Haberler

Microsoft, 24 Haziran Programına Windows 11 Geliştirici Aktifliği Ekledi

Microsoft, 24 Haziran’da canlı yayınlanacak olan etkinliğinde Windows 11’i duyurmaya hazırlanıyor. Windows 11’in sızdırılan sürümü bize belli yenilikleri sunuyor olsa da yeni sürümde çok daha fazlasını görebileceğiz. Bu bakımdan şirket, bahsedilen aktiflikte yeni sürümle ilgili çok daha fazla bilgiyi bizlerle paylaşacaktır. Bununla birlikte Microsoft, birebir güne ikinci bir aktiflik daha ekliyor. Eklenen bu yeni aktiflik ise Windows 11 geliştiricileri için. Aktiflik, Windows 11 duyuru aktifliğinin başlamasından dört saat sonra, 24 Haziran’da Türkiye saati ile 22.00’da başlayacak. Birinci aktifliğin ne kadar süreceği şimdi bilinmiyor lakin bu iki aktiflik ortasında katiyetle bir orta vakit bulunacaktır.

Windows 11’in sızdırılan sürümüne baktığımızda, tüm yerleşik uygulamaların Windows 10 ile birebir olduğunu fark ediyoruz. Bunlar muhtemelen eski UWP uygulamaları ve bu durum bu uygulamaların, Windows 11 ile birlikte gelen uygulamalar olacağını manasına gelmiyor. Geliştiriciler ayrıyeten, yeni API’lerden yararlanmak için büyük olasılıkla 22000 yahut daha üst bir sürüme gereksinim duyacak.

Geliştirici etkinliğinde yüksek ihtimalle duymayı beklediğimiz bir öteki yenilik ise Microsoft Store ile ilgili olacak. Microsoft, mağazada yaptığı yenilikleri, geliştiriciler için ekonomik fırsatlar olarak pahalandırıyor. Microsoft Store yahut birinci çıktığı ismiyle Windows Store, Windows 8 ile hayatımıza girmişti. Birinci etapta, mağazada bir eser listeleyebilmek için eserin sıfırdan oluşturulmuş olması ve eserin bir “Metro” uygulaması olması gerekiyordu. Sonuçta bu strateji pek yararlı olmadı. Bu nedenle şirket, Windows 10 ile “Köprüler” olarak isimlendirdiği yeni bir stratejiye geçerek geliştiricilerin Store’dan bir uygulama almasını kolaylaştırdı. Ayrıyeten, “Project Centennial” projesi de kullanıma sunuldu. Bu proje de bir geliştiricinin, rastgele bir masaüstü uygulamasını, Store uygulaması olarak paketleyebileceği bir projeydi.

Microsoft Store’un yeni sürümünde, Windows 11’deki geliştiriciler için giriş konusunda hiçbir mani bulunmuyor. Ayrıyeten şirket, öteki şirketler üzere %30’luk bir kesinti de yapmayacak.

Son olarak, 24 Haziran’daki geliştirici aktifliğini aşağıdaki kanaldan canlı izleyebileceğinizi belirtelim.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı