PlayerUnknown's Battlegrounds

Monster Aryond A27 V1.1 240 Hz Oyuncu Monitörü İncelemesi

27 İnçlik bu kavisli monitör 240 Hz tazeleme suratı ile yüksek FPS isteyenler için tasarlanmış. 1920×1080 yani Full HD çözünürlükte 240 Hz bir monitör için piyasaya çıkış fiyatı olan 1999 TL hayli cazip duruyor. Çünkü vergiler dahil bu fiyat inceleme tarihinde 270 USD’ye tekabül ediyor. İnceleme tarihinde piyasaya baktığımızda kendi kategorisindeki en uygun fiyatı sunduğunu gördük.

Samsung üretimi VA panel kullanan monitörde 3000:1 statik kontrast, 400 kandela metrekare parlaklık, 1 ms MPRT reaksiyon müddeti üzere teknik kıymetler birinci dikkatimizi çekenler. Yüksek statik kontrast aslında VA panellerin karakterinin bir kesimi ve IPS tipi panellere nazaran daha avantajlı bir kıymet sunuluyor. 400 cd/m2 parlaklık ise HDR10 dayanaklı monitörü klasik panellere nazaran daha parlak hale getiriyor.

Renk Gamutu

Renklere baktığımızda, resmi pahalara nazaran %85 NTSC ve 119.9% sRGB renk gamutu kapsanıyor. Bu bedeller bir oyuncu monitörü için ziyadesiyle uygun. Çünkü eski sönük renkli TN panelleri oyuncular artık pek istemiyor. Yeni TN panellerin renkleri çok daha güzel olsa da hafızalarda çoklukla soluk renkler ve düşük parlaklık kalmış durumda. Bu yüzden IPS ve VA paneller, geniş görüş açısı ve canlı renkler de en az yüksek sürat kadar talep görüyor.

Biz renkleri ölçüm cihazımızla test ettiğimizde Gamut Coverage 99.7% sRGB, 79.5% Adobe RGB ve 87.3% DCI P3; Gamut Volume olarak 123.5% sRGB, 85.1% Adobe RGB, 87.5% DCI P3 pahalarını aldık. Bu test X-Rite i1 Display Pro ile yapıldı.

OSD menüsünden renk ayarlarında ister kullanıcı modunda ince ayar yapın, ister klasik FPS modu üzere oyun modları ortasında geçin, genel olarak muhtaçlık duyduğunuz formda düzenleme yapabiliyorsunuz. Varsayılan renk ayarı epey yeterli, kalibrasyona uygun özel renk ayarı yapacaksanız yeşil rengi yüzde 1 kısabilirsiniz. Aryond A27 V1.1 de 178/178 derece görüş açısıyla her açıdan renkleri bozulmayan, canlı bir imaja sahip.

Değişken Kare Suratı: FreeSync ve G-Sync

Bir oyuncu monitörü için değişken kare oranı dayanağı de değerli. FreeSync dayanaklı monitörde AMD Radeon ekran kartları ile doğal olarak Adaptive-Sync açabiliyoruz. Ayrıyeten Nvidia ekran kartlarındaki G-Sync’i de etkinleştirebiliyoruz. Biz kendi denemelerimizde G-Sync açık kullanırken bir sorun ile karşılaşmadık. Monitörü DisplayPort 1.2 portu üzerinden kullandık, yüksek Hz istediğinizde size de DP kullanmanızı tavsiye ederiz.

Testlerimizde Nvidia’nın RTX 2080 ekran kartını kullandık. Nvidia kartlarda HDMI üzerinden G-Sync açamazsınız, bu yüzden DP kullandığınızdan emin olun. Oyunlarda G-Sync ile bir sorun ile karşılaşmadık. Lakin en üst G-sync sertifika düzeyine sahip olmayan rastgele bir monitörde, bütün oyunlarda problemsiz olacağının bir garantisi yok.

Monitörü birinci kullandığınızda Windows manzara ayarlarından ekran tazeleme suratını ayarlamayı unutmayın. 240 Hz monitörünüzü 60 Hz olarak kullanmak istemezsiniz. Ayrıyeten Nvidia ve AMD’nin yazılımlarından ve monitörün kendi OSD menüsünden FreeSync/G-Sync açık mı denetim etmeyi unutmayın.

27 İnçte 1080p ve 240 Hz Nasıl?

27 İnç için 1080p çözünürlük zirve limit, 32 inç ve üzerinde en az 1440p çözünürlük gerekiyor. Piyasanın bir müddettir 144 Hz ve 1440p’ye kaydığını da görebiliyoruz. Fakat yeniden de Full HD pazarının büyük bir kitlesi var. PC oyunlarında Full HD ve 240 Hz ile çok daha yüksek FPS’de ve tazeleme suratında rekabetçi FPS oyunları oynayanlar kıymetli bir kitle oluşturuyorlar.

Biz de oynadığımız oyunlarda 144 Hz ve 240 Hz farkını net bir formda hissedebiliyoruz. Turnuva düzeyinde oyuncular da yüksek Hz ile düşük gecikme müddetlerini önemsiyor ve monitörlerini buna nazaran satın alıyorlar. Oyunlarda Full HD çözünürlükte, 1440p WQHD’ye nazaran daha yüksek FPS alabiliyoruz. Bu da orta üst düzey sistemler için de bu monitörü cazip hale getiriyor.

Konsollar, HDR ve Öbür Ayrıntılar

Kutudan çıkan DP ve HDMI kablolarıyla isterseniz HDMI 1.4, isterseniz HDMI 2.0 portundan ikinci bir PC, bir Monster Notebook ya da PS4 Pro üzere bir konsolu bağlayabilirsiniz. Ayrıyeten 3.5 mm portundan kulaklığı da monitöre takabiliyorsunuz. Lakin üzerinde bir USB Hub ya da PC-USB irtibatı yok.

Konsollarda HDR dayanaklı endişe oyunlarında, PC’de de az sayıda HDR takviyeli oyunda temel bir HDR tecrübesi elde edebiliyorsunuz. Lakin elbette 1000 Nit ve ötesi parlaklığa ulaşan, DisplayHDR 1000 sertifikalı ve HDR odaklı rakipler piyasada bu hususta daha güzeller.

Genel kullanımda mavi ışık filtreleme ve Anti-Flicker yani titreşimsizlik özellikleri de bulunduğu için, manzara modunu değiştirip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sonuçta bir monitör yalnızca oyun oynamak için kullanılmıyor.

Ergonomi, Stand ve Tasarım

Monitörün karşısın oturduğunuzda çerçevesiz üç kenar ile çağdaş bir dizayna sahip olduğunu görüyorsunuz. Stand ayağında Monster’ın yeşil tonunda modüller var. Fakat standın ardında, en üst kısımda öne ve geriye eğilmesini sağlayan menteşeyi örten plastik kapak kazayla çıkabiliyor. Bu bir sorun değil lakin standın ince ayrıntılarındaki personellik tahminen gelecek modellerde daha güzel olabilir.

Öte yandan Aryond’un fiyatını ve Monster’ın bu alanda yeni olduğunu düşününce genel kasa ve stand kalitesinin bu düzeyde olması olağan, hatta beklediğimizden çok daha uygun çıktı. Stand ayağı masaya düzgün, sağlam bir formda oturuyor ve rahat hareket ediyor. Fakat masa sallanırsa standın tuttuğu monitör de hareket edip sallanıyor. Wobble da denilen bu hareket hiç de ülkü değil, standın masaya oturması sağlam olsa da monitörü tutan kol ve üst kısımdaki sabitleyiciliği kâfi değil. Üst düzey oyuncular ekranın hiç kıpırdamamasını istiyorlar. Bu monitörde maliyetin tek kısıldığı yer stand diyebiliriz.

Adaptör ile gelen monitörün güç ve manzara kablolarını stand ayağının ardındaki kesimle daha toplu hale getirebilirsiniz. Lakin pivot modunu kullanacaksanız bu formda toplamak daha sonra ekranı dikey olarak döndürmeyi zorlaştırıyor. Bir oyuncu monitöründe pivot özelliği koşul değil, lakin genel kullanımda işinize yarayabilir.

Monitör kasasının art kısmında OSD menüsünden ayarlanabilen RGB ışıklandırmaları görüyoruz. Buradaki plastik yüzey pek güzel kalitede. 100×100 VESA takviyesi var, yani standı çıkartıp duvar askısına ya da taşıyıcı kollara takabiliyorsunuz.

Panel Üreticisi ve İç Ayrıntılar

Monster’ın bu monitörde kullandığı paneli de araştırdık. VA olunca doğal olarak aklımıza birinci Samsung geldi ve yanılmadık. LSM270HP10 model kodlu panel kullanılmış. Monitörün içini açarken stand ayağının standart bir ayak olduğunu ve kavisli panele uyması için orta adaptör modül kullanıldığını da doğrulamış olduk. VESA ile duvara tutturmak ya da iki tane alıp ikili kola takmak muhakkak faydalı olacaktır.

Monitörünüzün içini kendinizin açmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü hassas bileşenlere ziyan verebilir ya da kozmetik hasara yol açabilirsiniz. Biz açarken iki vida yuvasının HDMI – DP yazılı kısmın altına gizlendiğini sonlara gerçek direnç ile karşılaşınca keşfettik.

LSM270HP10 model panel 1080p/240 Hz ve %71 NTSC renk gamutu kıymetlerine sahip olarak listeleniyor, 1500R kavisli yapıda. Monster’ın Aryond modelindeki art aydınlatma ve panelin şoförleri de düzgün bir iş çıkarıyor. Sonuç değerlendirmede ve görüntüde duyacağınız üzere bu monitör; panel, imaj kalitesi ve sürat olarak çok düzgün bir fiyat/performans oranı sunuyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Bütün bunları değerlendirdiğimizde ve uzun mühlet kullandığımızda tespitlerimiz epey net. Stand ayağının monitörü hiç sallamayacak halde geliştirilmesini tavsiye ediyoruz, bu monitördeki ana eksi bu. Oynarken hiç hissedilmese de ortalama Input Lag bedeli 19.5 ms, bunun turnuva düzeyi için 10 ms düzeyine çekilmesi düzgün olur. Reaksiyon mühleti olan 1 ms MPRT pahası ise gördüğümüz kadarıyla meselesiz, monitör süratli.

Öte yandan manzara kalitesinde hiçbir kesintiye gidilmemiş, 240 Hz ve 1080p bir monitör için kullanılabilecek en güzel panellerden biri kullanılmış. Hem ayarlamak, hem de varsayılan manzara ayarları çok düzgün. Bu da Monster Aryond A27 v1.1 modelini en düzgün fiyat/performans oyuncu monitörlerinden biri yapıyor. Artı ve eksilerini baştan kabul ederek alırsanız şad kalırsınız. Bu monitörün bu fiyata uzun mühlet bulunabileceğini sanmıyor ve editör olarak yüksek suratı hesaplı deneyimlemek isteyenlere tavsiye ediyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı