Haberler

RTX 3090’ın Kalbindeki GA102 GPU Nasıl Görünüyor?

Daha evvel AMD’nin Ryzen 5 5600X işlemcisi parçalanmıştı ve Zen 3 mimarisinin nasıl göründüğüne bakmıştık. Karşımızda tekrar tıpkı isim Fritzchens Fritz var, lakin bu kere GA102 GPU masaya yatırıldı. Özetleyecek olursak, NVIDIA’nın RTX 3080 ve RTX 3090 üzere üst sınıf ekran kartları bu GPU silikonunu kullanıyor. Öteki taraftan NVIDIA’nın tıpkı GPU’yu modele nazaran yapılandırma imkanı var.

Birçok PC kullanıcısı, ekran kartlarının içerisinde bulunan grafik işlemcisinden (GPU) habersiz olabilir. Bu GPU’ları görsek bile üst tarafında bir soğutucu katman bulunuyor. Artık GA102’nin nasıl göründüğüne yüksek çözünürlüğe sahip görsellerle bir bakalım.

Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları elde etmek için GeForce RTX 3090 ekran kartı kullanıldı. Yeni GPU’larda eskide olduğu üzere büyük IHS’ler (Entegre Isı Dağıtıcı) bulunmuyor. Bu sebeple işlemci üzerindeki kısım kolay kolay kaldırıldı ve ayrıntılar çabucak açığa çıktı.

Kırpılmamış olan GA102 GPU, her kısımda 12 SM (Streaming Multiprocessors) ünitesi bulunan 7 grafik sürece kümesinden oluşuyor. Toplamda ortaya çıkan 84 SM içerisinde 10752 CUDA çekirdeği bulunabiliyor. Ayrıyeten GPU içerisinde 10 MB L1 ve 6 MB L2 önbellek yer alıyor. Öte yandan ROP’lar, TMU’lar, bellek denetleyicileri ve bir NVLink G/Ç hub’ı mevcut.

SM ismi verilen ünite, her biri 32 FP32 Çekirdeği, 16 INT32 Çekirdeği, bir Tensor Çekirdeği, bir çözgü zamanlayıcı (warp scheduler) ve bir iletme ünitesine (dispatch unit) sahip dört sürece bloğuna bölünüyor.

Çabucak aşağıdan Locuza tarafından ayrıntılandırılan çalışmaya göz atabilirsiniz. Burada grafik işlemcisinin her bir kısmı haritalandırılmış ve farklı ayrı işaretlenmiş.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tekirdağ merkezden ben Mehmet Kaya. Merhaba herkese paylaşımın gerçekten mükemmel, sosyal medyada paylaştım 07-01-2021 10:48:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı