Haberler

Turkcell, Çevreci Yaklaşımla Gücünü Depoluyor

Tüm iş süreçlerini sürdürülebilirlik ekseninde yürüten Turkcell, güç tasarrufuna yönelik teknolojik uygulamaları hayata geçirecek iş birliklerini sürdürüyor. Bu kapsamda Turkcell, teknoloji tahlil ortaklarından Huawei ile mevcut iş birliklerine bir yenisini daha ekleyerek, baz istasyonlarında güç depolama sistemi uygulamasının birinci örneğini Antalya’da hayata geçirdi.

Yapay zeka teknolojisiyle bilgileri tahlil edip dijital tahliller geliştirerek çalışan sistem sayesinde, güneşten elde edilen yenilebilir güç lityum akülerde depolanıyor. Bu sayede güç kesintilerinden etkilenmeden servis sürekliliği sağlanan baz istasyonu, yenilenebilir güç kullanımı yoluyla karbon salımını da azaltıyor.

Gediz Sezgin: “Çözüm ortaklarımızla çevreci ve yenilikçi fikirleri hayata geçiriyoruz”

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, bahisle ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik çalışmalarının geliştirilmesine her vakit ihtimam gösteren etraf dostu bir şirket olarak baz istasyonlarımız, bilgi merkezlerimiz ve ofis binalarımızda çevresel etkiyi azaltmaya yönelik tahliller üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda teknolojik tahlil ortaklarımızla yeni fikir ve uygulamaları şebekemizde hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz Şubat ayında Barselona’da gerçekleşen Taşınabilir Dünya Kongresi’nde yıllardır kıymetli bir iş paydaşlığı yürüttüğümüz Huawei ile sürdürülebilirlik alanında stratejik iş birliği mutabakatlarına imza atarak yeni bir adım daha başlatmıştık. Bu kapsamda yaptığımız iş birliği çerçevesinde, deneme hedefli güç depolama sistemi tahlilinin güneş gücü kullanarak kıymetli bir güç tasarrufuyla birlikte daha az karbon salınımı sağladığını ortaya koyuyoruz. Yenilikçi yapay zekâ teknoloji imkanlarını da kullanarak sağladığımız bu güç tasarrufu ile ülke iktisadına ve etraf duyarlılığımıza katkı yaparken, karbon tesirini azaltacak sonuçları somut olarak görmek bizi keyifli ediyor. Türkiye’de örnek olacak bu alandaki yenilikçi birinci uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, yaptığı açıklamada; “Sürdürülebilir gelişim ve yenilenebilir güç hem Huawei’in hem de Turkcell’in ortak ana stratejilerinden. Antalya’da Turkcell için geliştirdiğimiz baz istasyonu, Huawei’in yapay zeka dayanaklı solar-lityum sinerjisiyle uçtan uca yeşil saha tahlilinin uygulandığı bir saha. Baz istasyonunun yapay zeka yeteneğini ve güneş gücü depolama kapasitesini ölçen Turkcell ve Huawei grupları, başarılı sonuçlar kaydetti. Ayrıyeten gördük ki, sahanın güneşten elde ettiği güç, kendi günlük güç tüketiminin ortalama yüzde 70’ini karşılıyor. Türkiye’de irtibat ve dijital güç altyapılarının ana sağlayıcısı olarak Türkiye için sürdürülebilir ve yenilenebilir tahliller üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Gücün büyük kısmı güneşten elde edilecek

Proje kapsamında belirlenen baz istasyonunda güneş paneli, lityum batarya ve yapay zeka teknolojileri çalışan güç idare sistemi kullanılarak suram yapıldı.

Sistem sayesinde istasyonun güç gereksinimi, güneş panellerinden üretilen elektrik ve güneş gücü ile şarj edilen lityum akülerden karşılanıyor. Güç muhtaçlığının hangi kaynaktan karşılanacağı, saha şartlarından elde edilen bilgilerin tahliline nazaran yapay zekâ teknolojisiyle çalışan idare sistemi tarafından hesaplanıp yönetiliyor. Güneş ışıma müddetlerinin daha fazla olduğu yaz periyodunda güneş gücünden daha fazla faydalanılması öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı