Haberler

Kentler Akıllanıyor, Toplu Taşımada Temassız Ödemeler Yaygınlaşıyor

Ödeme teknolojilerinin öncü şirketi Mastercard, temassız toplu taşıma tahlillerini yaygınlaştırmaya devam ediyor. Londra, Şikago, Kiev ve Bükreş üzere büyük kentlerde toplu taşıma ödemelerinin altyapısını sağlayan Mastercard, Türkiye’de de en son Düzce, Osmaniye ve Hatay’da toplu taşıma ödemelerine yönelik tahlillerini kullanıma açtı.

Mastercard’ın temassız toplu taşıma ödeme sistemleri sayesinde, Düzce ve Osmaniye’de yaşayanlar yahut bu kentleri ziyaret edenler cüzdanlarındaki temassız özellikli banka yahut kredi kartlarını ve cep telefonlarını ödeme aracı olarak kullanabiliyor. Hatay’da ise Hatay Kart kullanıcıları, Masterpass altyapısı sayesinde taşınabilir uygulama üzerinden kartlarına bakiye yükleyebiliyor. Düzce ve Osmaniye ile bir arada Türkiye’de temassız kartlar yahut cep telefonu ile toplu taşıma ödemelerinin yapılabildiği vilayetlerin sayısı 18’e ulaştı. Hatay dahil 13 vilayette ise Mastercard’ın inançlı ve süratli dijital ödeme sistemi Masterpass altyapısı ile kent yahut ulaşım kartlarına bakiye yükleme süreci yapılabiliyor. Böylelikle, Mastercard’ın akıllı kentlere yönelik sunduğu temassız ödeme teknolojileri Türkiye’de 30’u aşkın vilayette kullanılır hale geldi.

Toplu taşımaya yönelik temassız ödeme tahlilleri kentlerin mevcut altyapı ve gereksinimlerine nazaran değişiklik gösterebiliyor. Kimi vilayetlerde ödemeler direkt temassız banka yahut kredi kartı ya da cep telefonu ile yapılırken, kimi vilayetlerde de Masterpass aracılığı ile kent yahut ulaşım kartlarının bakiyelerinin yüklenmesine yönelik süratli inançlı ödeme altyapısı sağlanıyor.

“Amacımız, nakitsiz toplum ve akıllı şehirler”

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, “Mastercard olarak yenilikçi, inançlı ödeme teknolojilerinin Türkiye’de yaygınlaşması, vatandaşlarımızın dünyadaki büyük kentlerle eşzamanlı olarak inovatif eserleri deneyimlemesi için çalışıyoruz. Nakitsiz toplum amacıyla çalışırken yenilikçi teknolojilerle insanlara daha pratik, daha akıllı, daha inançlı tahliller sunuyoruz. Gayemiz, temassız uygulamasını, dünyanın farklı akıllı kentlerinde olduğu üzere, taksilere, otoparklara, otoban gişelerine, hatta müzelere kadar yaygınlaştırmak” diye konuştu.

Toplu taşıma araçlarının yanı sıra otopark, müze girişi üzere öteki kamu alanlarında da kullanımı yaygınlaşan bu yenilikçi ödeme sistemi, devletlerin ve lokal yönetimlerin de tek bir sisteme yatırım yaparak daha verimli bir formda çalışmasına ve tasarruf etmesine imkan sağlıyor. Kayıt dışı iktisadın küçültülmesi ve vergi kaybının engellenmesi üzere pek çok alanda daha avantaj sunan uygulama ile kullanıcılar, ağır kent yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamıyor, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski de yaşamıyorlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı