Ücretsiz Oyunlar

Microsoft Ege’den Firefox’a Sert Tokat: Edge, Firefox’u Geçti…

Mozilla’nın Firefox internet tarayıcısı kullanıcı kaybediyor ve görünene nazaran bu kullanıcıların birden fazla da Microsoft Edge’e geçiyor. Pazar analisti Stat Counter’ın raporuna nazaran Edge, masaüstü platformu için %8’in çabucak üzerinde global pazar hissesine sahip; Google Chrome (67%) ve Safari’nin (%10) akabinde üçüncü sırada yer alıyor.

Her ne kadar StatCounter’ın raporu tam olarak Edge’in muvaffakiyetinin Firefox’tan geldiğini gösteriyor olmasa da, Windows Latest’ın farklı bir raporu tam olarak bunu öneriyor. Geçtiğimiz yıl içerisindeki tarayıcı kullanımı bilgilerini tahlil eden yayım, Edge’in kullanıcı sayısının tertipli bir biçimde arttığını ve Firefox’un kullanıcı kaybetmeye devam ettiğini söylemekteydi.

Şayet Microsoft Edge bu süratle yeni kullanıcılar kazanmaya devam ederse, bu yıl içerisinde Safari’yi de geçerek masaüstü platformu için Dünya’nın en büyük ikinci tarayıcısı olabilir.

  • 2021’in En Uygun Web Tarayıcıları
  • En Âlâ Android Web Tarayıcıları

Cep telefonlarını ve tabletleri denkleme eklediğimizde ise Firefox, hala Edge’e nazaran daha uygun bir pozisyonda ve bu durum biraz daha sürebilir. Lakin raporda önerildiğine nazaran Firefox bu platformlarda da tertipli bir biçimde kullanıcı kaybediyor.

Ünlü Internet Explorer ile birlikte Microsoft Edge, çağdaş tarayıcı savaşında genel olarak başarısızlık olarak bedellendiriliyor. Bunun sonucu olarak da 2018’in sonlarına kadar güçlü rakipler olarak görülmüyorlardı ve Microsoft’un, Edge’i daha da geliştirmek için açık kaynaklı Chromium’u kullanmayı başlayacağını duyurmasına kadar da bu durum değişmedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı