Haberler

Saklılık Odaklı Teknoloji Firmaları, Gayeli Reklamcılığa Karşı Çıkıyor

İnternet çatısı altında çalışmalarını sürdüren reklamcılık şirketleriyle kapalılık odaklı teknoloji şirketleri ortasında her vakit sıkıntıların yaşandığını biliyoruz. Son birkaç gündür kimi teknoloji kuruluşları, maksatlı reklamcılık tekniğine karşı seslerini çıkarmak hedefiyle toplanmış durumda. Konuyla alakalı yayınladıkları bildiride, gayeli reklamcılığın kullanıcıların ferdî dataları için çok büyük bir tehdit olduğu vurgulandı. Saklılığa verdikleri değerle bilinen bu şirketlerin yaptığı açıklamaya gelin biraz daha yakından bakalım.

Birkaç gün evvel Avrupa Birliği’ne ve ABD’ye yönelik yayınlanan bir mektup özelliği taşıyan bildiride; saklılık odaklı şirketlerin reklamcılık usullerine büsbütün karşı olmadıkları, yalnızca ferdî bilgilere dayalı olarak makul kitlelere reklam hedefleme sistemlerinden rahatsızlık duydukları belirtildi. Kullanıcı kapalılığını garanti altına almak için ülkelerin çeşitli yasalar çıkarmaları gerektiğini açıklayan bu şirketler, kâr elde etmenin tek yolunun amaçlı reklam olmadığının da altını çiziyor.

Bildiri, DuckDuckGo da dahil olmak üzere birçok şirket tarafından imzalandı. Bahsedilen bu teşebbüslerin neler olduğuna kısaca göz atmamız gerekirse; 2006 yılında çıkan Moojek, Birleşik Krallık merkezli saklılık temelinde çalışan bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. NextCloud ise ferdî bilgileri sunucularda barındırma ve müdafaa yazılımı geliştiren değerli kuruluş. Tutanota, “einfach.sicher.mailen” (kolay.güvenli.posta) sloganıyla bilinen bir e-posta hizmeti. Velhasıl bu açıklamada imzası olanların saklılık kavramıyla bağdaştığını söyleyebiliriz. Pekala önerilen ve dataların kapalılığı prensibine uyan reklamcılık biçimi ne olabilir?

Farklı alanlarda çalışmalarını sürdüren bu firmaların reklam konusunda uygulanmasını istediği metot, içeriğe dayalı reklamcılık olarak ön plana çıkıyor. Gayeli reklamcılık kullanıcı bilgilerini, tarama kayıtlarını, coğrafik pozisyonlarını toplayarak çalışırken, içeriğe dayalı reklamcılık ise bunların hiçbirini kullanmıyor. Bu reklamcılık tipinde yalnızca kullanıcının araştırdığı kavrama denk gelen eserin tanıtımı yapılmakta. Lakin reklamcılıkla uğraşan bireyler, bunun istenen çıkarı sağlamadığı görüşünde.

Bu bildirinin yazılmasının ana nedeni ise yakın vakitte yayınlanan raporla ilgiliydi. Norveç Tüketici Kurulu tarafından yayınlanan rapor; reklam şirketlerinin, bireylerin tarama geçmişleri aracılığıyla toplanan özel bilgilerini kullandığını ortaya koydu. Sonraki süreçte siber güvenlik firması Mnemonic, kullanıcı datalarını topladığı bilinen on tanınan akıllı telefon uygulamasını tahlil etmek için görevlendirildi. Çalışmanın sonunda uygulamaların toplanan bilgileri reklam bölümüne bağlı 135 üçüncü şahıs alanlara ilettiği ortaya çıktı. Yalnızca bu değil, iki büyük teknoloji devi Facebook ve Google da bu uygulamalardan kullanıcı bilgisi alanlar ortasında yer alıyor. 10 uygulamadan 9’unun Facebook ile, 8’inin ise Google’ın reklam hizmeti sağlayıcısı DoubleClick ile data paylaştığı saptandı.

Reklamcılarla şahsî bilgilere ehemmiyet verenler ortasında yaşanan çatışmanın son bulmayacağı aşikar lakin iki tarafın ortak bir noktada buluşması gerekiyor. Önümüzdeki vakitlerde neler yaşanacağını daima birlikte göreceğiz. Hususla alakalı fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

23 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı