Ücretsiz Oyunlar

İnternette Pozisyon Nasıl Gizlenir? İşte İnternette Pozisyonunuzu Gizlemenin Yolu

Chrome, Firefox ve Microsoft Edge üzere birçok tanınan web tarayıcısı, sitelerin pozisyon bilginizi (geolocation) talep etmesine müsaade veriyor. Bu bilgiyi vermeyi kabul ederek hava durumu, size en yakın yetkili servisi bulma üzere yararlı olabilecek fonksiyonlara kavuşabiliyorsunuz. Lakin birtakım durumlarda önemli kapalılık meseleleri da ortaya çıkabilir.

Bu yüzden Chrome, Firefox ve Microsoft Edge’de pozisyonunuzu gizlemek yahut meraklı sitelere geçersiz bir pozisyon göstermek isteyebilirsiniz.

Chrome’da Geolocation’ı Devre Dışı Bırakma

Google Chrome, varsayılan olarak her site için pozisyon bilginizi paylaşmak isteyip istemediğinizi soruyor. Bu fonksiyonu bir site için ezkaza açtıysanız yahut kapadıysanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Ekranın sağ üstündeki üç noktaya tıklayın, Ayarlar > Kapalılık ve Güvenlik > Site Ayarları > Pozisyon yolunu izleyin. Burada Erişmeden evvel sor ayarını göreceksiniz. Bu ayarın açık pozisyonda olması gerekiyor.

Burada pozisyon bilgisi erişimine müsaade verdiğiniz ve vermediğiniz sitelerin de bir listesini göreceksiniz. Pozisyon bilgisi erişimini iptal etmek için, “Müsaade ver

Firefox’ta Pozisyonunuzu Gizleme

Chrome üzere Firefox da pozisyonunuzu öğrenmek isteyen her site için size bir soru yöneltiyor. Firefox’un pozisyon ayarlarına ulaşmak isterseniz, sağ üst köşedeki üç yatay çizgi simgesine tıklayın, akabinde Seçenekler > Saklılık ve Güvenlik yolunu takip edin. Biraz aşağı kaydırarak “Müsaadeler” başlığını bulun. Burada Pozisyon satırının karşısında Ayarlar

Rahatsız edici olabilen pozisyon isteği bildirimlerini engellemek için, üstteki bağlantı kutusunda “Pozisyonumu öğrenme isteklerini sormadan mahzurla” seçeneğini işaretleyin. Bunu yaptığınızda hiçbir sitenin pozisyon öğrenme isteğini görmeyeceksiniz.

Edge’de Pozisyon Paylaşmayı Devre Dışı Bırakma

Geolocation’ı kapatmak için Edge’de yapmanız gerekenler, Chrome’dakine çok benziyor. Tarayıcının sağ üst köşesindeki üç yatay noktaya tıklayın ve buradan Ayarlar > Site Müsaadeleri > Konum’a gidin. Bu sayfada Erişmeden evvel sor

Chrome’da Düzmece Pozisyon

Fiyatsız Location Guard eklentisi, ziyaret ettiğiniz her web sitesine düzmece bir pozisyon gönderiyor ve pozisyonunuzu belirlemeye yönelik teşebbüslere de mahzur oluyor. Dilerseniz, sabit bir pozisyon da belirleyebiliyorsunuz.

Firefox’ta Uydurma Pozisyon

Firefox’ta bir diğer yerdeymiş üzere görünmek için adres çubuğuna about:config yazın ve ekrana gelen uyarıyı kabul ederek geçin.

Arama çubuğuna geo.enabled yazın ve bu ayarın True olarak ayarlı olmasına dikkat edin. Bunun akabinde arama çubuğuna geo.provider.network.url

veri:application/json,{“location”: {“lat”: 40.7590, “lng”: -73.9845}, “accuracy”: 27000.0}

Böylelikle pozisyonunuzu New York’taki Times Meydanı olarak belirlemiş olacaksınız. Dilerseniz LatLong üzere bir web sitesini ziyaret ederek farklı bir pozisyonun koordinatlarını bulabilir ve bu koordinatları kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı