Ücretsiz Oyunlar

Nokia, 5G Patentlerinde Birinci Sırada Yer Aldı

Nokia tarafından bugün yapılan açıklamada, bir bağımsız araştırmaya nazaran 5G patentleri konusunda şirketin birinci sırada yer aldığı belirtildi.

Nokia’nın bölüme önderlik eden 5G patent portföyünün gücü bir sefer daha bağımsız bir üçüncü kuruluş tarafından doğrulandı. Standart Temel Gerekli Patentler (yayın tarihi Nisan 2021) isimli araştırmada bağımsız tahlil firması PA Consulting,  araştırmacıların 5G standartları için temel ehemmiyette olduğunu tespit ettiği patentlerin sahipliği bakımından birinci sırada Nokia’nın yer aldığı sonucuna vardı.

Böylelikle PA Consulting’in araştırmalarında Nokia’nın 5G Standardı Temel Gerekli Patentlerindeki liderliği ikinci sefer onaylanmış oldu. Nokia, 2019 yılında düzenlenen evvelki çalışmada da birinci sırada yer almıştı. Tahlil firması, 5G patent ortamı ile ilgili kendi teknik tahlilini yürüttü; çalışmasını patent sahiplerinin kendi beyan ettikleri ham sayılara dayandırmak yerine patentlerin 5G standardı için sahiden temel gerekliliğe sahip olup olmadığını araştırdı.

Jenni Lukander, Nokia Technologies Lideri şöyle dedi: “Bu bağımsız sonuçlar, bölüm standartlarının geliştirilmesinde Nokia’nın kıymetli katkısını, Ar-Ge’ye yaptığımız daima yatırımları ve patent portföyümüzün gücünü yansıtıyor. Bu çalışma ayrıyeten, bir patent portföyünün gücünü değerlendirirken sadece patent sayısına değil, niteliğine de bakılması gerektiğini hatırlatıyor.”

Otuz yıldan uzun müddettir Nokia, dal standartlarının geliştirilmesine önemli katkıda bulunuyor; kıymetli sektörel standardizasyon yapılarında çeşitli liderlik pozisyonlarını elinde tutuyor. 5G standardizasyonunda en fazla katkıyı veren ve temel özellikleri yönlendirenlerden biri Nokia. Pek çok bağımsız üçüncü kuruluş çalışmasında Nokia, 5G dahil hücresel standartlar için temel kıymette olduğu beyan edilen patentlerin sahipliğinde birinci sıralarda gösterilmiştir.

Nokia’nın kesime öncülük eden patent portföyü, 2000 yılından bu yana Ar-Ge’ye yapılan 130 milyar €’nun üzerindeki yatırıma dayanıyor ve ortalarında 3.500’den fazlasının 5G için temel gerekli olduğu beyan edilen yaklaşık 20.000 patent ailesini içeriyor.

Nokia buluşlarıyla adil, makul ve ayrım gözetmeyen (FRAND) şartlarda lisanslandırma hakkı karşılığında açık standartlara katkıda bulunuyor. Şirketler, kendileri kıymetli Ar-Ge yatırımları yapmak zorunda kalmadan bu teknolojileri lisanslandırarak kullanabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

25 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı