Haberler

Microsoft, Data Merkezi İçin 48 Saat Hidrojen Yakıt Hücreleri Kullandı

Microsoft, hidrojen yakıt hücreleri ile hiç durmadan 48 saat boyunca bir bilgi merkezi sunucularından bir sırayı çalıştırdıklarını duyurdu. Bu sayede şirketin 2030 yılına kadar karbon negatif olma gayesine bir adım daha yaklaştığının altı çiziliyor. Şirket, operasyonları için pak teknolojinin daha fazla katkı sağlaması ismine araştırmalarının da sürdüğünü tabir ediyor.

Ayrıyeten şirket, Ocak ayında 2030 yılına kadar “Microsoft’un karbon ayak izini ortadan kaldırmak” için planlar yaptığını duyurmuştu. Microsoft, fosil yakıtlara olan bağımlığının büyük kısmını elimine ettiklerini paylaşıyor lakin hala Azure data merkezlerinde dizel takviyeli yedek jeneratörler bulunuyor. Dizelin hidrojen yakıt hücresi maliyetlerinin düşmesine karşın değerli olduğu, bu nedenle hidrojen yakıt hücrelerinin bir yedek olarak test edilmesine karar verildiği de bilgiler ortasında.

Hidrojen yakıt hücrelerini keşfetme fikri birinci olarak 2018 yılında Colorado’daki Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarı araştırmacılarının bir bilgisayar rafına güç vermek için bir proton değişim membranı (PEM) hidrojen yakıt hücresi kullanma fikri ile ortaya çıktı. Microsoft’un data merkezi geliştirme takımının ana altyapı mühendisi Mark Monroe, takımının bir tanıtım izlediğini ve teknolojiyle ilgilerini çektiğini söylüyor.

Grup, bir sıra bilgi merkezi sunucusuna güç sağlayacak 250 kilowatt yakıt hücresi sistemi geliştirdi ve bunu Eylül 2019’da Salt Lake City, Utah yakınlarındaki bir Azure bilgi merkezine kurdu. Haziran ayında sistem 48 saatlik bir testi geçti. Artık ise mevcut dizel motorlu yedek jeneratörlerin boyutuyla eşleşen 3 megawatt‘lık bir yakıt sistemini testinin planları yapılıyor.

Bir Azure data merkezinin büsbütün yakıt hücreleri, bir hidrojen depolama tankı ve su moleküllerini hidrojen ve oksijene dönüştüren bir elektrolizör ile donatılabilmesinin ve çalıştırılabilmesinin mümkün olduğu düşünülüyor. Bu sistemler, yük dengeleme hizmetleri sağlamak için elektrik şebekesi ile entegre olabilir. Ayrıyeten, hidrojenle çalışan uzun yol taşıtlarının yakıt ikmali için data merkezlerine gelmesi de mümkün. Microsoft önümüzdeki devirde teknolojisini geliştirmeye devam ederek büsbütün hidrojen yakıt hücrelerinin kullanımına dair bir model olarak karşımıza çıkabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Antalya merkezden ben Melisa Akça. merhaba arkadaşlar sayfan inan ki iyi, sağolun 02-09-2020 00:43:59

  2. Amasya merkezden ben Hakan Kara. Merhabalar siten vallaha billaha ilgi uyandırıcı, şukuladım 04-09-2020 13:08:05

  3. Nevşehir merkezden ben Ayten Baş. Mrb paylaşımınız inanılmaz hayran edici, tebrikler 23-12-2020 12:10:58

  4. Giresun merkezden ben Zeynep Tekinci. Selam herkese web sitesi valla iyi, facebookta paylaştım 20-01-2021 09:33:48

  5. Sinop merkezden ben Nisan Duru Akça. Merhaba siten ciddiyim çok iyi, sağolun 18-02-2021 06:32:36

  6. Bitlis merkezden ben Zeynep Tekinci. Slm bu web sitesi inanılmaz çok iyi, şukuladım 20-02-2021 11:24:32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı