Haberler

Sekiz Adımda Dijital Paklık

Hayatın neredeyse her anında interneti ağır bir formda kullanıyoruz. Meskenler birer işyeri, eğitim kurumuna dönüştü. Anne babalar uzaktan çalışıyor, çocuklar derslerini online eğitim araçlarından takip ediyorlar. Boş vakitlerimizde online oyunlar oynuyoruz, toplumsal medya araçlarında vakit geçiriyoruz. Alışveriş  tüm dünyada online araçlar üzerinden daha fazla yapılır oldu. Bu derece büyüyen internet kullanımının gerek toplumsal gerekse iş hayatındaki olumlu katkıları yadsınamaz fakat kimi vakit da pek çok olumsuz durumla da bizi yüz yüze bırakabiliyor. ESET uzmanları, olumsuz durumları yaşamamak ya da en aza indirmek için dijital paklığın gerekliliğinin altını çizerek yapılması gerekenleri sıraladı.

Denetimlerinizi yapın

Online hesaplarınızın hücuma uğramış olup olmadığını denetim edin. haveibeenpwned.com ve breachalarm.com gibi web siteleri, bilgisayar korsanlarının e-posta şifrenizi online ortamda açığa çıkarıp çıkarmadığını (sandığınızdan daha sık yaşanıyor) size söyler. Bunu öğrenmek, sonraki adımları tamamlamanız için gereken motivasyonu sağlayacaktır.

Şifre ve parolalarınızı değiştirin

Kesinlikle güçlü sıkıntı varsayım edilebilir ve her toplumsal medya hesabınız için farklı parolalar kullanın. Belirli aralıklarla parolalarınızı değiştirmeyi alışkanlık haline getirin. Hatta tüm hesaplarınızın parolalarını hatırlayabilecek sağlam bir parola yöneticisi kullanmaya başlayın. 

Güncellemelerinizi yapmayı ihmal etmeyin

Bilgisayar korsanlarının faydalanabileceği güvenlik açıklarına karşı korunmak için yazılımlarınızı yeni tutun ve kullanmadığınız programları kaldırın. Donanımınız eskidiyse güncellemeyi düşünebilirsiniz. 

Savunma sınırı kurun

Makûs hedefli yazılımlarla uğraş için hazırlıklı olmak faydalı olacağından, sisteminizi sağlamlaştırmak için güçlü araçlar temin edin. Virüsten müdafaa yazılımları, makûs hedefli yazılımları algılayıp ortadan kaldırırken güvenlik duvarları, yetkisiz kullanıcıların bilgilerinize erişmesini önler.

Kendinizi tertibe sokun

Günlük hayatta hepimiz meşgulüz ve bu nedenle siber hijyenin önceliklerimiz ortasında aşağılarda yer alması çok olağan. Bunu önlemek için sistemlerinizi ve aygıtlarınızı denetim etmek üzere bir takvim ayarlayın ve nizamlı hatırlatıcılar planlayın. 

Yedekleme yapın

Harici sabit şoförleri yahut bulut hizmetlerini kullanarak bilgilerinizi sistemli olarak yedekleyin. Kullanmadığınız aygıtlarınız varsa, bilgilerinizi korumak için bunların sabit şoförlerini temizleyin. Bu, evrak silmekten farklı bir süreçtir: Sabit sürücüyü büsbütün temizlemek için özel bir yazılım kullanmanız gerekir. 

 Envanter çıkarın

Mevcut tüm donanımlarınız, yazılımlarınız ve online uygulamalarınızın kapsamlı bir listesini çıkarın. Bu listeyi tahlil ederek mümkün bir güvenlik açığı olup olmadığına bakın. 

 B planı yapın

Akına uğrama ihtimalinize karşı bir harikulâde durum planınız elinizin altında olsun. Kimleri aramanız gerektiğini, ilgili telefon numaralarını ve bunların önceliklerini belirleyin. Olağan bir periyotta çarçabuk ulaşabileceğiniz telefon numaraları ve erişmeniz gereken şahıslar acil bir durumda sizi iddia ettiğinizden daha fazla uğraştırır ve vakit kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı