Haberler

Qualcomm, Nuvia Alımını Tamamladı

Qualcomm, eski Apple çalışanlarının kurmuş olduğu Nuvia isimli işlemci teşebbüsünün alımını tamamladı. Ocak ayında 1.4 milyar dolar karşılığında başlatılan alım sürecinin tamamlanması ile birlikte teşebbüs bundan bu türlü Qualcomm çatısı altında yer alacak.

Qualcomm’un lideri ve CEO-Elect Cristiano R. Amon, “Birinci sınıf Nuvia grubu, CPU yol haritamızı geliştirerek Qualcomm’un başkan teknoloji pozisyonunu Windows, Android ve Chrome ekosistemleriyle genişletiyor” dedi. Amon ayrıyeten, devralmanın şirketin 5G çağında ileriye dönük “öncü işlemci performansı ve güç verimliliği” sunmasına imkan sağlayacağını kelamlarına ekliyor.

Qualcomm, satın alma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, dijital kokpitler, gelişmiş şoför yardım sistemleri, genişletilmiş gerçeklik ve altyapı ağ tahlilleri dahil olmak üzere eser portföyüne yeni kuşak işlemcileri entegre etmeyi bekliyor. Nuvia’nın tecrübesinden faydalanacak birinci Snapdragon eserleri, yüksek performanslı ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış işlemciler olacak. Öte yandan, bunların bir yıldan fazla süreceği tabir ediliyor.

Muahedenin tamamlanmasıyla Nuvia kurucuları Gerard Williams III, Manu Gulati, ve John Bruno’nun yanı sıra tüm çalışan Qualcomm bünyesinde çalışmalarını sürdürecek. Bu üçlünün birkaç yıl boyunca Apple’da işlemci mimarisi üzerine çalıştıkları için işlemci geliştirme konusunda epey tecrübeye sahip olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu manada yeni Qualcomm Snapdragon işlemcilerin daha süratli ve daha farklı bir biçimde karşımıza çıkması mümkünlüğü da yüksek diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı