Haberler

WhatsApp Şifre Muhafazalı iCloud Yedeklemeleri Sunacak

WhatsApp, platformuna şifre muhafazalı ve şifrelenmiş iCloud yedeklemeleri getirmek üzere çalışıyor. Bu sayede anında iletileşme uygulaması sohbetleri daha fazla muhafaza altına almak maksadında.

WhatsApp halihazırda bildiri ve fotoğraf alışverişi tarafında uçtan uca şifreleme takviyesi sunuyor. Öte yandan, sohbet yedeklemesi hem Google Drive hem de iPhone ve Android‘de iCloud’da inançlı değil. Bu da haliyle bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği bir açık veriyor. Böylelikle korsanların, sohbet yedeklemelerine kullanıcının Gmail yahut iCloud hesapları üzerinden erişmesi mümkün hale gelebiliyor. Şifre muhafazalı ve şifrelenmiş iCloud yedeklemesi ise bunun için deva niteliğinde.

Şifrelemenin çalışması için kullanıcıların yedeklerini şifre ile müdafaası gerekiyor. Yani şifre olmadan kullanıcıların sohbet geçmişlerini ve medyalarını aygıtlarına geri yüklemesi mümkün olmayacak. Platform ayrıyeten, kullanıcıların yedeklenen sohbet dataları için şifrelerini sıfırlamasına da müsaade verecek. Şu an ise WhatsApp sohbetleri ve medyayı yalnızca şifre olmadan yedekleyebiliyor. WABetaInfo, bu yeni özelliğin gelecekteki WhatsApp yapıları ile kullanıma sunulacağını paylaşıyor.

Son devirde WhatsApp’ın dayattığı yeni saklılık siyaseti sebebiyle tenkit oklarının maksadında olduğunu da bir sefer daha hatırlatalım. Bu zımnilik siyasetine nazaran platform sohbet datalarını Facebook ile paylaşacak. 15 Mayıs 2021 tarihi prestijiyle bu politikayı kabul etmeyenler içinse sınırlamalar uygulanacak.

Ek olarak, WhatsApp masaüstü uygulaması için sesli ve imajlı arama takviyesinin de geçtiğimiz hafta sunulduğunu not olarak düşelim.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı