Steam

Trump Fanatiklerine Bir “Tekme” de Tinder’dan Geldi

6 Ocak tarihinde Washington’da Capitol Binasına saldıranlardan biri, Bloomberg ile yaptığı konuşmada olay sırasındaki fotoğrafları sayesinde Bumble hesabının “patladığı” ile övünüyordu. Fakat artık bu söz olumsuz manasına dönmüş durumda.

Tinder, Hinge, OKCupid, Match ve Plenty of Fish‘in sahibi olan Match Group ve Bumble, Washington Post’da söylendiğine nazaran taarruza katıldığı bilinen bireylerin hesaplarını engellemeye başladı.

Bumble’ın gönderdiği bir tweet’de “terörizmi yahut ırksal nefreti destekleyen tüm içerikleri yasakladığımızdan emin olabilirsiniz” dendi. “Ve ABD Capitol saldırısının iştirakçileri olarak doğrulanan kullanıcıları da kaldırdık” diyen Match ve Tinder sözcüsü ise, “FBI tarafından yurt içi terörizm ile temaslı olarak aranan tüm kullanıcı tüm markalarımızdan yasaklamaya devam edeceğiz ve kanun güçleri ile incelemelerinde işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Beş kişinin hayatını kaybettiği olaylar ile irtibatlı olarak şu ana kadar 70 kişi tutuklanmış durumda.

Capitol saldırganlarının buluşma uygulamalarından yasaklanmaları, Lider Donald Trump’ın ikinci kere mesul tutulduğu 6 Ocak olaylarının devam eden tesirlerinin bir yenisi olarak görülüyor. Trump, ayaklanmaları Twitter üzerinden teşvik etmedeki rolü sebebiyle Twitter, Facebook, Instagram ve Snapchat’ten yasaklanmıştı. Trump destekçilerinin toplanmaya başladığı toplumsal medya platformu Parler da Apple, Google ve Amazon tarafından engellenmiş durumda.

Bumble ve Match’in kararı, insanların bu uygulamalar üzerinde Capitol isyancılarının bulunduğuna yönelik gelen yorumların akabinde öne çıktı. Washington’daki kimi bayanlar, Bumble üzerindeki politik görüşlerini bilhassa bu şahısları bulmak için değiştirdiklerini ve bu şahısları FBI’a bildirdiklerini söylemekteydi. Bumble, “kötüye kullanımı” engellemek için süreksiz olarak politik tercih filtrelerini kaldırmış durumda.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Adıyaman merkezden ben Diyar Acar. Merhabalar paylaşım valla dikkatimi çekti, tebrikler 21-02-2021 23:02:12

  2. Karaman merkezden ben Oğuzhan Uğur. Selam siten gerçekten iyi, tebrikler 21-02-2021 23:53:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı