Site icon Oyuncu Haber

Ryzen Master, Curve Optimizer Dayanağıyla Güncellendi

AMD, Ryzen 7 5800X3D işlemci ve Ryzen Threadripper Pro 5000WX CPU’lar için tam takviye sunan Ryzen Master 2.9.0.2093 sürümünü piyasaya sürdü. Bununla birlikte, güncellemeyle birlikte hem otomatik hem de manuel mod dahil olmak üzere Curve Optimizer özelliği yazılıma dahil edildi.

Curve Optimizer, Ryzen 5000 işlemcilerde verimlilik ve performansı artırmak için iki yıl evvel sunulan nispeten yeni bir özellik. Bu özellik, işlemcinin rölantide ve ağır yük altında olduğu farklı durumlarda çalışma şartlarına nazaran voltaj ayarlaması yapabiliyor. Curve Optimizer temelde otomatik olarak çalışıyor ve overclock sürecinde yardımcı rol oynuyor.

Precision Boost ise saat suratlarını çeşitli değişkenlere bağlı olarak ayarlayabiliyor. AMD’nin sunduğu teknoloji, düşük voltaja karşın ek voltaj ve termal boşluk hissesi ile saat suratlarını ortalamanın üzerinde artmasını sağlıyor. Sonuç olarak, Ryzen 5000 CPU’ları overclock etmenin en güzel yollarından biri.

AMD Curve Optimizer ile ilgili BIOS tarafında kimi problemler yaşanıyordu. Ryzen Master’ın son güncellemesi ile tüm sıkıntılar ortadan kalkmış oldu. Artık çok daha uygun bir voltaj tecrübesi için Windows’ta anında ayar yapmak mümkün.

AMD, Ryzen Master yama notlarına nazaran manuel moda ek olarak otomatik bir Curve Optimizer özelliği de sunuyor. Otomatik mod ile birlikte voltaj sürecini tek bir tıkla ayarlayabilirsiniz. Lakin AMD’nin yarattığı algoritmanın ne kadar başarılı olduğunu şimdi bilmiyoruz.

Ryzen 5000 ve Ryzen Threadripper Pro 5000WX işlemciler geliştirmelerin tamamını alacak. Tek istisna ise sürat aşırtma dayanağı sunmayan Ryzen 7 5800X3D. Fakat Ryzen Master’ın yeni sürümünde 5800X3D için bellek sürat aşırtma takviyesi sunulduğunu belirtelim.

Exit mobile version