Online Oyunlar

Sony, Yeni Bir El Konsolu, Yeni Bir PlayStation Portable Yapar mı?

Valve’ın Steam Deck’i, yani oyun maksatlı el bilgisayarını tanıtması ile birlikte, gözler bir sefer daha taşınabilir oyun konsollarına çevrildi. Nintendo’nun Switch’i de uzun vakittir piyasada ve son olarak OLED ekran güncellemesi aldı. Pekala ancak el konsolu dendiğinde bir periyodun yıldızı olan lakin son yıllarda bu pazardan çekilen Sony’den yeni bir adım beklemeli miyiz? PSP ve PS Vita sonrasında sessizliğe gömülen Japon devi el konsollarına geri dönüş yapar mı? Bu yazımızda, işte bu soruların karşılıklarını bulmaya çalışacağız.

Sony’nin şimdiye kadarki el konsolları temelde 2 farklı modele ayrılıyor. PlayStation Portable (PSP) ve akabinde gelen PlayStation Vita (PS Vita). Bu iki el konsolunun geçmişlerine bakarak, geleceği iddia etmeye çalışabiliriz.

PlayStation Portable (PSP)

Sony Interactive Entertainment’ın eski Lideri ve CEO’su Andrew House, 2019 yılında yayınlanan bir Game Informer makalesinde, PSP’nin “özellikle Japon pazarında sahiden âlâ bir muvaffakiyet elde ettiğini” argüman etmişti. Nitekim de PSP, Sony’nin el konsolu pazarındaki birinci teşebbüsü olarak çığır açtı. Nintendo DS ile rekabet etmesine karşın, PSP hem kritik hem de ticari bir muvaffakiyet elde etti, lansmanından bu yana 80 milyonun üzerinde satış yaptı ve hatta Japonya’daki kimi konsolları bile geride bıraktı.

PSP’nin elde ettiği satış başarısı, el konsolu pazarında yaşanan rekabete karşın yeni bir model için Sony’ye cüret verdi. Ve ortaya PlayStation Vita çıktı.

PlayStation Vita (PS Vita)

Sony’nin şu anki Lideri ve CEO’su Jim Ryan, yeniden bir Game Informer makalesinde, PS Vita hakkında şunları söylemişti: “PlayStation Vita birçok istikametten şahaneydi ve gerçek oyun tecrübesi mükemmeldi. Lakin açıkçası artık olmadığımız bir işten bahsediyoruz…”

Teknik bir olağanüstü olmasına karşın, PS Vita ticari olarak performans gösteremedi. PS Vita, taşınabilir oyunların yükselişi ve Nintendo 3DS’nin ve daha sonra Nintendo Switch’in onu gölgede bırakmasıyla, ne Sony’den ne de halktan ilgi görmedi.

Yeni Bir Sony El Konsolu İçin Umut Var mı?

PSP nasıl PS Vita için bir yürek kaynağı olduysa, PS Vita mümkün bir yeni Sony el konsolu için adeta bir el freni oldu. Jim Ryan’ın üstteki açıklamasına da bakarsak, Sony’nin yakın vakitte bir el konsolu piyasaya sürmesi fikri pek muhtemel görünmüyor.

Bu umutsuz görüntüye karşın, yeni bir PSP söylentileri doğal ki durmuyor. Sony’nin 5G teknolojisine odaklanan güçlü bir PSP üzerinde çalıştığı bunlardan biri. Üstelik bu iddiayı ortaya atanlar, ayrıyeten vakit çerçevesinin de uygun olduğunu söylüyor. Sony, PSP’yi 2004’te ve Vita’yı 2011’de piyasaya sürdü. Bu nedenle, Sony’nin yeni bir el konsolu duyurduğunu görmenin tam vakti olabilir. Lakin, sürümler ortasındaki yedi yıllık bir kalıba bakıyorsak, Sony birkaç yıl gecikmiş demektir.

Sony El Konsolu İşine Döner mi?

Üstte da söyledik; önümüzdeki birkaç yıl içinde PS Vita’nın halefini görmeyi beklemiyoruz. Pekala Sony, el konsolu işine asla geri dönmeyecek mi? Mutlaka dönecek!

Nasıl bu kadar emin olabiliyoruz? Alışılmış ki Sony2nin el konsolu hayranlarına güvenerek… PS Vita’nın düşük performansına karşın, Sony’nin yeni bir taşınabilir PlayStation ürettiğini görmeyi ve satın almayı isteyecek özel bir hayran kitlesi var. Ve unutulmamalı ki Sony üzere birden fazla başarılı şirket, asla asla demez. Yeni bir fırsat ortaya çıkarsa, Sony’nin el konsolu pazarına geri döneceği kesin.

Şunu da belirtmekte yarar var; PSP, Sony’nin bir el konsolu ile büyük bir ticari muvaffakiyet elde edebileceğinin ispatıydı. Vita ise teknoloji devinin geleceğe yönelik dizaynının bir örneğiydi. Sony’nin bu pazarda başarılı olan yeni bir eser geliştirmek için evvelki konsollarının artılarını birleştirememesinin hiçbir nedeni yok. Fakat bu, muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde olmayacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

27 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı