapanabileceği yahut aralıklı problemler yaşayabileceği bir sorunun farkında olduğunu onayladı. Bunun dışında maalesef bir bilgi verilmiş değil.

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı