Steam

Microsoft, Bethesda’yı Neden Satın Aldı?

Microsoft, görüntü oyun konsolları, ferdî bilgisayarlar, işletim sistemleri ve yazılım abonelik hizmetleri satmakta. Beşerler en sevdikleri oyunlar sadece kelam konusu platformlarda oynanabiliyorsa yahut oyunlar her yerde mevcutsa lakin Microsoft platformları olan Windows PC ve Xbox için optimize edilmişse bu Microsoft eserlerini daha yüksek olasılıkla edineceklerdir.

Bethesda, The Elder Scrolls, Fallout ve Doom üzere görüntü oyunları tarihindeki en tanınan serilerden kimilerini üretiyor. Microsoft, tek bir satın alma ile bir sürü sevilen mülkü satın almak istedyise, eksiksiz yayıncıyı buldu.

Sahiden bu kadar kolay.

Bethesda’nın neden kesin olarak satış yaptığını size anlatamayız. Kişisel idare heyeti üyelerinin motivasyonları hakkında rapor beklememiz gerekecek. Bununla birlikte, Bethesda’nın durumu ve ana şirketi ZeniMax hakkında kamuya açık olarak neyin bilindiğini size söyleyebiliriz.

2020 yılında, ZeniMax idare heyeti kendisini alışılmadık bir pozisyonda buldu. Üyeleri ortasında cümbüş avukatı Michael Dominguez, emekli beyzbol yıldızı Cal Ripken Jr. ve sinema direktörü Jerry Bruckheimer yer alıyor. Yönetim konseyi üyeleri daha yaşlıdır ve görüntü oyun alanı dışında kendi yatırımları ve işletmeleri vardı, fakat görüntü oyunu forum spekülasyonlarına karşın, bu faktörlerin hiçbiri satış için kilit motivasyon olarak kabul edilemez çünkü birçok şirket şahsî olarak yatırım yapmayan yaşlı beşerler tarafından yönetiliyor.

İşte daha ilgili olan şeyler: ZeniMax idare şurasında ayrıyeten, cinsel taciz ve akın tezlerinin akabinde 2018’de bu durumdan istifa eden eski CBS lideri Les Moonves de yer alıyor. Ayrıca Robert Trump, Ağustos’taki vefatına kadar idare heyetinde vazife yaptı.

Bu kargaşayı en son yayınlanan görüntü oyunlarının performansıyla birleştirin.

Bethesda’nın öne çıkan oyunları, 2016’da düşük performans gösteren Dishonored 2 ile başlayarak bu konsol kuşağının birinci devrinde uğraş etti. 2017’de şirket, çok gecikmiş olan Prey’i ve Evil Within 2’yi birlikte piyasaya sürdü ki ikisi de büyük bir ticari muvaffakiyet yakalayamadı. Fallout serisinin çevrimiçi yinelemesi olan Fallout 76, 2018’de piyasaya sürüldü ve hala daha pozisyonunu bulmaya çalışıyor. Oyun yayıncıları, satış sayılarını muazzam muvaffakiyete karşın sessiz tutuyorlar, bu nedenle halka açık olan satış bilgilerine rağmen Rage 2, Wolfenstein 2 veya Wolfenstein: Youngblood’un ne kadar güzel performans gösterdiğini söylemek güç.

Şirket, bu yıl Doom Eternal gibi bir muvaffakiyet elde etti, lakin Bethesda’nın en büyük sürümlerinden kimileri şu anda 9 yaşındaki Skyrim’in portları ve VR uyarlamaları oldu. Gelecek en büyük oyunları – çok uzun müddettir devam eden Starfield ve heyecanla beklenen yeni Elder Scrolls oyunu çıkış tarihlerine sahip değil ve tamamlanmalarının yıllar sonra olacağı söyleniyor.


Microsoft, 2018’den bu yana Bethesda stüdyoları koleksiyonundan başka olarak birkaç oyun geliştiricisi satın aldı. Bu stüdyolar genel olarak tipik AAA sürümünden daha küçük projelere odaklanmıştı. Bugüne kadar, Microsoft’un küçük olsa da daha fazla oyun yaratmayı planladığını varsayarak, oyuncuları emniyetli bir yeni üye akışı ile Xbox Game Pass aboneliklerini sürdürmeye teşvik ediyor diyebiliriz.

Satın almaların dışında, Microsoft’un en büyük sürümleri bile Sony muadillerinden daha hesaplı ve daha ucuz hissetme eğiliminde. En yeni Gears of War oyunlarını ve Halo Infinite’ı The Last of Us Part 2 veya 2018’s God of War üzere projelerle karşılaştırın.

Microsoft’u mega değerli gişe rekorları kıranlara çok para harcayacak ve kaybedecek bir yayıncı olarak düşünmek güç. Şirket kısa müddet evvel kendisini pratik bir yayıncı olarak sundu ve kararlı lakin artık heyecan verici olmayan Minecraft’ı satın alması ile buna âlâ bir örnek göstermiş oldu.

Bethesda, oyun oluşturucunun zıt markasıdır. Bethesda, değerli oyunlarda tarihi olarak muazzam bahisler yaptı, mümkün olan her platformda en başarılı oyunlarını satarak, akabinde yine imaller, yenilenmiş üretimler ve VR yan eserleri satarak parasını (ve daha fazlasını) geri kazandı.

Microsoft’un Starfield ve sonraki Elder Scrolls gibi oyunların bütçelerini Xbox’a özel hale getirerek geri alacağını hayal etmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte, Microsoft aslında Xbox’a özel oyunlarla ilgilenmiyor üzere görünüyor. Sadece bu ay Microsoft, Nintendo Switch’te öteki bir birinci sınıf oyunu yayınladı; PC için Xbox Game Pass’i başlattı; ve abonelerin Google’ın Android aygıtlarında bir dizi “Xbox” oyunu oynamasına imkan tanıyan oyun akış hizmeti xCloud’a herkese açık erişim sağladı. Geçtiğimiz yıl, Xbox bir konsoldan bir markaya dönüştü.

Bu nedenle Microsoft, bu satın alma konusunda görülenden daha âlâ bir pozisyonda olabilir. Daha geniş dağıtım araçlarına sahip ve bu da dahili projelerinin kapsamının genişlemesini destekleyebilir. Öteki bir deyişle: Daha küçük ve orta ölçekli stüdyolar, Xbox One periyodunu sona erdirmeye odaklandığı için Microsoft için son birkaç yıldır ülkü satın alma amaçlarıydı, fakat Microsoft’un vitrin ve hizmetlerin yakın vakitteki ve dramatik genişlemesiyle, Bethesda oyunlarını mevcut ölçeğinde finansal olarak desteklemek ve dağıtmak için araçlara sahip olabilir.

Dediğimiz üzere, Microsoft’un Bethesda’nın en büyük oyunlarının devasa bütçelerini haklı çıkarmanın bir yolunu bulması gerekecek. Bu, kelam konusu oyunların PlayStation 5’te görüneceği manasına gelebilir. Lakin Microsoft, PC’de xCloud ve Game Pass ile büyük bir muvaffakiyet yakalarsa, PS5 sürümlerine öncelik vermeyebilir. (Nintendo’ya gelince, Microsoft yeşil ışık yakmadan evvel şirketin yeni kuşak oyunları çalıştırmak için gereğince güçlü yeni bir Switch yayınlayıp yayınlamadığını görelim.)

O vakte kadar Bethesda, yaklaşmakta olan Deathloop ve GhostWire: Tokyo oyunları için Sony ile zamanlanmış özel mutabakatlar yapıyor. Ve bakın, bu iki oyun için de nitekim heyecanlıyız, lakin oyun ismi “Elder Scrolls” yahut “Fallout” ile başlayana kadar Microsoft’un kendi ayrıcalığını umursayacağını sanmıyoruz.

Deathloop stüdyosu Arkane’nin son oyunu 2018 yılına kadar 2,5 milyon kopya sattı. Karşılaştırma için The Elder Scrolls 5: Skyrim 30 milyonun üzerinde kopya sattı.


Bir oyun ne kadar erişilebilirse o kadar uygun olduğuna inanıyoruz. Rekabet yaratıcılığı besliyor. Öte yandan özel oyunlar zati zehirli olan “konsol savaşları” kültürünü besliyor.

Bu özel durumda, Microsoft’un Bethesda’ya bir ömür çizgisi sağlayıp sağlamadığını merak ediyoruz. Yayıncının oyun sürümlerinin son beş yıl içindeki performansına dönüp bakın. Bethesda’nın bir sonraki büyük hitini yayınlamasının yıllar alabileceğini düşünün. O vakit bir pandeminin ortasında olduğumuzu ve bu finansal krizin yalnızca başlangıcı olabileceğini unutmayın.

Global ekonomik travma vakitlerinde, sanayiler birleşir. Oyun piyasası, bu gerçekle boğuşan öteki tüm sanayilerden farklı değil.

Son bir şey: Bu kazanımı öbür kimin yapmış olabileceğini düşünün. Google, Amazon ve Apple, oyun sanayisinde daha âlâ pozisyonlar için faal olarak uğraş gösteriyor. Bu satın almayı gerçekleştirmek için kâfi para ve altyapıya sahip klasik tek bir oyun şirketi vardı: Microsoft.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı