Haberler

iOS ve Android İçin Cortana Uygulaması Sonlandırıldı

Microsoft, 31 Mart 2021 tarihinden itibaren iOS ve Android için Cortana taşınabilir uygulamasının büsbütün sonlandırıldığını duyurdu. Uygulama birinci olarak Kasım 2018’de kullanıcılara sunulmuştu ve geçtiğimiz yılın Ocak ayında Google Play Store ve Apple App Store platformlarından geri çekilmişti. Her iki platformda da tüm fonksiyonlarıyla çalışan uygulama için artık dayanak verilmeyeceğinin altı çiziliyor.

Microsoft uygulamanın dayanak sayfasına nazaran, uygulamadaki hatırlatıcıların ve listelerin artık kullanıcılar tarafından kullanılamayacağını söylüyor. Öte yandan, Windows’ta Cortana üzerinden yeniden de bunlara erişilebilecek. Ek olarak, Cortana hatırlatıcıları, listeleri ve misyonları, hem Android hem de iOS’ta bulunan Microsoft To-Do uygulamasıyla otomatik olarak eşitleniyor.

Açıklamanın tam metni ise şu halde:

“Temmuz ayında duyurduğumuz üzere, Cortana bir üretkenlik asistanı olarak gelişimine devam ederken, Android ve iOS’ta Cortana uygulaması takviyesini yakında sona erdireceğiz.

31 Mart 2021 prestijiyle, oluşturduğunuz Cortana içeriği (anımsatıcılar ve listeler gibi) artık Cortana taşınabilir uygulamasında çalışmayacak, lakin yeniden de Windows’taki Cortana üzerinden erişilebilir. Ayrıyeten Cortana anımsatıcıları, listeleri ve vazifeleri, telefonunuza fiyatsız olarak indirebileceğiniz Microsoft To Do uygulamasıyla otomatik olarak eşitlenir.

31 Mart 2021’den sonra telefonunuzdaki Cortana taşınabilir uygulaması artık desteklenmeyecektir.”

Uygulamanın taşınabilir sürümü, Microsoft’un stratejisindeki değişiklik nedeniyle sonlandırılmış durumda. Sesli asistan, Microsoft 365 üretkenlik uygulamaları paketine entegre edilecek ve Windows 10 için varsayılan ses asistanı olmaya devam edecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı