Online Oyunlar

PlayStation Denetimcisinin (GamePad’inin) 26 Yıllık Evrimi

Sony, birinci PlayStation konsoluyla birlikte ortaya çıkardığı kontrolcüyle bu alanda da ses getirmişti. Oyun kolunun eşsiz formu ve ergonomik tasarımı, onu oyun tarihinin en ikonik kontolcülerinden biri yaptı. Bu yazımızda, yeni PlayStation 5 denetimcisi dahil bugüne kadar piyasaya sürülen PlayStation kontrolcülerine göz atacağız.

Birinci PlayStation Denetimcisi (1994)

PlayStation’ın “PlayStation Controller” olarak bilinen oyun kontrolü, konsolun rengine ahenk gösteriyordu. Ortasında Sony PlayStation logosu bulunan denetimcinin sonradan gelecek gamepad’lerden farkı, parmak çubuklarına (thumbsticks) sahip olmaması. Aygıt tıpkı vakitte kabloluydu ve PlayStation’ın önündeki özel porta bağlanıyordu.

Dual Analog (1997)

PlayStation Controller’ın kısa ömürlü halefi olan Dual Analog, arayüzün gelecek jenerasyonları için kıymetli adımlar attı. Parmak çubuklarıyla gelen Dual Analog Controller, analog uyumlu oyunları oynamaya müsaade veriyordu. Dijital ve analog mod ortasında geçiş yapmak için Select ve Start düğmelerinin altında bulunan Analog düğmesiyle mümkündü.

Dual Analog’un üretimi, titreşimsiz olduğu için 1998’de durduruldu.

DualShock (1998)

Birkaç değişiklikten geçen DualShock, iki ek aksiyon düğmesiyle geliyor, parmak çubuklarına bastırarak oyunlarda L3 (sol) ve R3 (sağ) aksiyonlarını gerçekleştirmenize müsaade veriyordu. DualShock, titreşimli geri bildirim sunan birinci PlayStation denetimcisi idi. Selefleri üzere kablolu olan aygıt, birinci PlayStation için üretilmişti ve gri renkteydi. PS2 ile uyumlu olsa da kimi oyunlarda çalışmıyordu.

DualShock 2 (2000)

Sony’nin ikinci konsolu PlayStation 2 ile birlikte piyasaya sürülen DualShock 2, rengiyle ilgili bazı değişiklikler yaptı. Tekrar kablolu olan denetimci, evvelkiler üzere Start, Select ve Analog düğmeleriyle geliyordu. Ek olarak aksiyon düğmeleri de analog hale gelmiş, yani basınca hassas olmuşlardı.

Sixaxis (2006)

Sony, PS3’ü piyasaya sürerken bir mühlet DualShock isminden vazgeçti ve Sixaxis’i ortaya çıkardı. İsim değişikliğinin nedeni, yeni denetimcinin kablosuz olmasıydı. Lakin pilin oyunda kıymetli bir vakitte bitmesi üzere yeni problemler oraya çıktı. Aygıtı microUSB – USB kablosuyla konsola bağlamanız mümkündü. Harekete hassas Sixaxis, yalnızca denetimciyi hareket ettirerek oyunların birtakım öğelerini denetim etmenize müsaade veriyordu. Aygıt bundan ötürü titremiyordu. Dual Analog’dan ders almamış olan Sony, bu sürümde Analog düğmesini de kaldırdı. Bu düğmenin yerini PlayStation logosunu taşıyan home düğmesi aldı. Düğme, oyundan çıkmaya ve PlayStation giriş ekranına dönmeye yarıyordu.

DualShock 3 (2007)

Gürleyen oyun denetimcilerinin sevildiğini bir kere daha fark eden Sony, geri adım atarak PS3’e yönelik DualShock 3’ü duyurdu. Bu sürüm, Force Feedback özelliği ve üzerindeki DualShock sözcükleri dışında Sixaxis ile neredeyse büsbütün birebirdi. Sixaxis’teki hareket denetimi de DualShock 3’teki yerini korudu.

DualShock 4 (2013)

DualShock 4, PlayStation 4 ile birlikte piyasaya sürüldü. DualShock 3’e benzese de birkaç değerli farkı vardı. Genel kontroller tıpkı kalsa da, kapasitif dokunmatik yüzey ön yüzde geniş bir yer kaplıyordu. Bu yüzey birebir anda iki dokunuşa reaksiyon verebiliyor, çeşitli düğme fonksiyonlarını üstlenebiliyordu.

İkinci değerli değişiklik ise şarj, denetimciyi açma üzere belli durumlarda parlayan ışık çubuğuydu.

Kulaklığın üzerinde bir 3.5 mm kulaklık girişi de bulunuyordu.

Options ve Share düğmeleriyle gelen denetimci, bu düğmelerle PS4’teki farklı menüleri süratle açabiliyordu.

DualSense (2020)

PlayStation 5 ile birlikte gelen DualSense, birinci bakışta çift tonlu dizaynıyla dikkat çekiyor. Biçim olarak DualShock 4’ün dizaynını büyük oranda koruyan denetimci, kapasitif touchpad için mavi art aydınlatma sunuyor. DualSense, evvelki modeldeki Share düğmesi yerine bir Create düğmesiyle geliyor. DualSense’in üzerindeki mikrofon, oyuncuların kulaklıktan bağımsız olarak bağlantı kurmalarına müsaade veriyor.

Şarj için USB Type-C’yi kullanan DualSense, vaktini dolduran micro USB’yi bir kenara bırakıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Diyarbakır merkezden ben Oğuzhan Uğur. Selam paylaşımınız vallaha billaha çok iyi, linkedinde paylaştım 05-11-2020 21:02:14

  2. Antalya merkezden ben Nisan Duru Akça. selamun aleyküm web siten inanılmaz dikkatimi çekti, sağolun 05-11-2020 21:04:32

  3. Trabzon merkezden ben Duru Güneş. Selamın aleyküm bu web sitesi harbiden dikkatimi çekti, teşekkürler 05-11-2020 21:12:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı