Haberler

NASA OGO-1 Uydusu 56 Yıl Sonra Dünya’ya Döndü

Her bir OGO uzay aracı, Dünya’nın hareketlerini incelemek ve mavi gezegenimizin Güneş ile nasıl etkileşime girdiğini belirlemek üzere geliştirildi. NASA projeyi sonlandırmadan evvel uydular 5 yıl boyunca misyonlarına sadık kaldı. Öte yandan, bu periyotlarda ABD Uzay Ajansı yörüngeden uyduları kurtarmanın emniyetli bir yoluna sahip değildi. Bu yüzden de son 50 yılı aşkın müddettir, OGO-1 uydusunun kendi isteğiyle Dünya’ya dönmesi beklendi.

Sonunda uydu birkaç gün öncesinde Arizona Üniversitesi araştırmacıları tesir yörüngesi açıklandıktan sonra 29 Ağustos tarihinde gezegene döndü. Uzay aracı, Tahiti’nin güneydoğusuna indi. Doğal ki uydunun atmosferi geçerken giriş yanmasından ve çarpışmadan ötürü epeyce hasar alacağı kesin. Uydudan geri kalanların Pasifik Okyanusu’nda Avustralya yakınlarında bir yerde bulunacağı belirtiliyor.

Bu hadisenin birtakım taraflardan bir devranın sonu olduğu tabir ediliyor. OGO projesi, Dünya hala uzay teknolojisiyle ilgili temellerini atarken başlamış ve Neil Armstrong şimdi Ay’a ayak bile basmamıştı. Günümüzde ise Milletlerarası Uzay İstasyonu’na nizamlı olarak tekrar kullanılabilir ikmal roketleri gönderebiliyor ve uydu teknolojisi ile 50 yıllık bir çarpışma inişini beklemeye gerek kalmadan, istediğimiz vakit objelerin yörüngesinden çıkmasına müsaade verebiliyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Nevşehir merkezden ben Zeynep Tekinci. Mrb paylaşımın valla çok güzel, twitter da paylaştım 09-09-2020 20:51:11

  2. Bartın merkezden ben Timur Tunç. Merhaba paylaşımın inan ki güzel, teraziye tıkladım 21-12-2020 10:41:20

  3. Burdur merkezden ben Diyar Acar. selamun aleyküm paylaşımın inanılmaz hayran bıraktı, facebookta paylaştım 21-12-2020 10:43:24

  4. Çorum merkezden ben Zeynep Tekinci. Merhaba herkese web sitesi valla güzel, twitter da paylaştım 03-03-2021 18:50:05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı