Haberler

SabancıDx, Yeni Kuşak Performans İdaresi Uygulaması Perfx’i Tanıttı

Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren dijital ve analitik şirket SabancıDx, insan kaynakları alanındaki uygulamalarına bir yenisini ekleyerek, yeni kuşak performans idaresi uygulaması Perfx’i tanıttı. 18 yılı aşkın müddettir insan kaynakları süreçlerinin dijitalleşmesine öncülük eden SabancıDx, Sabancı Topluluğu bünyesindeki farklı iş kollarının deneyimlerinden ve Holding’in insan kaynakları alanındaki vizyonundan da faydalanarak Perfx’i geliştirdi. Tahlilin geliştirilmesinde dijitalleşen dünya ve değişen çalışma yaklaşımından ilham alınarak, performans idaresindeki gereksinim ve trendler, en yeni teknolojiler ve kullanıcı tecrübesi odağa alındı. Perfx, firmaların pahaları ve stratejisi ile uyumlu, esnek, şeffaf, açık bağlantısı destekleyen ileri ve geri bildirime dayalı yeni kuşak bir performans idare platformu olarak öne çıkıyor.

İnsan kaynakları stratejilerine istikamet veren özellikleriyle farklılaşan Perfx, sunduğu çevik ve daima yapı sayesinde çalışanların performans düzeylerinin anlık takibinin yapılmasını sağlıyor. Yıl uzunluğu açık bir sistem, süratli adaptasyon ve daima kullanım ile çalışanların performans sistemini yılda bir kere kullandıkları yapı olmaktan çıkarıp kolaylıkla benimseyecekleri, günlük rutinlerinin bir kesimi olacak yapıya dönüştürüyor ve insan kaynakları kıymetlendirme süreçlerindeki yönetimsel iş yükünü de hafifletiyor.

Perfx’in geliştirilmesinde SabancıDx ve Sabancı Topluluğu güç birliği

Perfx, SabancıDx’in deneyim ve teknoloji gücünün yanı sıra Sabancı Topluluğu firmalarının insan kaynakları idare deneyiminden de faydalanarak geliştirildi. Fizikî olarak farklı kalınan pandemi periyodunda ve uzaktan çalışmanın artık hayatımızın değerli bir kesimi olduğu günümüzde daima, dinamik ve agile bir performans idare süreci sunan Perfx ile aralıkların yarattığı pürüzler ortadan kalktı. Bu kadar büyük bir ekosistem tarafından kullanılması, Perfx’in sahip olduğu öncü ve yaratıcı yetkinliklerin ortaya çıkmasını kolaylaştırırken uygulama için de kıymetli bir katma paha yaratıyor.

Perfx kurumlarda geri ve ileri bildirim kültürünün oluşmasını sağlıyor

Yeni kuşağın kullanıcı tecrübesini özelliklerini taşıyan Perfx, yenilikçi ve kullanışlı arayüzü sayesinde insan kaynakları profesyonellerine kolay yönetilebilir bir süreç sunuyor. Açık bağlantı ve daima diyalog imkanı ise yöneticilere performans ilerleyişini takip etme imkânı tanıyor.  Perfx, tüm bu taraflarıyla kurumsal hayatta değeri giderek artan geri ve ileri bildirim kültürünün kurum içinde oluşmasına da kıymetli katkılar sağlıyor. Yöneticiler ve çalışanlar ortasında, konulan amaçlara yönelik yıl uzunluğu teğe bir görüşmelerin organize edilmesini sağlarken, çalışan-yönetici işbirliğiyle yetkinliklerin gelişimine de imkan tanıyor.

Yer ve vakit bağımsız erişim

Perfx kullanıcılarına çok güçlü bir taşınabilir uygulama sunuyor. Bu sayede hem çalışanlar hem de insan kaynakları yöneticileri tüm süreçlere dilekleri yerden basitçe ulaşabiliyor. Yeni gaye ekleme, geri bildirim verme, form onaylama üzere süreçleri anında taşınabilir uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Kolay takip, süratli aksiyon

Perfx’in yenilikçi arayüzü sayesinde yardıma gereksinim duymadan hem çalışan hem de yöneticiler kolaylıkla amaç belirleyip belirlenen maksatlar için iş akışı süreçlerini süratlice başlatabiliyor.

Perfx, insan kaynakları yöneticilerinin yeni jenerasyon performans idaresini çok sevmelerini sağlayacak, iş yüklerini hafifletecek çok kıymetli özellikler de barındırıyor. Çalışanlar gayelere kilometre taşı girebilme özelliği ile yapılması gereken işlerin planlanmasını kendileri yaparken hatırlatıcılar ise takip edilmesine imkan sağlıyor. Yöneticiler bu planları görüp, basitçe takip edebiliyor. Çalışanlar ve yöneticiler kendi performans süreçlerini yönetirken, insan kaynakları yöneticilerine katma bedelli işler üretebilmek için vakit yaratıyor.

Perfx ile yeni jenerasyon performans idaresi ve ileri teknoloji parmaklarınızın ucunda

İleri düzey data güvenliği, yüksek teknoloji ve altyapı, bulut tahlil ile erişim kolaylığı ve farklı tahlillerle kolay entegrasyon avantajlarını beraberinde getiren Perfx, bilgi ambarı ve çevrimdışı raporlama, ​yöneticiler için tasarlanmış Dashboard’lar, esnek raporlama ve kapsamlı tahlil yeteneği ile insan kaynakları yöneticilerinin vazgeçilmezi haline geliyor.

“Firmaların dönüşümden güçlenerek çıkmaları için insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmeyi hedefliyoruz”

Perfx’in iş hayatında yaşanan dönüşümün gerekliliklerine sahip olduğunun altını çizen Satış ve Eser İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Hasret Kalkan; “Dijital dönüşüm, iş hayatındaki öncelikleri ve alışkanlıkları da kökten değiştiriyor. Biz de yenilikçi ve daima gelişimi hedefleyen bir şirket olarak firmalara bu alandaki en güzel tahlilleri sunabilmek için insan kaynakları eser ailemize yeni eserler ekliyoruz. Yaşanan bu değişimden firmaların güçlenerek çıkmaları için pahaları ve stratejileri ile uyumlu, esnek, şeffaf, açık irtibatı destekleyen ileri ve geri bildirime dayalı yeni kuşak performans idare platformu Perfx’i geliştirdik. Yeni periyotta dijitalleşen insan kaynakları süreçleri, firmaların patron markalarının olumlu algılar üzerine inşa edilmesi, çalışan tecrübesi ve ortak amaçlar ile ilerlenmesi açısından kritik değerde olacak. Dijitalleşmeye dayalı insan kaynakları uygulamaları, firmalara çalışanlarıyla ilgili bilgileri derin bir biçimde tahlil etme, değişiklikleri anlık takip edebilme ve bu datalar üzerine uygulamalar geliştirme imkânını tanıyor. Bu trendler doğrultusunda öncü ve yaratıcı bir yaklaşımla geliştirilen Perfx, tertipleri daima performans idaresi ile süreçlerinde bir adım öne taşıyor. Kullanıcılara sağlanan kolay kullanım ve ulaşımın yanı sıra, devrin gerekliliklerinden açık bağlantı ve daima diyalog imkanı ile yöneticiler, çalışanların performans ilerleyişini dinamik bir ortamda takip edebiliyorlar. Bir yıldır Holding bünyesinde kullandığımız Perfx’in, yola çıkarken arzuladığımız yetkinliklerin hepsine sahip bir tahlil olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı