Haberler

RX 6000 Big Navi Ekran Kartının Fotoğrafı Sızdı

AMD, yeni kuşak RDNA 2 grafik mimarisi ve Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarını 28 Ekim tarihinde tanıtacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın çabucak akabinde Bilibili‘de gizemli bir mühendislik örneği kartın görseli ortaya çıktı. Ekran kartının hangi grafik işlemcisine sahip olduğunu belirlemek mümkün değil lakin bunun yaklaşan Big Navi varyantlarından biri olduğu düşünülüyor. Sızıntının zamanlaması ise katiyen farklı.

Bu kartın üzerine kullanılan bellek cinsini gösteren ‘Tipik Samsung 16 GB’ üzere kimi etiketler yapıştırılmış. Yani her bellek modülü için 2 GB boyutlarında olması beklenebilir. Lakin sızıntı yapan kişi, kartın 3 + 3 + 2 modül (toplamda 8) olduğunu sav ediyor. Teze bakılırsa fotoğraflanan modelin 256 bit bellek arayüzüne sahip olduğu manasına geliyor. Bu doğrultuda zati geçtiğimiz günlerde 16 GB’lık bir modelden bahsetmiştik.

Diğer bir etikette ise “Typical XT A0 ASIC” üzere bir ibare yer alıyor. Yani bu model Radeon RX ailesinden bir XT varyantı ve bu da onun Radeon Pro değil, oyunculara yönelik bir model olduğunu gösteriyor.

Kart ayrıyeten TABAN switch’leri ve çeşitli voltaj ölçüm noktaları ile kaplı görünüyor. Bunun yanında grafik işlemciye takılı büyük bir CPU tipi soğutucu bile var. Yani perakende satışa çıkmayacak ve muhtemelen test maksatlı kullanılıyor. Sol tarafına baktığımızda ise LED yük göstergeleri ve en az iki güç konnektörü (biri 8 pinli) göze çarpıyor.

Yeni RDNA 2 kartları merakla bekliyoruz ve alevlenecek NVIDIA-AMD rekabetini yakından takip ediyor olacağız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı