Haberler

Samsung, Apple M1 Rakibi Exynos Çipsetini Hazırlıyor

ARM tabanlı M1 işlemciyle dala damgasını vuran Apple, 20 Nisan tarihinde de M1 işlemcili iPad ve iMac modellerini duyurmuştu. Piyasadaki başka markaların Apple’ın M1 işlemcisine karşına nasıl bir karşılık vereceği merak edilirken, kısa bir müddet evvel Samsung cephesinden değerli bir haber geldi. The Korea Economic Daily tarafından paylaşılan habere nazaran şirketin ARM tabanlı ve AMD GPU’lu Exynos işlemci ile Apple’ın M1 işlemcisine rakip olmaya hazırlandığını görüyoruz.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Mart ayında bölümün muteber kaynaklarından biri olan Ice Universe, Güney Koreli şirketin 1200 ve 2200 serisi işlemcilerinin AMD’nin RDNA mimarisini temel alan GPU ünitelerine konut sahipliği yapacağını söylemişti. Ayrıyeten Ice Universe raporunda Samsung’un Haziran ayında AMD Radeon GPU’lu Exynos işlemcilerle ilgili birinci ayrıntıları kullanıcılarla paylaşacağı ve bu işlemcilerin yılın sonuna yanlışsız piyasaya sürülebileceğini söz etmişti.

Tüm bu gelişmeler kesimde heyecan yaratırken, şirketin bir müddettir üzerinde çalıştığı ARM mimarili Exynos işlemcisinin Windows 10 işletim sistemli dizüstü bilgisayarlara da güç vereceği sav edildi. Bildiğiniz üzere Exynos işlemcilerin daha evvelce de dizüstü bilgisayarla geleceği lisana getirilmişti. Hatta dizüstü bilgisayarlara gelecek olan ARM mimarili bu işlemcinin Exynos 2200 olacağı da ileri sürülmüştü.

Artık de paylaşılan raporla kelam konusu Exynos 2200 işlemcisinin bu yılın sonuna hakikat tanıtılacağı düşünülen Samsung dizüstü bilgisayarla geleceği ileri sürülüyor. Ayrıyeten ARM tabanlı bu dizüstü bilgisayarın Office ve Adobe Creativity Suite üzere belli uygulamaları da bünyesinde barındıracağı söyleniyor.

Şimdilik Samsung cephesinden bu mevzuyla ilgili rastgele bir açıklama yapılmadığını da belirtmekte fayda var. Ayrıyeten bu işlemcinin direkt Apple’ın M1 işlemcisine rakip olacağı ve performans açısından da epey kaliteli bir tecrübe sunacağı da konuşulanlar ortasında.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı