Haberler

RTX 3080 Ti’ın Piyasaya Sürülmeden 3.500 Dolara Satıldığı Ortaya Çıktı

NVIDIA’nın 12 GB VRAM’li RTX 3080 Ti ekran kartını bu ayın sonuna yanlışsız tanıtması bekleniyor. Serinini yeni üyesi son vakitlerde sık sık sızıntı haberleriyle gündeme gelirken, FaisalKhatib adlı bir Reddit kullanıcısı epey kıymetli bir iddiayı gündeme getirdi.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz hafta MSI’ın RTX 3080 Ti SUPRIM X modeli bir perakende mağazasında görüntülenmişti. Böylelikle RTX 3080 Ti ekran kartlarının dağıtıma hazır olduğu da ortaya çıkmıştı. NVIDIA’nın yeni kuşak ekran kartının ne vakit duyurulacağı merak konusuyken, FaisalKhatib isimli bir Reddit kullanıcısı Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki mağazada görüntülenen RTX 3080 Ti SUPRIM X modelinin 3.500 dolar üzere astronomik bir fiyattan satıldığını belirtti.

Reddit üzerinden paylaşılan bu görsel hakkında NVIDIA cephesinden rastgele bir resmi açıklama yapılmadı. Bu yüzden internete düşen bu fiyatın gerçek olup olmadığını bilemiyoruz. Lakin, NVIDIA’ya yakın kaynaklar kelam konusu modelin yaklaşık 1300 dolarlık bir perakende fiyatıyla satışa sunulmasını bekliyor.

Bunun haricinde VideoCardz tarafından paylaşılan haberde de RTX 3080 Ti modelinin 31 Mayıs‘ta tanıtılacağı ve 2 Haziran tarihinde de piyasaya sürüleceği kestirim ediliyor.

RTX 3080 Ti modeli hakkında bugüne kadar birçok sızıntı haberi yapıldı. Yapılan bu sızıntılarla yeni jenerasyon ekran kartının birçok özelliği de gün yüzüne çıktı.

Sağlam kaynakların aktarmış olduğu bilgilere nazaran 3080 Ti’ın 10.240 CUDA çekirdekli bir GA102 GPU‘ya konut sahipliği yapacağı konuşuluyor. Özellikleri bakımından RTX 3080 ve 3090 modelleri ortasında konumlandırılacak olan ekran kartının, 12 GB GDDR6X VRAM‘i  destekleyeceği ve 384-bit bellek bilgi yolu arayüzüne de sahip olacağı ön görülüyor. Ayrıyeten paylaşılan bir öbür raporda da yeni kuşak modelin kripto madencilik sınırlamasıyla birlikte geleceği de tez ediliyor. Bu da RTX 3080 Ti’ın kripto para madenciliğinde kullanılamayacağı manasına geliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı