Online Oyunlar

Türkiye’de “Gamer” Sayısı 36 Milyona Ulaştı!

Oyun dünyasının Türkiye’deki gelişimi “Ventures60: Oyun Fabrikası”nda konuşuldu. Türkiye’de yenilikçi teşebbüslerin öncüsü Türk Telekom’un sponsorluğunda ve teknoloji müellifi Timur Sırt’ın moderatörlüğünde düzenlenen Youtube canlı yayınında farklı dallardan konuşmacılar oyun dünyasına yönelik açıklamalarda bulundu. Yayında, yatırımcılardan girişimcilere, global yatırım takviyesi almış platformlardan oyun dünyasındaki gelişmelere kadar ayrıntılı anlatımlar ekrana yansıdı.

Oyuncuların yüzde 45’i bayan

Türk Telekom Sabit Hizmetler Pazarlama Yöneticisi Nilay Altan sunumunda, Gaming in Turkey tarafından hazırlanan 2020 yılı Türkiye Oyun Dalı Raporu’ndan ayrıntılar paylaştı. Altan, “Oyun dünyası yaş, cinsiyet ve yerden bağımsız olduğu için tüm dünyada büyüyor. Türkiye’de toplam oyuncu sayısı 36 milyona ulaştı. Oyuncular tıpkı anda farklı kanallardan ve aygıtlardan oyun oynuyorlar. Bugün 35 milyon taşınabilir, 22 milyon PC, 17 milyon konsol oyuncusu var. Gün geçtikçe oyuncularda cinsiyet dağılımı daha istikrarlı bir hâl alıyor. Oyuncuların yüzde 45’inin bayan, yüzde 55’inin erkek olduğu görülüyor” dedi.

Türkiye’de oyun dalının hacmi 880 milyon dolar 

880 milyon dolarlık geliriyle Türkiye’nin, oyun bölümünde dünyada 18’inci, MENA bölgesinde (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ise birinci sırada yer aldığını belirten Altan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yeni kuşakla etkileşim kurabilmek için oyun oynamaya başlamak ve ortak ilgi alanları oluşturabilmek kıymetli hâle geliyor. Oyun artık cümbüşten fazla profesyonel olmaya hakikat ilerliyor ve oyuncular büyük bir tutkuyla oyun dünyasını takip ediyorlar. Bu doğrultuda oyun dünyasının kıymetli bileşenleri aygıtlar, oyun içerikleri ve altyapı olmak üzere üç başlıkta toplanıyor. Türk Telekom olarak biz güçlü altyapımızı devam eden yatırımlarımızla daha da güçlendiriyoruz. Oyuncuların yüzde 90’ının konutunda internet irtibatı bulunuyor, yüzde 70’e yakın kısmı fiber internet kullanıyor. Türk Telekom olarak bugün 331 bin kilometrelik fiber altyapımız var. Bu oranı daha da üste taşımayı hedefliyoruz. Ayrıyeten aygıt portföyümüz ve bünyesinde birçok oyun barındıran Playstore platformumuz ile de oyun tecrübesini artırıyoruz.” 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı