Haberler

Windows 10 Build 20161 ile Neler Değişiyor?

Microsoft, Windows 10 2004 sürümünü tasarrufa sunduktan sonra yeni sürümler için de çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor. Bu gelişmeler, sizin de bildiğiniz üzere test etmek maksadıyla Windows Insider’lara daha erken sunuluyor. Ayrıyeten daha evvel bildirdiğimiz üzere Windows Insider programının yapısı değişiklik göstermişti.

Yazılım devi, Dev Channel (Geliştirme Kanalı) kapsamındaki Insider’lar için Windows 10 Insider Preview Build 20161 sürümünü yayınladı. Dev Channel, yapılan geliştirmelere birinci ulaşan kimselerden oluşuyor. Yani bu aşamada gördüğümüz kimi şeyler ilerleyen tarihlerde değişime uğrayabilir yahut daha güzel hale gelebilir.

Aslına bakılırsa tüm bu yapılan geliştirmeler, önümüzdeki Windows 10 güncellemesi ile neler değişebileceğini ve şirketin hangi unsurlar üzerinde durduğunu gözler önüne seriyor. Elbette bunlara ek olarak birçok farklı değişiklik yapılabilir. Gelin artık Build 20161 ile sunulan yeniliklere bir göz atalım.

Başlat Menüsü Tasarımı

Microsoft, Başlat Menüsü’nü tatbikler listesindeki logoların gerisindeki düz renk art plakaları kaldırıyor ve buradaki bölmeleri daha düzgün ve kısmen saydam bir art plan yapısıyla yenileyerek daha akıcı bir dizaynla canlandırmayı planlıyor.

Öte yandan bu tasarım ile birlikte Office ve Microsoft Edge için Fluent Design simgelerinin yanı sıra bu yılın başlarında yayınlanmaya başlayan Hesap Makinesi, Posta ve Takvim üzere yerleşik tatbikler için tekrar tasarlanmış simgeler geliyor.

Yeni Başlangıç tasarımı, hem karanlık hem de açık temalar için değişikliklere uğradı ve daha şık görünüyor. Gelgelelim daha farklı renk seçenekleri arıyorsanız, Ayarlar > Ferdileştirme > Renk yolunu izleyebilirsiniz.

Açık Tema

Koyu Tema

Pride 2020 Flags Teması

Microsoft’un hazırladığı bu Windows 10 teması içerisinde birçok farklı renk geçişine sahip dizaynlar bulunuyor. Yeni Başlat Menüsü tasarımı da temayla birlikte bu türlü görünecek. Temayı beğendiyseniz Microsoft’un Pride 2020 Flags tema sahifesini ziyaret edebilirsiniz.

Pratikler ve Siteler Arasında Alt+Tab

Şayet çok uygulamalı vazifeler arasında çalışıyorsanız Microsoft Edge için hazırlanan bir yenilikten bahsedelim. Bunun ilerde farklı tarayıcılara gelip gelmeyeceğini şimdi bilmiyoruz. Yeni derlemeyle birlikte, Microsoft Edge’de açılan tüm sekmeler, sadece her tarayıcı penceresindeki aktif sekmede değil, Alt+Tab kısmında de görünmeye başlayacak. Böylelikle geçişleri daha süratli yapmanız amaçlanıyor.

Daha az sekme yahut klasik ALT+Tab deneyimi yaşamak istediğiniz takdirde Ayarlar> Sistem> Çoklu Vazife altından ayarlamalar yapmak için birtakım seçenekler eklendi. Ayrıyeten ALT+Tab tuşları sırf son üç yahut beş sekmeyi gösterecek formda yapılandırılabiliyor yahut bu özelliği büsbütün kapatabiliyorsunuz.

Bu özellik şu anda Dev Channel’daki Insider’ların bir alt kümesine yayılıyor ve Microsoft Edge’in bir Canary yahut Dev derlemesi (sürüm 83.0.475.0 yahut üstü) gerekiyor.

Şahsileştirilmiş Hizmet Çubuğu

Microsoft, daha derli toplu ve şahsileştirilmiş bir Hizmet Çubuğu için kimi değişiklikler yapıyor. Bu süreç kullanıcı geri bildirimleri ve deneyimler sonucunda değişiklik gösterecek.

Bildirim Deneyimini Geliştirme

Windows 10’daki bildirim deneyimini uygunlaştırmak için kimi değişiklikler yapılıyor. Birinci olarak, üstteki pratik logosuna bakarak bildirimin nereden geldiğini öğrenebiliyoruz. Bildirimle işimiz bittiğinde süratlice kapatmak ve işlerimize devam etmek için sağ üstteki X işareti kâfi.

İkincisi, Odak Yardımı bildirimi ve şahsi bildirimler varsayılan olarak kapatılıyor. Bu durum Ayarlar aracılığıyla değiştirilebiliyor.

Ayarlar’ı Geliştirme

Microsoft, Murakabe Masası’ndan büsbütün kurtulmak istiyor ve tüm özellikleri Ayarlar kısmına taşımak için çalışıyor. Bu devam eden eforun bir modülü olarak, Teftiş Masası’nın Sistem sahifesinde bulunan haberler Ayarlar> Sistem> Hakkında altındaki Ayarlar Hakkında sahifesine taşınıyor. Kontrol Masası’ndan Sistem sahifesini açacak olanlar, Ayarlar’daki Hakkında kısmına yönlendirilecek.

Ayrıyeten cihaz haberlerinizi kopyalanabilir hale getirme ve gösterilen güvenlik haberlerini düzenleme üzere yeni iyileştirmeler de getiriliyor. Microsoft, Murakabe Masası’nı Ayarlar’a taşıma konusunda daha fazla geliştirme yapacağının altını çiziyor.

2’si 1 Aygıtlar için Tablet Deneyimini Geliştirme

Daha evvel, 2’si 1 arada bir cihazda klavyeyi çıkarırken, tablet moduna geçmek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim bildirisi görünüyordu. Evet’i seçtiyseniz tablet moduna geçiyorsunuz. Hayır’ı seçtiğinizde ise Mayıs 2020 Güncelleştirmesi’nde (veya sırf Windows 10’un evvelki sürümlerinde masaüstünde) sunulan yeni tablet deneyimine geçiliyor. Artık bildirim iletisi görünmeyecek ve bunun konumuna birtakım iyileştirmelere direkt dokunmak için yeni tablet deneyimine geçilecek. Bu ayar Ayarlar > Sistem > Tablet kısmından değiştirilebiliyor.

Kimi kullanıcıların dokunmatik olmayan cihazlarda tablet modunda takılı kalmasıyla ilgili karışıklığı gidermek için, dokunmatik olmayan cihazlarda tablet modu süratli bir formda kaldırılacak. Buna ek olarak, kullanıcıların son modlarına ve klavyenin takılı olup olmamasına nazaran münâsib moda önyükleme yapabilmeleri için yeni algoritma eklendi.

Sair Insider Güncellemeleri

Windows Hesap Makinesi Grafik Modu

Hesap Makinesi üzerindeki denklemler, artık grafikler yardımıyla sergileniyor. Bu özellik sayesinde, mekteplilerin kavramsal anlayışlarını ve matematiğe karşı tavırlarını geliştirerek matematiği öğrenmeleri de amaçlanıyor.

Geliştiriciler için Güncellemeler

Windows SDK artık Dev Channel ile daha koordinasyonlu. Dev Channel’a her yeni işletim sistemi eklendiğinde, karşılık gelen SDK da yönlendiriliyor. En son Insider SDK’yı her devir aka.ms/InsiderSDK adresinden yüklemek mümkün.

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Artvin merkezden ben Nisan Duru Akça. Merhaba herkese siteniz vallaha billaha iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 12-10-2020 09:10:40

  2. Nevşehir merkezden ben Melisa Akça. selam arkadaşlar web siteniz inanılmaz çok iyi, linkedinde paylaştım 01-12-2020 05:24:37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı