PlayerUnknown's Battlegrounds

Wi-Fi 6’nın Gerçek Gücü: ASUS ZenWiFi AX XT8 İncelemesi

ASUS ZenWiFi AX XT8 sistemi, Wi-Fi 6 yani 802.11 AX teknolojisi ile birlikte gelen ZenWiFi teknolojisiyle donatılmış XT8 modelinde bir çift router cihazından oluşuyor. ASUS ZenWiFi AX XT8 bir modem değil, modeme bağlanıp interneti kablolu ve kablosuz olarak her noktaya dağıtan bir sistem. Yani kullanmak için internete bağlı bir modemin olması gerekiyor. Bunu kurarak modem bölgesine bu cihazlardan internete erişmek için çok güçlü bir ağ oluşturuyorsunuz.

Sistemin konseyimi çok yalın, XT8 ünitesini fişe takıp, ethernet kablosunu WAN portuna takıyorsunuz. Ethernetin bir ucunda internet, vesair ucunda XT8 ünitelerinden biri bulunuyor. Vesair üniteyi de velev kablolu, velev kablosuz olarak bağladığınızda, çok katlı bir binada ve yaklaşık 500 metrekarelik bir sahada çok güçlü kablosuz ağ performansı elde ediyorsunuz.

Biz konseyimi yapıp denediğimizde 950 Mbps süratte kablosuz olgu aktarımı gerçekleştirebildik. Bu da kablolu Gigabit bir hattın performansını artık kablosuz olarak da alabildiğimizi gösteriyor. Bu da 4K görüntüyü kablosuz izlemenin ötesinde, 8K ve velev ötesi için bile elverişli bir sürat. Mesela Wi-Fi 6 destekli dizüstü bilgisayarınıza, farklı bir katta nokta alan masaüstü bilgisayarınızdan 6 GB uzunluğunda bir belgeyi çok yüksek bir süratte aktarabiliyorsunuz.

Elbette mekan koşulları ve aralar değiştiğinde farklı sonuçlar elde etmek mümkün. Ama bugüne kadar denediğimiz en süratli kablosuz ağ olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Zen Tasarımı

Cihaz tasarımı son aşama derli toplu olan XT8’in üzerinde ASUS’un sair Zen dizaynlı eserlerindeki dairesel metalik çizgileri görüyoruz. Bu tasarım sayesinde antenleri içinde olan üniteler en lüks ortamlarda bile son kademe şık duruyor. Cihazın beyaz ve siyah renk seçenekleri var.

XT8’in önündeki ışıklar irtibat durumlarını gösteriyor. Art kısımda adaptör girişi, güç anahtarı, 4 adet ethernet portu ve fabrika ayarlarına sıfırlamak için kalem ucu sokup basılı tutmanız gereken Reset tuşu taraf alıyor. Ayrıyeten USB bellek, USB modem ya da harici disk bağlayabileceğiniz ya da yazıcı takabileceğiniz bir USB 3.0 portuna da sahipler.

Cihazdaki 3 adet LAN portu Gigabit, WAN portu ise 2.5 Gbps suratında. Bu sayede cihazlar arasında yüksek süratli bir ilişki kurabiliyorsunuz. Mesh sistemin ASUS teknolojileriyle donanmış sürümü olan AiMesh, bir cihazı ana router olarak kurduktan sonra, bu ünitelerden ekleyip istediğiniz üzere genişletebileceğiniz bütünleşik bir ağ oluşturuyor.

AiMesh Teknolojisinin Avantajı

Bu ağ sisteminin avantajı mahsusen çok sayıda cihaz kullandığınızda daha net anlaşılıyor. Telefonunuzla meskende ya da ofiste dolaşırken bir kablosuz ağdan gayrısına atlamıyorsunuz. Daha akıllıcası geçişi hissetmiyorsunuz, çünkü ağ ismi ve kimliği değişmiyor. Cihazların kapsama ortamları arasında gezerken Mesh sistemi geçişi size hissettirmeden yapıyor. Çoklu kat ve ünite kurulumlarında elektriği kesilen, bozulan üniteler olsa bile AiMesh kendisini onarıp, çalışmayan üniteleri devreden çıkararak çalışmaya devam ediyor.

Sistemin pratikte düzeltemeyeceği tek şey ünitelerin fizikî yerleşimleri. Sizin ayarlayabileceğiniz esas öge da bu, üniteleri birbirlerine kablo ile bağlarsanız zati bunu da değiştirmiyorsunuz, gelgelelim kablosuz kontakta birbirlerini yeterli görmeleri gerekiyor. Buradaki “görme” elbette sinyali âlâ aldıkları bir konumda olmaları demek.

Biz sistemi takıp internete bağlar bağlamaz güncellemeleri aldık. Olağan ya da gelişmiş suram modlarında router, AiMesh üzere seçenekler önümüze çıkıyor. WiFi işini tek bir isim ve şifre ile basitleştirirseniz cihazlarınız otomatik olarak 2.4 ve 5 GHz bantlarında temaslarını router tarafından belirlenen formda değiştiriyor. İlla makul bir bandı kullanmak isterseniz de kişisel ayar yapabiliyorsunuz.

Performans Testleri

Bu cihazın testinde yeni nesil Asus ExpertBook B9450 laptopu kullandık, sair tarafta masaüstü bilgisayara da ASUS’un PCE-AX58BT adaptörünü taktık. Bu kartı PCIe üzerinden anakartınıza takıp, dışarıdan antenini bağlıyorsunuz. Sürücüsünü kurduktan ve güncelledikten sonra Windows altında ağ adaptörleri kısmından ve cihaz başkanından denetim etmenizde yarar var. Çünkü dahili Wi-Fi ya da ethernet portuna takılı diğer bir ağa değil, hakikat test edebilmek için bu AX adaptörü üzerinden bağlı olmalısınız.

Olağan kaidelerde yalın suram ile ağları otomatik bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Biz testlerde münhasıran 5 GHz üzerinde 160 MHz ile aktarım suratına baktık. Birebir ağ ve tıpkı bant üzerinden iki cihazı da kablosuz bağlayarak 300-400 Mbps suratlara ulaşabildik. Bir cihazı kablolu, başkasını kablosuz olarak bağladığımızda ise 950 Mbps suratlara ulaşabildik ve 107 MB/s belge aktarımı sağlayabildik. Bu yalnızca bir örnek, pratik tasarrufta farklı AX yani Wi-Fi 6 cihazlar arasında 1 Gbps kablolu temas varmış üzere aktarım yapabilmek büyük bir gelişme.

Mesken ya da ofiste kablosuz çalışanların arasındaki lokal muhaberesi kablolu Switch yapıları kurmadan, esnek bir formda sağlayabilmek çok hoş. Elbette şimdi Wi-Fi 6 bu kablolu anahtarların alanını almıyor. Çünkü Gigabit suratın ötesinde, 10 Gbps anahtarlar ile çok daha güçlü lokal ağlar kurabiliyorsunuz. Lakin birden fazla kullanıcı için bu da epey tatmin edici bir tahlil.

Menzil Ve Sinyal Gücü

Çok şad kaldığımız öteki noktalar ise kapsama ortamı ve sinyal gücü oldu. Her cihazda 6 anten saklı, bu sayede 2.4 ve 5 GHz geçişleri çok süratli. Aslında XT8 içerisinde birden çok 5 GHz ağ var, bu bantlardan biri kablosuz AiMesh kurup, XT8’leri birbirine bağladığınızda art planda aktarımı sağlıyor.

Teoride 2.4 GHz daha uzun menzilli, 5 GHz daha kısa menzilli fakat süratli sinyallerdir. Fakat geçmişte yaşadığımız bir hadisesi burada tekrar gördük, 2.4 GHz trafiğinin kalabalık olduğu konumlarda 5 GHz sinyal daha uzak uzaklıktan bile çok yeterli sinyal gücü sağlayarak daha âlâ menzil performansı sunabiliyor. Velev bu yeni nesil cihazlardaki 5 GHz sinyalin erişimi daha evvelden denediğimiz eski WiFi sürümlerine sahip cihazlara nazaran çok daha uzun. Ofisin her yanından 5 GHz’e bağlı olup güçlü sinyal elde edebildik.

Bu sistem bugüne kadar kullandığımız en uzun menzilli kablosuz ağı kurmamızı sağladı. Şu an en yüksek menzili istiyorsanız varsayılan seçenek olacaktır. Menzilin yanında sunduğu sürat da günümüz teknolojisi için kusursuz diyebiliriz. Üstelik velev birebir odada, velev pek çok duvar gerisinden tasarrufta aldığımız sonuçlar birbirine çok yakın. Uzak aralıkta bile suratın yüzde 90’ını kullanabiliyorsunuz, halbuki ağ genişleticiler ya da adaptörler üzere sair hesaplı tahliller, birebir koşullarda yüzde 50 performans sunabiliyorlar.

Yazılım Ve Arayüz

ASUS’un yazılım arayüzünde alışık olduğumuz bir menü ile karşılaşıyoruz. Bağlı cihazlar, sistem durumu, sekmelere bölünmüş menü öğeleri ile akla gelebilecek her türlü ince ayarı yapmak mümkün. Bu sistem münhasıran de çok sayıda IoT cihazı da kapsayacağı için AiProtection sunuluyor. Trend Micro itilaflı bu anti-virüs tahlili, ağda virüs kapmış bir sistemin tespit edilmesi ve virüsün yayılmasının durdurulması üzere işlevlere sahip. Elbette sistemleri kendisi tarayıp düzeltmiyor lakin alıştığımız güvenlik duvarı üzere tahlillere ek olarak güvenlik açısından ek yarar sağlıyor.

Şayet Trend Micro’yu etkinleştirirseniz güvenlik firmasına paket tahlili müsaadesi vermiş oluyorsunuz, zararlı yazılım tahlili bunu gerektiriyor. Sizin tercih ettiğiniz ve anlaştığınız kurumsal bir güvenlik şirketi varsa, bunu kapatıp cihazlarınızda kendi tercih ettiğiniz güvenliği kullanmanız ya da bu şirketin önerdiği ağ ayarlarını pratiğiniz daha yararlı olacaktır.

Güvenlikle ilgili olarak gelen şık bir güncelleme de WPA3 güvenlik desteği oldu. Yeni nesil cihazlarda bulunan WPA3, kolay kolay kırılan WPA ya da artık daha kolay kırılabilen WPA2’ye nazaran kıymetli bir güvenlik artışı sağlıyor. Ne yazık ki bağlanan bütün cihazlar WPA3 desteklemiyor, bu yüzden WPA2/WPA3 seçmek zorunda kalabiliyoruz.

Ebeveyn denetimleri, hangi cihazın nasıl bağlanacağı, portların yönlendirilmesi, IPv6, VPN, DNS ayarları üzere sayısız ayar bu menülerde sizleri bekliyor. Standart bir tasarruf için birinci suram, Wi-Fi ismi ve şifresi belirlemek dışında bir gereksinim yok. Lakin ASUS’un ağ eserleri yıllardır usta işi ayarlara ve kişisel yazılımlara erişim için müsaade veriyor. Modem/Router eserlerinin birçoklarında OpenWRT desteği buna bir örnek olarak verilebilir. Modlanmış hususî firmware sürümlerine kadar çok değişik işlere kalkışan bir global kullanıcı topluluğu var.

Sonuç Değerlendirmesi

Hem Türkçe, hem İngilizce olarak işin ileri boyutuna geçerken pek çok kullanıcı rehberi ve deneyimi bulabiliyorsunuz. Yurt dışında XT8 sistem çıkar çıkmaz pek çok memlekette stokları süratle tükendi. Türkiye’de mahsusen apartman ya da yalı üzere mekanlar için alınacak eser bu diyebiliriz. Villalar, geniş yerleşim sahasına sahip yazlıklar, çok katlı ofisler üzere ortamlarda da kusursuz bir kablolu/kablosuz ağ performansı elde edebilirsiniz.

Ortamınız o kadar geniş olmasa da bu sistemi edinmek için çok muteber sebepleriniz var. Sürat ve Wi-Fi 6 sayesinde gelen LTE teknolojilerinin sunduğu eş devirli bağlı cihaz sayısındaki artış iki büyük avantaj. AX yani Wi-Fi 6 öncesi bütün cihazlar, aslında biz hissetmesek de ağa sıralı olarak bağlanıyor, bant genişlikleri ayarlansa bile çok verimli yararlanamıyorlar. Halbuki bu yeni nesilde ağa bağlı cihaz sayısı sistem üzerinde eskisi üzere istenilmeyen tesirler oluşturmuyor. Başkaca cihazın kendi tahlilleri, sinyal yönlendirmeleri, bölme ve idare seçenekleri otomatik olarak çok yeterli çalışıyor.

ASUS ZenWiFi AX XT8 ile ilgili tenkitlerimiz umumi olarak Türkiye’de 300-500 Mbps ya da 1 Gigabit internet suratının yaygın olmamasıyla sonlu. Daha ucuza daha süratli internet alabilsek, bu çeşit sistemlerin tadını tam olarak çıkaracağız ve testlerde size daha yüksek internet suratları gösterebileceğiz. Bunun haricinde 2020 yılı için eksiksiz bir eser paketi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknik Haberler:

Ağ Standartları:

IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IPv4, IPv6

Olgu Suratı:

802.11a : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11b : 1, 2, 5.5, 11 Mbps
802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
802.11n : 300 Mbps’a yükseltilebilir
802.11ac (5GHZ-1):867 Mbps’e kadar
802.11ac (5GHZ-2):3466 Mbps’e kadar
802.11ax (2.4GHz) : 574 Mbps’e kadar
802.11ax (5GHZ-1):1201 Mbps’e kadar
802.11ax (5GHZ-2): 4804 Mbps’e kadar

Gönderme ve Alma:

2.4 GHz 2×2, 5 GHz-1 2×2, 5 GHz-2 4×4

1.5 GHz 4 çekirdekli işlemci, 256 MB Flash, 512 MB RAM

Wi-Fi Teknolojileri:

OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access)
Beamforming: Standard-based ve Universal
1024-QAM high data rate
20/40/80/160 MHz bandwidth

Şifreleme:

WPA3-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Kurumsal , WPA2-Kurumsal , WPS desteği

Güvenlik duvarı ve Erişim Denetimi:

Firewall: SPI intrusion detection, DoS protection
Access control:Parental control, Network service filter, URL filter, Port filter

Idare:

UPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, DHCP, NTP İstemcisi, DDNS, Port Trigger, Sanal Sunucu, DMZ, Sistem süreç günlüğü

VPN Desteği:

IPSec Pass-Through
PPTP Pass-Through
L2TP Pass-Through
PPTP Sunucusu
OpenVPN Sunucusu
PPTP İstemci
L2TP İstemci
OpenVPN İstemci

WAN Irtibat Tipi:

Internet ilişki tipi: Automatic IP, Static IP, PPPoE(MPPE destekli), PPTP, L2TP

Portlar:

 • 1 x RJ45 için 2.5G
 • BaseT için WAN
 • 3 x RJ45 için Gigabit
 • BaseT için LAN
 • USB 3.1 Gen 1 x 1

Özellikler:

Menzil Artırma
Router app
MU-MIMO
Smart Connect
Trafik Tahlili
Adaptive QoS
AiProtection Pro
Ebeveyn Denetimi
Misafir Ağı : 2.4 GHz x 3, 5 GHz-1 x 3, 5 GHz-2 x 3
VPN server : PPTP Server, OpenVPN Server, IPSec server
VPN client : PPTP client, L2TP client, OpenVPN client
NAT Pass-Through :PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay
Mac OS Yedekleme
Gelişmiş medya server (AiPlayer app uyumlu)
– Görsel : Jpeg
– Ses : mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm, ogg
– Görüntü : asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv, mov
AiCloud şahsî bulut servisi
3G/4G done paylaşımı
Printer Server
– Çoklu fonksiyonel yazıcı desteği ( yalnızca Windows)
– LPR protokolü desteği
Download Master
– bt desteği, nzb, http, ed2k
– Şifreleme desteği, DHT, PEX ve magnet linki
– Yükleme ve indirme bant genişliği denetimi
– İndirme zamanlaması
AiDisk belge sunucusu
– Samba ve FTP sunucusu ile hesap idaresi
IPTV desteği
Roaming Asistanı
OFDMA
Beamforming

Düğmeler:

 • WPS Düğmesi
 • Reset Düğmesi
 • Güç Anahtarı

Güç Kaynağı:

AC Giriş: 110V~240V(50~60Hz)
DC Çıkış : 19 V ile maksimum. 1.75 A akım

İşletim Sistemi Desteği:

Windows 7
Windows 10
Windows 8
Mac OS X 10.6
Mac OS X 10.7
Mac OS X 10.8

Boyutlar:

160 x 75 x 161.5 mm

Tartı:

716 gram

Kutu İçeriği:

ZenWiFi AX
RJ-45 Kablosu
Adaptör
Evraklar
Bizim incelediğimiz sürüm çift XT8 cihaz ile geldi.

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Mardin merkezden ben Melisa Akça. Merhaba web siteniz cidden çok güzel, teşekkürler 20-08-2020 07:50:05

 2. Sivas merkezden ben Zeynep Tekinci. Selam herkese web siteniz gerçekten mükemmel, facebookta paylaştım 20-08-2020 07:53:59

 3. Balıkesir merkezden ben Melisa Akça. Mrb web siten valla dikkat çekici, tebrikler 28-09-2020 15:51:55

 4. Ankara merkezden ben Ahmet Bayrak. selamun aleyküm sayfa cidden çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 08-10-2020 03:03:42

 5. Bursa merkezden ben Mehmet Kaya. Merhaba siten süper ötesi çok iyi, saolun 24-10-2020 20:02:29

 6. Denizli merkezden ben Timur Tunç. Selamın aleyküm paylaşım ciddiyim çok iyi, şukuladım 14-01-2021 02:22:47

 7. Burdur merkezden ben Mehmet Kaya. Merhaba herkese paylaşımınız vallaha billaha dikkat çekici, teşekkürler 13-02-2021 02:40:25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı