Haberler

NVIDIA, RTX 3060 İle Madenciliğe Müsaade Veren Beta Şoförünü Geri Çekti

NVIDIA geçtiğimiz gün bir RTX 3060 Ethereum madenciliği sınırlamasını kaldıran bir GeForce Beta şoförü yayınlayarak şaşkınlık yaratmıştı. Bu gelişmenin akabinde şirket, geliştirici şoförünü indirme sayfasından kaldırdı.

Doğal ki bu durum NVIDIA için önemli bir sorun yarattı. Şirket resmi açıklamasında “Bir geliştirici şoförü ezkaza dahili geliştirme için kullanılan ve birtakım yapılandırmalarda RTX 3060 üzerindeki hash oranı sınırlayıcısını kaldıran bir kod dahil etti. Şoför kaldırıldı.” sözlerine yer verdi.

Şoförün madencilik toplulukları ortasında paylaşılacak olmasından ötürü RTX 3060 ekran kartındaki Ethereum hash rate sınırlayıcısının artık pek de ehemmiyetinin kalmadığı düşünülebilir. Öte yandan, şoför tabanlı süreksiz tahlil için dikkat edilmesi gereken kimi hususlar var. Örneğin, yükseltici kabloları kullanmanız mümkün değil. Bu nedenle birbirine bağlı geniş madencilik kurulumları kelam konusu değil ve birden fazla RTX alabilmek için bir sürü PCIe yuvasına sahip tek bir anakarta gereksiniminiz var. Ayrıyeten RTX 3060’ın en yüksek ~50MH/s madencilik oranında çalıştığını da belirtelim. Her kartın yasal bir şey yaptığına ikna edilmesi için de geçersiz HDMI konektörleri kullanılması gerekiyor. Bunlar madenciler için ne kadar sorun teşkil eder o da başka bir merak konusu.

NVIDIA’nın gelecekteki ekran kartlarında da Ethereum madencilik sınırlamasını standart hale getirmek istediğini hatırlatalım. Son gelişmenin bu karara bir tesirinin olup olmayacağı ve şoför ile verilen açığa nasıl bir deva bulunacağı da gizemini koruyor. Mesela, sınırlama uygulanması beklenilen RTX 3080 Ti için kararın ne olacağını vakit gösterecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı