Steam

PlayStation 5 Fiyatı ve Çıkış Tarihi Açıklandı

PlayStation 5 fiyatı ve çıkış tarihi, düzenlenen PlayStation 5 Showcase canlı yayınıyla birlikte resmiyet kazandı. Pekala, PlayStation 5 özellikleri ve fiyatı ile neler sunuyor? Gelin, Sony’nin açıklamalarına yakından göz atalım.

PlayStation 5 Özellikleri ve Fiyatı

Bugün düzenlenen PlayStation 5 Showcase etkinliğinde bir defa daha uzunluk gösteren Sony’nin yeni jenerasyon konsolunun merak edilen fiyatı ve çıkış tarihi de resmi olarak açıklandı. Dilerseniz, Sony’nin resmi olarak açıkladığı fiyatı ve çıkış tarihi ayrıntılarına geçmeden evvel PlayStation 5’in daha evvelce açıklanan özelliklerini süratlice hatırlayalım.

Güçlendirilmiş ve özelleştirilmiş bir CPU ve GPU’ya sahip olan PlayStation 5, birebir vakitte ultra yüksek süratli bir SSD sabit şoföre mesken sahipliği yapıyor. Bu sayede Sony’nin yeni jenerasyon konsolu gibisi görülmemiş yükleme suratlarını ve yesyeni kullanıcı tecrübesini de oyunculara sunuyor. Bunlara ek olarak, PlayStation 5 donanım dayanaklı ray tracing, 120 FPS‘ye kadar dayanak, göz kamaştırıcı 8K çıkış ve 3D ses kalitesi üzere özellikleriyle de ön plana çıkmayı başarıyor.

Donanım Dayanaklı Ray Tracing (Işın İzleme)

Günümüzde yavaş yavaş bir standart haline gelmeye başlayan Ray Tracing, PlayStation 5’in en değerli özelliklerinden biri olarak gösteriliyor. Donanım dayanaklı bir ışın izleme teknolojisiyle birlikte gelen konsol, bu sayede çok daha gerçekçi yansılamaları ve gölgeleri oyunculara sunuyor.

8K Çıkış

Yeni jenerasyon konsol ile bir arada oyunculara daha gerçekçi ve canlı imajlar sunmayı hedefleyen Sony, bu kısımda PS5’te 8K çıkışa yer veriyor. Böylelikle PS5’in 4320p çözünürlüklü ekranlarla uyumlu olacağını söz eden Sony, tıpkı vakitte oyunların çoğunluğunun HDR ile doğal 4K özellikli ekranlarda çalışmasını bekliyor.

3D Ses Dayanağı

Sahip olduğu özelliklerle ön plana çıkmayı başaran PS5, Tempest Engine tarafından güçlendirilen 3D Ses dayanağına de mesken sahipliği yapıyor. Bu ses dayanağı sayesinde PS5, 1000 farklı potansiyel ses kaynağından seslerin mekansal konumlandırılmasını simüle edebiliyor.

Böylelikle seslerin daha doğal bir biçimde oluşmasına imkan sağlayan PS5, sesleri sizin pozisyonunuza nazaran hakikat bir halde yerleştirmesine imkan tanıyor. Örnek vermek gerekirse, oyun esnasında bir kişi ardınızda yürürse, PS5 bu ayak seslerinin pozisyonunu işleyerek onları gerçek hayatta üzere duymanıza imkan tanıyor.

SSD

Sony, birebir vakitte daha evvelce düzenlemiş olduğu konferanslarda yüksek süratli SSD’nin de kimi sürat datalarını de kullanıcılarla paylaşmıştı. Bu kısımda PS5’te 825 GB‘lık depolama alanına sahip olan NVMe SSD‘nin 2 GB’lık bir belgeyi 0.27 salisede yükleyeceği tabir edilmişti. Birebir vakitte, PS5’de yer alan bu SSD’nin 5.5 GB/s okuma suratına da sahip olduğunu da belirtelim. Tıpkı vakitte PlayStation 5‘in rakiplerine kıyasla data işlemede ne kadar süratli olduğunu da çabucak aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bileşen PS5 Xbox Series X PS4
G/Ç İş Hacmi 5.5GB/s (Ham)

8-9GB/s (Sıkıştırılmış)

2.4 GB/s (Ham)

4.8 GB/s (Sıkıştırılmış)

~50-100MB/s

PlayStation 5 Teknik Özellikleri

PlayStation 5’in teknik özellikleri, şimdiye kadar piyasaya sürülen en güçlü PlayStation olduğu manasına geliyor. Aşağıda PlayStation 5’in donanım bileşenlerinin tam dökümünü bulabilirsiniz:

Bileşen Özellik
CPU 3.5 GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek (Değişken Frekans)
GPU 2.23 GHz’de 36 CU (Değişken Frekans), 10.28 TFLOP
GPU Mimarisi Özelleştirilmiş RDNA 2
Bellek 16 GB GDDR6/256-bit
Bellek Bant Genişliği 448GB/s
G/Ç İş Hacmi 5.5GB / s (Ham), Tipik 8-9GB / s (Sıkıştırılmış)
Depolama 825 GB Özelleştirilmiş SSD
Genişletilebilir Depolama NVMe SSD Slotu
Harici Depolama USB HDD Dayanağı
Optik Şoför (İsteğe Bağlı) 4K UHD Blu-ray Şoför

PlayStation 5 Fiyatı

Düzenlenen PS5 Showcase konferansı sırasında birebir vakitte uzunca bir müddettir sızıntı haberlerine mevzu olan PlayStation 5 fiyatı ve çıkış tarihi de resmi olarak açıklandı. Bu kısımda ise 19 Kasım tarihinde satışa sunulacağı tabir edilen konsolun Standart ve Digital versiyonlarına nazaran fiyatları ise şu biçimde sıralanıyor;

  • PS5 Standart Sürüm – 499 Dolar
  • PS5 Digital Sürüm – 399 Dolar
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Balıkesir merkezden ben Ayten Baş. Merhaba herkese web siten inanılmaz hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 13-10-2020 15:25:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı