Ücretsiz Oyunlar

Şirin lakin Ölümcül: Mavi Halkalı Ahtapot, TikTok Görüntüsü ile Tekrar Gündemde

Tanımadığınız bir yerdeyken karşınıza çıkan bir canlının tehlikeli olup olmadığını bilmek sıkıntı olabilir. Lakin birkaç ipucu da kelam konusu olabilir: Dişler yahut parlak renkler üzere…

Kısa bir mühlet önce kaylinmarie21 isimli kullanıcı tarafından yayınlanan ve süratli bir formda yayılan bir görüntüde küçük şeylerin küçümsenmesinin ne kadar kolay olduğu rahatlıkla görülüyor. Görüntüdeki kişi, gezegendeki en tehlikeli canlılardan birini çıplak elle tutarken görülüyor. Kullanıcı, görüntüsünde bu canlının ne kadar tehlikeli olduğunu sonradan öğrendiğini söylüyor.

Mavi halkalı ahtapot, küçük fakat güçlü tanımlamasına büsbütün uyan bir canlı. Yalnızca 12-20 santimetre ortalama uzunluğuna sahip olan bu küçük canlı, isminden da iddia edilebileceği üzere, etkileyici bir mavi halka desenine sahip. Lakin bu halkalar olağanda yalnızca hayvan kışkırtıldığında görülebilir oluyor. Bu canlılar gerilim altındayken parlak sarı renge dönüyor ve 50-60 adet mavi halkası olağanda açık bir “uzak dur” iletisi olarak görünür hale geliyor.

Bu ihtar sistemi pek çok farklı hayvanda görülebiliyor ve avcıları, yemek üzere oldukları canlının güzel bir tercih olmadığı istikametinde uyarıyor. Bu ihtarlar çeşitli zehirler, makus tat, yutulması güç iğneler üzere farklı şeyler olabiliyor.

Mavi halkalı ahtapot kelam konusu olduğunda ise ihtarların yalnızca kolay bir ikaz olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sahip oldukları çok tehlikeli zehir, tetrodotoksin olarak isimlendiriliyor ve çarçabuk ölümcül olabilecek çok güçlü bir nörotoksin olarak tanımlanabilir. Neyse ki bu ahtapotlar doğal olarak agresif değiller ve şayet kendilerini rahat bırakır ve, örneğin, sudan çıkarıp birbirinize atmazsanız sorun çıkartmıyorlar.

Ocean Corservancy’den deniz çevrebilimcisi Erin Spencer‘ın söylediğine nazaran bu canlıların ısırıkları genelde acısız oluyor ve çok geç olana kadar ısırıldığınızı fark etmeyebiliyorsunuz. Zehir, öncelikle beden genelindeki hudut sinyallerini engelleyerek kas uyuşukluğuna sebep oluyor. Öteki semptomların ortasında mide bulantısı, imaj kaybı yahut körlük, his kaybı ve motor hünerlerinin kaybı bulunuyor. Son olarak bu zehir kas felcine yol açıyor ve bu kasların ortasında nefes almamız için gerekli kaslar da bulunduğu için, teneffüs durmasına yol açıyor. Ayrıyeten bilinen bir panzehir de yok lakin kurbanlar, şayet anında yapay teneffüse başlanırsa kurtarılabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı