Ücretsiz Oyunlar

Nokia, AirScale 5G Eserlerini Duyurdu!

Nokia, 32TRX ve 64TRX eserleriyle birlikte yeni jenerasyon ReefShark takviyeli AirScale massive MIMO antenlerini ve ayrıyeten 8T8R uzak radyo vericisi tahlillerini sunuyor. 32TRX, 17 kg yüküyle hem kesimin en hafif eseri hem de saha tahlillerini kolaylaştırıp hızlandırıyor. Bu düşük tartı, bilhassa yüksek radyo frekans bant genişliğini (200 MHz ‘kullanılan’ ve 400 MHz ‘anlık’ bant genişliği) desteklemek ve performanstan ödün vermeden yüksek radyo frekansı güç çıkışı sağlamakla birlikte elde ediliyor. 32TRX ve 64TRX massive MIMO antenleri, modüllü spektrum ve ağ paylaşım durumlarını destekliyor.

Nokia, AirScale Sistem Modülünün kapasitesini artırmak için yeni SoC tabanlı sistem modülü eklenti kartlarını (PIU) da piyasaya sürüyor. Yeni ReefShark dayanaklı eklenti kartları, evvelki jenerasyonlara kıyasla sekiz kata kadar daha fazla randıman sunuyor ve sekiz kata kadar daha fazla hücre için kullanılabiliyor. Kurulumları kolay ve tüm AirScale konuşlandırmalarının yükseltilmesini ve genişletilmiş halde işletilmesini kolaylaştırıyorlar. Nokia’nın temel bant modülü, birebir anda 90.000 bağlı kullanıcıyı destekleyebiliyor ve 84 Gbps transfer suratına sahip. Yüksek verimliliğe sahip ReefShark dayanaklı eklenti kartları ayrıyeten güç tüketimini yüzde 75’e kadar azaltıyor. Nokia’nın modüler AirScale sistem modülü, taşınabilir operatörlerin 5G işletmeleri büyüdükçe kapasitelerini esnek ve verimli bir biçimde ölçeklendirmesine imkan tanıyor.

Nokia Single RAN yazılımı artık 5G’yi de içeriyor; 5G’nin kullanıma sunulmasını hızlandırıyor ve ortak transport, ortak çalışabilirlik, ortak yazılım teslimatı ve daha fazla donanım paylaşımı ile ağ verimliliklerinin kilidini açarak genel radyo erişim ağına dair TCO’yu (Toplam Sahip Olma Maliyeti) azaltıyor. Nokia’nın Single RAN yazılımı ile yeni sistem modülü kapasite kartlarının birleşimi, çok teknolojili (2G, 3G, 4G, 5G) ve çok bantlı hizmet sunuyor ve tek bir sistem modulü platformunda en yeni ön-aktarım arayüzlerini (eCPRI) destekleyerek ağı sadeleştiriyor ve maliyetleri düşürüyor.

Nokia’nın AirScale sistem modülü mimarisi geleceğe yönelik olarak ve artan kablosuz trafik taleplerini destekleyecek formda tasarlanmıştır. L1 ve L2 (1. Katman ve 2. Katman) hesaplamasını L3 (3. Katman) ve transport eklenti ünitelerinden başka tutarak, ağa muhtaçlık duyulan vakit ve yerlerde kapasite eklenebiliyor. Ağ modernizasyonu, yazılım yükseltmesi ile ya da mevcut sistem modülüne ek yeni kartlarla kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

IDC, IoT ve Taşınabilir Ağ Altyapısı Kıdemli Araştırma Analisti Patrick Filkins şu yorumlarda bulundu: “5G ağlar, bilhassa daha yüksek bant genişliği talep edilen durumlarda ağ kapasitesini ve performansını artırmak için katiyen kritik değere sahip. Nokia’nın yeni portföyü, taşınabilir operatörlerin kapasiteyi esnek bir biçimde ölçeklendirmesini sağlarken, mevcut teknolojilerden 5G’ye kolay biçimde ve uygun maliyetle sıkıntısız geçişe imkan tanıyarak bu tasaları gideriyor. Nokia’nın ReefShark SoC’lerinin hem radyo hem de sistem modülü entegrasyonu, performansı ve kapasiteyi artırıyor; ve yeni massive MIMO antenleri, performanstan ödün vermeden düşük yük için yeni bir ölçüt ortaya koyuyor. Bu tahliller, taşınabilir operatörlerin ivedilikle daha fazla kapasite gerektiren, giderek daha dinamik hale gelen taşınabilir hizmetler alanını ele almalarına yardımcı olacak.”

Nokia Taşınabilir Ağlar Lideri Tommi Uitto ise şunları söylüyor: “Yeni kuşak ReefShark takviyeli AirScale radyo ve sistem modülü eserlerimiz, işimizdeki başarılı dönüşümün ve global müşterilerimize pazar önderi eserler sunma kapasitemizin ispatıdır. Nokia’nın yeni portföyü, irtibat hizmeti sağlayıcılarının tüketicilere ve kurumsal müşterilere kusursuz, sade ve verimli “eklenti” konuşlandırmasıyla desteklenen birinci sınıf suratlar, kapasite ve bağlanabilirlik ile birlikte son teknoloji 5G tecrübeleri sunmalarını sağlıyor. Yeni AirScale eserlerimiz O-RAN uyumludur. Daha az güç tüketiyorlar ve iklim değişikliğine dair taahhüdümüzü vurguluyorlar. Müşterilerimizin bu eserleri kullandığını ve 5G teknolojisinin dönüştürücü tesirini görmekten heyecan duyuyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı