Haberler

Samsung Neo QLED TV’ler, VDE’den “Mekânsal Ses Optimizasyonu” Sertifikasını Aldı

Samsung Electronics, Neo QLED TV’lerin sektörde birinci kere itibarlı Alman sertifikasyon enstitüsü Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE) tarafından verilen “Mekânsal Ses Optimizasyonu” sertifikasını aldığını duyurdu.  Oturma odası, yatak odası yahut teras üzere farklı izleme ortamları, farklı ses tecrübeleri sunuyor. VDE’nin “Mekânsal Ses Optimizasyon” sertifikası, ortamdan bağımsız olarak sabit bir ses tecrübesi sunabilen eserlere veriliyor. 

Samsung ses değişkenliğini azaltmak gayesiyle Neo QLED TV’lerine SpaceFit Sound özelliği ekleyerek bu eserlerin sunduğu ses tecrübesinin standart bir dinleme ortamı tecrübesine eş kıymet hale gelmesini sağlıyor. Bu teknolojide; perde, halı, duvar üzere sesi etkileyebilecek ortam ögelerini algılayabilen yerleşik mikrofonlar kullanılıyor. Örneğin, oturma odasındaki halının TV izlerken orta ve tiz kıymetteki sesleri absorbe ettiği sistem tarafından algılanıyor ve bu sesler yükseltilerek ses seviyesi ortama uygun hale getiriliyor. Televizyonun duvara yakın bir pozisyonda bulunduğu durumlarda ise bas sesi duvarla televizyon ortasındaki boşluğun az olmasından ötürü bozulmaya uğrayabiliyor. “SpaceFit Sound” özelliği bu sorunu da algılayarak basları güçlendiriyor ve daha net bir ses verilmesini sağlıyor. 

Hayatımızın ayrılmaz bir modülü olan televizyonlar artık sadece oturma odası yahut yatak odasında değil çalışma odalarında hatta mutfaklarda da yerini alıyor. Bu ortamlarda duvarlardan, tavan ve tabandan gelen sesler, direkt duyulandan çok daha yüksek olabiliyor. Bu nedenle kullanıcıların tıpkı TV’den çıkan sesi algılama biçimi de ortamın ve duvar materyalinin kendine has boyutuna ve biçimine nazaran farklılık gösterebiliyor. Kullanıcılar daha evvel sesi buna nazaran manüel olarak ayarlamak zorundaydı. Artık kullanım ortamını otomatik olarak algılayan “SpaceFit Sound” özelliği sayesinde, kullanıcıların rastgele bir ek ses ayarı yapmasına gerek kalmıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı