Ücretsiz Oyunlar

Keenetic Peak DSL ve Hero DSL VDSL/ADSL Modem Tanıtıldı

Modem, router ve MESH eserleri alanında çalışmalar yapan Keenetic, yeni üst seviye performans sağlayan VDSL/ADSL modemleri Peak DSL ve Hero DSL eserlerini Türkiye pazarına sundu. Bu iki model interneti daha ağır kullanan ve üst düzey tahlil arayan mesken ve işyerlerinde kullanılabilecek.

Keenetic 2019 yılından bu yana kesintisiz ve geniş kapsama alanı sunan internet irtibatı için son kullanıcılara premium seviyede modem router ve Wi-Fi mesh eserleri sunuyor. Eserlerini tasarlarken son kullanıcıların isteklerini titizlikle inceleyen Keenetic, Türkiye’de en çok kullanılan ilişki çeşidi olan DSL modemler için de akılcı, ileriye dönük eser ve tahliller geliştiriyor.  Şirketin en beğenilen ve bilhassa e-ticaret sitelerinde de en çok satılan eserler ortasına giren Extra DSL ve Omni DSL isminde iki modeli mevcut. Marka bu modellere artık yenilerini ekliyor.

Güçlü donanım ve üst seviye performans

Peak DSL ve Hero DSL yazılım gücünü bulut temelli KeeneticOS işletim sisteminden alıyor. Bununla birlikte bu iki aygıt da donanım olarak güçlü işlemcilere sahip ve bu sayede hem meskenlerde hem de ofislerde şiddetli ağ vazifeleriyle çarçabuk başa çıkacak kapasite sunuyor. Her iki modelde de 900Mhz gücünde çift çekirdekli bir işlemci ve bununla birlikte KeeneticOS bileşenleri ve yazılım için 256MB DDR3 RAM ve 128MB flash bellek yer alıyor. Bu işlemci bilhassa ağır yahut VPN üzere uygulamaların kullanıldığı ağlarda gereken gücü sağlıyor.

Gelişmiş DSL özellikleri

Peak DSL ve Hero DSL Keenetic’in Türkiye’de sunduğu şimdilik en güçlü VDSL/ADSL modemler olacak. Keenetic, teknolojiyi ve trendi takip edip ona taraf veriyor, daima yeni eserleri kullanıcılarına sunmaya uğraş gösteriyor. Keenetic, daha pek görülmeyen DSL özelliklerini gelişmiş KeeneticOS yazılımı ile son kullanıcılarına sunuyor.

Bu özelliklerin başında SNR Margin ayarlama özelliği geliyor. SNR kıymeti çizginiz üzerinden gelen sinyal ve gürültü ortasındaki ilgiyi temsil eden bir paha. KeeneticOS ile tüm VDSL/ADSL modemlerinde SNR Margin ayarlama özelliğini sunan Keenetic, bu bilhassa kullanıcıların çizgilerinde kararlılık yahut süratle ilgili manuel ayar yapmalarına ve güzelleştirme yapmalarına imkan tanıyor.

Peak DSL, Hero DSL ve öbür VDSL/ADSL Keenetic modemlerinde sunulan başka bir hoş özellik ise DSL tanılama ve raporlama özelliği. Bu özellik sayesinde DSL ile ilgili yavaşlama yahut kesinti sorunlarıyla karşılaşılması durumunda gerekli incelemelerin yapılması için tanılama menüsü mevcut. DSL sınırınızda sorun olduğunu düşünüyorsanız tek yapmanız gereken Keenetic takviye grubunu bilgilendirmek ve DSL raporunu çalıştırmak. Otomatik olarak sınır tahliliniz yapılıyor ve Keenetic mühendisleri imkanlar ölçüsünde gerekli güzelleştirmeyi gerçekleştiriyor.

VDSL35b Supervectoring ile 300Mbps’ye kadar DSL suratı

Peak DSL ve Hero DSL modellerinde öteki xDSL modemlerin birçoklarından farklı olarak 35b profilinin de sunulduğunu görüyoruz. Bu yeni DSL profili sayesinde 300mbps’ye kadar VDSL kontaklar yapılabiliyor. 300Mbps’lik bu suratı aygıtların kablosuz suratları ile karıştırmamakta yarar var. Ülkemizde çok fazla kullanılan bir DSL profili olmamasına karşın ileride altyapı tarafında yapılabilecek bir güzelleştirmeye hem Peak DSL hem de Hero DSL’in şimdiden hazır olduğunu söyleyebiliriz.

2.4GHz bandında daha uzak noktalarda daha yüksek kablosuz sürat

Peak DSL ve Hero DSL modellerinde hem 2.4 hem de 5GHz bandında kablosuz yayın yapılıyor. Peak DSL teorik olarak 2600Mbps’ye kadar eş vakitli kablosuz sürat sunarken Hero DSL modelinde teorik azamî sürat 1300Mbps’ye kadar sunulabiliyor. 2.4Ghz ve 5Ghz bandlarının temel olarak birbirlerinden farkları teorik azamî kablosuz suratları ve yayın yapabildikleri aralıktır. 2.4Ghz bandında kablosuz sinyaller 5Ghz’e oran ile daha uzak noktalara gidebilirken ulaşılabilen azamî teorik sürat 5Ghz bandına oranla daha düşüktür. Ama Peak DSL ve Hero DSL’in burada avantajı genelde olduğu üzere 2.4Ghz bandında 300Mbps değil sırasıyla 800Mbps ve 400Mbps sürat sunabiliyor olmasıdır. Bu sayede konutunuzdaki daha uzak noktalara 2.4GHz bandında daha da yüksek suratlar sunabilirsiniz.

Peak DSL ve Hero DSL modelinde MU-MIMO teknolojisi de mevcut. Çoklu kullanıcı çoklu giriş çoklu çıkış (Multi User Multi Input Multi Output) olarak çevire bileceğimiz bu özellik sayesinde destekleyen aygıtlara birebir anda bilgi alıp göndermeniz mümkün. Her iki model de genel kablosuz ağ performansınıza olumlu katkı sağlayan Airtime Fairness ve Beamforming özelliklerini barındırıyor.

9 Gigabit port ve link aggregation özelliği

Peak DSL ve Hero DSL modellerinde sırasıyla 9 ve 5 adet gigabit sürate sahip ethernet portu mevcut. Keenetic’te bulunan ethernet portlarının hem lokal ağ (LAN) hem de genişbant (WAN) için kullanılabiliyor. Peak DSL ve Hero DSL, VDSL/ADSL modem olmasına karşın sahip olduğu yönetilebilir bu ethernet portları ile istediğinizde fiber internetlerinizi ve IPTV üzere aygıtlarınızı bağlamak için de kullanılabiliyor.

Peak DSL modelinde iki ethernet portunun fizikî olarak birleştirilmesini mümkün kılan link aggregation özelliği de bulunuyor. Örneğin; NAS aygıtı üzere link aggregation özelliğini destekleyen bir ağ aygıtınız var ise bu aygıtı 2 gigabit süratte ağınıza bağlayabilirsiniz. Link aggregation özelliği iki fiber sınırı birleştirebilmek için genişbant (WAN) tarafında da destekleniyor.

4 adet 5 dBi yüksek yararlı antenler

Peak DSL ve Hero DSL modelinde 4 adet 5 dBi çıkarlı anten kullanılıyor. Peak DSL modelinde bu antenler değiştirilebilir antenlerken Hero DSL modelinde bu antenler yönlenebiliyor. Anten istikametlerini belirleyerek sinyalin daha verimli formda kullanılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Peak DSL modelinde 4 adet antene ek olarak 8 adet FEM, Hero DSL modelinde ise 2 adet FEM (front end module) kullanılmış. Bu mikrodevreler sayesinde bilhassa taşınabilir aygıtlarla bilgi alışverişinin daha yeterli olması amaçlanıyor.

Geniş yerler için Wi-Fi MESH ve kesintisiz deveran

Peak DSL ve Hero DSL modelleri de Keenetic’in başka modelleri üzere Wi-Fi MESH yapısını destekliyor. Keenetic’in tüm eserlerinde sunduğu bu Wi-Fi MESH özelliği sayesinde şayet meskeniniz geniş ve tek bir aygıt tüm alanınızda Wi-Fi için yetersiz kalıyorsa rastgele bir Keenetic aygıtı sisteminize kolay kolay ekleyerek tüm meskeninizde kesintisiz bir ağa sahip oluyorsunuz.

Örneğin; Dilerseniz daha evvel kullandığınız rastgele bir Keenetic Router modelini menzil genişletici moduna geçirerek yeni alacağınız bir Peak DSL yahut Hero DSL ile Wi-Fi MESH sistem oluşturabilirsiniz. Bu iki modelin hoş tarafı hem VDSL/ADSL modem olması hem de Wi-Fi MESH sistemini destekliyor olması. hem DSL modem hem Wi-Fi mesh olarak çalışabilen Keenetic dışında bir aygıt bulabilmek kolay değil.

KeeneticOS bileşenleri: VPN, ferdî bulut, trafik sınıflandırma ve asimetrik sürat sonlandırma

Peak DSL ve Hero DSL’de bulanan bulut temelli KeeneticOS işletim sisteminin en değerli avantajlarından birisi ölçeklenebilir ve isteğe bağlı uyarlanabilen bir yapıda olması. Peak DSL yahut Hero DSL’iniz varsa gereksiniminize nazaran istediğiniz bileşeni bulut üzerinden aygıtınıza indirerek kullanabilirsiniz. İki lokasyon ortasında bir VPN kontağı sağlamak isterseniz bir IPSec VPN kurabilir yahut işletmeniz için captive portal bileşenini kullanabilirsiniz. Yada USB portlarını kendi inançlı şahsî bulutunuza çevirerek istediğiniz yerden evraklarınıza erişebilir yahut düzenleyebilirsiniz.

KeeneticOS daima güncelleme alan ve bunu zahmetsizce bulut üzerinden gerçekleştirebilen bir router işletim sistemi. KeeneticOS ile ağ trafik tahlili yapabilir, asimetrik sürat sonlandırma yapabilir yahut özel olarak bir aygıta öncelik atayabilirsiniz.

Bulut temelli taşınabilir uygulama

Peak DSL ve Hero DSL’i de App store ve Google play store’da sunulan Keenetic taşınabilir uygulaması ile kurabilir ve yönetebilirsiniz. Taşınabilir uygulama ile ağınızdaki aygıtlar için önceliklendirmeleri yapabilir, sürat sonlandırmaları uygulayabilir, ağ trafiğini görüntüleyebilir, yazılım güncelleyebilir, güvenlik duvarı kuralları oluşturabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Hatta isterseniz Keenetic Dayanak grubuna chat yolu ile takviye talebi de oluşturabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı