Ücretsiz Oyunlar

Saklılık odaklı arama motoru DuckDuckGo, Google Chrome’u kendi Chrome eklentisi ile vurdu

Saklılık odaklı tarayıcı DuckDuckGo, Chrome eklentisini Google’ın Privacy Sandbox’ının bir modülü olan iki yeni reklam hedefleme yolunu engelleyecek halde güncelledi. DuckDuckGo, bir blog yayınında, kullanıcıları Google Topics’i ve FLEDGE’yi bu eklenti aracılığıyla engelleyebilecekleri konusunda bilgilendirdi. Google’ın daha fazla saklılık odaklı olduğunu tez ettiği çevrimiçi reklamlar için kullanıcıları izleme ve hedeflemede kullandığı yeni alternatif yol düzenleyiciler ve kapalılık savunucuları tarafından eleştirilmişti. DuckDuckGo da, Google’ın şu anda hudutlu sayıda kullanıcı üzerinde test ettiği yeni reklam teknolojisini eleştirenlerin ortasında.

DuckDuckGo’nun eser yöneticisi Peter Dolanjski, “Kimileri bu yeni usulün daha az istilacı bir reklam hedefleme olduğunu söylüyor, lakin biz tıpkı fikirde değiliz” diyor ve ekliyor: “Temel olarak bunun nedeni, varsayılan olarak Google Chrome’un çevrimiçi aktifliğinizi otomatik olarak izlemeye ve reklamcılarla ve başka taraflarla sizinle ilgili bilgileri paylaşmaya devam etmesi.

Şirket ayrıyeten, reklamları tekrar hedeflemenin yeni prosedürü olan Google’ın FLEDGE sistemini de eleştiriyor. FLEDGE, üçüncü taraf çerezler aracılığıyla gerçekleşen klâsik reklam tekrar hedefleme yerine direkt Google’ın Chrome tarayıcısında oluşturulan bir hedefleme sistemi sunuyor.

Dolanjski bu hususta da, “Reklamverenin daha sonra sizi bir reklamla takip etmek isteyebileceği bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, reklamveren Chrome tarayıcınıza sizi bir ilgi kümesine koymasını söyleyebiliyor. Akabinde, reklam görüntüleyen diğer bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, Chrome tarayıcınız ilgi gruplarınıza dayalı bir reklam açık artırması yürütecek ve muhakkak reklamları size hedefliyor. Yani tarayıcınız sizin üstünüzden para kazanılmasına alet oluyor” diyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı