Online Oyunlar

Oyun Dünyasının Sessiz Lakin Tesirli İsmi Hayatını Kaybetti

Oyun dünyası kısa bir müddet evvel, muhtemelen duymamış olabileceğiniz lakin en tesirli isimlerden birini kaybetti. The Wall Street Journal’ın öğrendiğine nazaran Microsoft mühendisi Eric Engstrom, bir yaralanmanın akabinde ortaya çıkan komplikasyonlar sebebiyle 1 Aralık tarihinde, 55 yaşında hayatını kaybetti. Engstrom, Alex St. John ve Craign Eisler ile bir arada Windows üzerinde oyunları mümkün kılan ve Xbox’ın ortaya çıkmasını sağlayan DirectX’i geliştirmede değerli bir rol oynamıştı.

1994 yılında St. John, yakında çıkacak olan Windows 95 işletim sistemi üzerinde oyunları mümkün kılmak için Engstrom’un yardımını istemişti. O sırada geliştiriciler, Windows 3.1’den çok DOS’un sunduğu düşük masrafları ve daha geniş denetimi tercih ediyorlardı. Engstrom, proje üzerinde çalışmasının yanı sıra St. John’a Microsoft’un takviyesi olmamasına karşın DirectX platformunu tanıtmaya yardımcı da oldu. Hatta Windows başkanı Brad Silverberg, Engstrom, St. John ve Eisler’i işte tutmak için büyük bir gayret göstermek zorunda kaldı.

Bundan sonrasını ise varsayım edebilirsiniz. Üzerinden bir mühlet geçmesi gerekmesine karşın DirectX, Windows’u PC oyunları için tercih edilen platform haline getirdi. Ayrıyeten Microsoft’a Xbox’ın ve hatta Sega’nın Dreamcast’ini çalıştıran Windows CE türevinin temellerini sağladı.

Ayrıyeten bu, Engstrom’un tek katkısı değildi. Kendi Wildseed firması ile cep telefonu sanayisinin başlangıcına katıldı ve Microsoft’un online hizmetlerindeki reklamların yanı sıra Windows Mobile’a da katkıda bulundu. Tekrar de en tesirli izlerinin oyun sanayisinde görüldüğüne kuşku yok. DirectX, günümüzde bile Windows 10 ve Xbox Series X üzerindeki pek çok oyunun temelini oluşturuyor ve muhtemelen daha çok uzun bir müddet boyunca tesirini sürdürmeye devam edecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Tokat merkezden ben Melisa Akça. Selam sayfa vallaha billaha mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 23-12-2020 19:31:44

  2. Nevşehir merkezden ben Timur Tunç. selamun aleyküm sayfanız inanki güzel, sosyal medyada paylaştım 28-12-2020 20:08:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı