Haberler

NVIDIA: Laptop Üreticileri RTX 30 Teknik Özellikleri Konusunda Şeffaf Olmalı

NVIDIA artık yeni RTX 30 serisi grafik yongalarıyla dizüstü bilgisayar satan şirketlerin, insanların bekleyebileceği güç tipi konusunda daha şeffaf olmasını istiyor. NVIDIA, The Verge’e, bu şirketlerin makul saat suratı istatistiklerini ve toplam grafik gücünü eser sayfalarında belirtmeleri gerekeceğini söyledi. Bu bilgiler, insanlara bir dizüstü bilgisayarın grafik potansiyeli hakkında bilmeleri gereken her şeyi, âlâ ya da makûs olarak anlatmalı.

Öte yandan bir Nvidia sözcüsüne nazaran, “Max-Q artık GPU isminin bir modülü olmadığı için, şirketler bu yongaların Max-Q varyantları olduğunu belirtmek zorunda kalmayacaklar.” Tersine, Max-Q artık sadece RTX 30 serisi grafik yongasına sahip bir dizüstü bilgisayarın Whisper Mode 2, Dynamic Boost 2 ve Advanced Optimus üzere verimlilik özellikleriyle birlikte geldiğini bildirmek için kullanılıyor. Daha evvel, Max-Q markasını görmek, makul saat suratlarını bilmek zorunda kalmadan bir dizüstü bilgisayarın genel performansını belirlemeyi kolaylaştırıyordu.

Nvidia’nın artık şirketlerin bu hayati bilgileri pazarlama materyallerinden saklamasına müsaade vermediğini görmek cüret verici. İnceleme yapanların ve erken benimseyenlerin spesifikasyonları rapor etmesini beklemek zorunda kalmadan tüketicilerin şuurlu bir satın alma yapmalarına yardımcı olmak için bu gelişme kâfi olmalı.

Şirketler, bu özellikleri paylaşarak, tüketicilerin kimi durumlarda MSI’nın GP66 Leopard’ındaki RTX 3070’in MSI GS66 Stealth’teki bir RTX 3080’den daha yeterli performans göstermesinin nasıl mümkün olduğunu anlamalarını çok daha kolay hale getirebilirler. Max-Q markası artık bir grafik yongasının güç yeteneklerini tabir etmediğinden, saat suratında şeffaf olması ve ne kadar güç tüketebileceği her zamankinden daha değerli.

Nvidia artık şirketlerin dizüstü bilgisayar eser sayfalarında saat suratını ve gücü paylaşmasını gerektiriyor.

Bir Nvidia sözcüsü The Verge’e, “OEM’lerden eser sayfalarını her GeForce dizüstü bilgisayar için Max-Q teknolojisi özellikleriyleve ayrıyeten bu sistemden beklenen GPU performansını ileten saat frekansı ve güç bilgisiyle güncellemelerini istiyoruz” dedi.

Nvidia, Asus da dahil olmak üzere üreticilerin bu bilgileri paylaşmaya başladığını söylüyor. Yakında çıkacak kimi modellere (ve şu anda piyasada bulunanlara) ait özelliklerin kullanıcılara sunulmasının ne kadar sürdüğünü göreceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı