Haberler

scrcpy’ye Android 12 Dayanağı Geldi

Android Yanılgı Ayıklama Köprüsü yahut kısaca ADB, sistem günlüklerini okumak, ayarları değiştirmek yahut aygıtlardaki aksiyonları otomatikleştirmek isteyen geliştiriciler için kullanışlı bir araç olarak nitelendirilebilir. Google, ABD’yi oluştururken sırf bir komut satırı arayüzü sağlamayı amaçlamıştı. 2018 yılının Mart ayında ise, bir geliştirici ADB’nin üzerine sırf Android telefonun ekranını yansıtmaya değil, tıpkı vakitte PC’den uzaktan denetim etmeye imkan tanıyan bir araç oluşturdu. İşte bu aracın ismi “scrcpy”.

scrcpy, “screen copy” sözünün kısaltması olarak kullanılıyor. Yazılım, iki bileşenden oluşuyor. Bunlar, PC’de gönderilen Android aygıtı için bir sunucu uygulaması ve bir istemci soket üzerinden servis ile bağlantı kurduğu bir ADB tüneli. Telefonun ekranı, scrcpy istemcisi tarafından kodu çözülen ve bilgisayarda görüntülenen bir h.264 görüntüsü olarak kodlanıyor. Klavye ve fare girişleri de sunucuya gönderiliyor ve aygıt üzerinde uygun girişlere çevriliyor.

Yazılım, en son gelen güncelleme ile artık Android 12 çalıştıran aygıtlar için de takviyesi barındırmakta. scrcpy, yeni güncellemeden evvel, ekran imajlarını engelleyen uygulamaları yansıtmayı desteklemek için varsayılan olarak “güvenli bir ekran” oluşturuyordu. Lakin Android 12, uygulama müsaadelerine sahip bir sürecin inançlı bir ekran oluşturmasına müsaade vermiyor. Bu nedenle, rastgele bir kullanıcı engellenmiş bir uygulamayı görüntülemeye çalıştığında yazılım çöküyor. Bunun tahlili ise, inançlı olmayan bir ekran oluşturmak.

scrcpy’ye yapılan bir öbür değerli ekleme, görüntü akışını Linux’ta bir web kamerası olarak kullanma yeteneği. Yazılım, görüntü akışının OBS üzere V4L2 özellikli yazılımlar tarafından açılmasını sağlayan v4l2loopback (Video 4 Linux geri döngü) takviyesi ekliyor. Bu sayede artık, görüntü akışı bir web kamerası olarak gösterilebilecek ve bir pencerede görüntülenebilecek. Bunların yanı sıra, görüntü istikametini aygıtın birinci istikametine kilitleme, yazılım kapatıldığında aygıtı da kapatma, 4. ve 5. düğmeler için yeni kısayollar, siyah kenarlıkları kaldırmak için pencereyi otomatik yine boyutlandırma ve belgeleri /scard yerine /sdcard/Download dizinine kaydetme üzere özellikler de yer almakta.

Son olarak, scrcpy’nin en son sürümünü buradan indirebileceğinizi belirtelim.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı