Haberler

Intel, Buluttan Uca ve Şirket İçinde İnanç Garantisi İçin Project Amber’ı Tanıtıyor

Intel bugün Intel Vision açılış aktifliğinin ikinci gününde, işletmelerin günümüzdeki artan güvenlik muhtaçlıklarını nasıl karşılayacağına ve geleceğin zorluklarına hazırlanmalarında onlara nasıl yardım edeceğine odaklandı. Tüm kuruluşların en kritik güvenlik öğelerinden birine yani inanca odaklanan Intel, Project Amber kod isimli, hizmet tabanlı inovatif bir güvenlik uygulaması biçimindeki bağımsız bir inanç otoritesini tanıttı. Ayrıyeten inançlı ve sorumlu yapay zekâya odaklandığını gösterdi ve yaklaşan kuantum çağı için kuantuma güçlü kriptografiyi daha da ileriye taşıma stratejisini ana çizgileriyle açıkladı.

“İşletmeler bulutun kıymetinden yararlanmaya devam ederken, güvenlik her zamankinden de değerli bir hale geldi. Intel teknolojisinde itimat güvenlikle el ele ilerler; müşterilerimizin beklediği ve muhtaçlık duyduğu da işte bu,” diye belirten Intel Teknolojiden Sorumlu Lideri, Kıdemli Lider Yardımcısı ve Intel Yazılım ve İleri Teknoloji Kümesi Genel Müdürü Greg Lavender, kelamlarına şöyle devam etti: “Intel; ağda, uçta ve bulutta bilgi süreç varlıklarının onaylanmasına ve doğrulanmasına yönelik sıfır itimat yaklaşımı taahhüdümüzün bir modülü olarak Project Amber ile bilinmeyen bilgi süreci bir sonraki seviyeye taşıyor.”

İşletmeler; birden fazla aygıt, kesintisiz erişim ve işbirliği araçlarına gereksinim duyan uzaktan çalışan iş gücünü desteklemek için bulutta çalışıyor ve buluta güveniyor. Teknoloji tahlillerinin bilgileri hem bellekte ve transfer sırasında hem de kullanılırken teminata alması – ve böylelikle pahalı varlıkları muhafazası ve atak yüzeylerini en düşük düzeye indirmesigerekiyor. Project Amber, işletmelere bir bilgi süreç varlığının bulut, uç ve şirket içi ortamlarında Basın Bülteni uzaktan güvenilirlik doğrulamasını sağlıyor. Bu hizmet, zımnî bilgi süreç iş yüklerini barındıran altyapı sağlayıcısından bağımsız çalışıyor.

Bilgi sürecin donanım tabanlı bir sağlam yürütme ortamında (TEE) gerçekleştirilerek bilgilerin korunması manasına gelen bilinmeyen bilgi süreç, büyüyen bir pazardır. Intel® Xeon® Ölçeklenebilir platformunda bulunan Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX); bugün bilinmeyen bilgi sürece güç katan temel teknolojilerden biridir ve tertipli olarak hassas datalar işleyen işletmeler için yararlı bulut kullanımı durumlarına imkan tanır.

Bilinmeyen bir bilgi süreç ortamında inancın temel desteği, doğrulama ya da kanıtlama denilen bir süreçle oluşturulur. Bu güvenilirliğin doğrulanması, daha hassas iş yüklerini buluta taşırken müşterilerin datalarını ve fikri mülkiyetlerini müdafaası için kritik bir ihtiyaçtır. Intel, inanç garantisini artırmak ve sanayinin daha büyük bir kısmı için bilinmeyen bilgi süreç taahhüdünü ileri taşımak maksadıyla üçüncü taraf kanıtlaması için yeni bir çoklu bulut, çoklu TEE hizmeti oluşturma gayretlerinin birinci adımı olan Project Amber’ı duyurdu.

  • Buluttan bağımsız olacak formda tasarlanan bu hizmet; genel bulutta, özel/hibrit bulut içerisinde ve uçta saklı bilgi süreç iş yüklerini destekleyecek. Kanıtlama sağlamak için bir üçüncü tarafı sürece dahil etmek, kullanıcılara kapalı bilgi süreç teminatı sağlamak için bağımsızlık ve tarafsızlık sunmaya yardımcı oluyor.
  • Project Amber birinci sürümünde; sanal olmayan şoförler (bare metal container), sanal makineler (VM’ler) ve Intel TEE’leri kullanan sanal makinelerde çalışan şoförler olarak dağıtılan zımnî bilgi süreç iş yüklerini desteklemeyi amaçlıyor
  • Intel ayrıyeten Project Amber üzere itimat hizmetlerini aktifleştirmek için bağımsız yazılım satıcıları (ISV’ler) ile birlikte çalışıyor. ISV’lerin yazılımları ve hizmetleri artırmak için Project Amber’ı etkinleştirmesini sağlayan API’lar üzere yeni yazılım araçları, Intel’in platformlarını ve teknolojilerini tamamlayacak ve müşterilere ve ortaklara daha fazla paha katacak.

Intel, 2022’nin ikinci yarısında Project Amber’ın bir müşteri pilot uygulamasını başlatmayı ve akabinde 2023’ün birinci yarısında genel kullanımına sunmayı planlıyor.

Yapay Zekâ (YZ), teknolojiyi daha da ileriye taşıyor ve daha büyük bir ölçek için içgörüler ve otomasyon sağlıyor. Hassas bilgilerdeki bu çoğalma nedeniyle tehdit ortamı büyürken, ilgili güvenlik telaşları de artıyor. Bu yüzden Intel kendini inançlı ve sorumlu yapay zekâyı geliştirmeye adadı. Yapay zekâ sonuçlarının güzellik için kullanılmasının ne kadar kritik olduğunun altını çizen Intel, teknoloji uzmanlarının geliştirmenin peşinden gitmeye devam etmeye karar vermeden evvel sorması gereken kilit soruyu vurguladı: Teknoloji toplumumuzu daha güzele götürmeye katkıda bulunuyor mu?

Intel’in sanayi önderi araştırma eforları; dataların bütünlüğünü, doğruluğunu ve kapalılığını muhafazaya odaklanıyor. Intel, müşterilerin ve ortakların karmaşık meselelerin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için yapay zekâ dağıtımlarını sorumlu ve inançlı yollarla nasıl hızlandırdığını gösterdi:

  • BeeKeeper AI, bir sıfır itimat platformu sağlamak için Intel SGX donanım tabanlı güvenlik yeteneklerini ve Microsoft Azure’un bâtın bilgi süreç altyapısını kullanıyor. Bir yapay zekâ algoritmasının bilgilerin kapalılığından ya da algoritma modelinin fikri mülkiyetinden ödün vermeksizin birden fazla gerçek dünya klinik bilgi kümesi üzerinde çalışmasına imkan tanıyor. Bu, sıhhat alanındaki yapay zekâ geliştirme ve dağıtma inovasyonunu mevcut yola kıyasla %30 ila %40’tan fazla hızlandırıyor.
  • Intel’in University of Pennsylvania, Perelman Tıp Fakültesi’nin Federe Tümör Segmentasyonu -FeTS- programı ile yaptığı araştırma iştirakinde, beyin tümörlerini bulmak için yapay zekâ modellerinin eğitimini geliştirmek gayesiyle bir dizi Intel donanımı ve açık kaynaklı yazılım teknolojisi kullanılıyor. Open Federated Learning’i (OpenFL) kullanan Intel teknolojisi, her kurumun çıkarım algoritmalarının aslına uygunluğunu ve niteliğini artırmaya katkıda bulunabilmesini sağlıyor. OpenFL, kişisel bilgi kümelerinin güvenliğini ve kapalılığını korurken, altı kıtadaki 55 kurumun işbirliği yapmasına imkan tanıdı. Bu, tümörlerin yerini belirleme uğraşlarını %33 oranında düzgünleştiren bir yapay zekâ modeliyle sonuçlandı.

Yapay zekânın sorumlu kullanımı, sanayinin bir ortaya gelerek sıhhat, finansal hizmetler, üretim, perakende ve eğlenceyi içeren çeşitli bölümlerde dağıtımın yolunu nasıl açabileceğinin bir örneğini de teşkil ediyor.

Kuantum teknolojisi gelişmesini sürdürürken, post-kuantum uzmanları sanayinin önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde “milenyum böceği”ne misal bir çıkmazla karşı karşıya kalabileceğini kestirim ediyor. Bu çıkmaz, birden fazla kişi tarafından “Y2Q” olarak anılıyor.

Hem simetrik hem de açık anahtar kriptografisini etkileyen kuantum bilişim, tüm ekosistemin tahliller bulmak için yaratıcılık ve işbirliği sağlamasını gerektiriyor. 2030 yılına kadar Y2Q’ya hazır olmak ya da kuantuma güçlü olmak için harekete geçme vakti geldi. Intel, performanstan ödün vermeksizin yeni jenerasyon güvenlik sağlayan 3. Jenerasyon Intel Xeon Ölçeklenebilir platformundaki yerleşik kripto hızlandırma üzere kuantuma sağlam yeniliklerle bölüme öncülük etmek için güçlü bir şifreleme teknolojisi sınırını geliştiriyor.

Intel, kuantum bilgisayarların oluşturduğu tehditlere hazırlanmak için ileriye dönük adımlar atıyor. Şirket, Intel eserleri için kripto ana asıllarını oluşturdu, kuantum sonrası kripto standardizasyonu faaliyetlerine etkin bir biçimde katkıda bulundu ve şu anda National Institute of Standards and Technology Secure’un (Ulusal Standartlar ve İnançlı Teknoloji Enstitüsü – NIST) standardizasyon için düşündüğü yeni kripto algoritması ailelerini pahalandırıyor.

Intel, kuantum bilgi sürecin oluşturduğu tehditlerle uğraş etmek için kademeli bir yaklaşım benimsedi:

  • Data toplama meselesini çözmek gayesiyle simetrik kripto algoritmaları için anahtar ve özet boyutlarını artırmak.
  • Üretici yazılımı ve yazılım doğrulaması üzere kod imzalama uygulamalarının sağlamlığını kuantuma sağlam algoritmalarla artırmak. Bu, makûs emelli kod çalıştırmak için klasik kriptoyu bozan hücumlara karşı korunma sağlamaya yardımcı oluyor.
  • İnternetin güvenliğini sağlamak için NIST tarafından standardize edilen kuantum sonrası kripto algoritmalarını kullanmak. Bu, çevrimiçi süreçlerin güvenliğini sağlamak için gerekli olan anahtar kapsülleme ve dijital imza algoritmalarını içeriyor.

Güvenlik teknolojileri, bugünün gereksinimlerinin yanında yarının gereksinimlerine da yanıt vermeli. Intel’in donanım ve yazılım tahlillerinin genişliği ve derinliği sayesinde, müşteriler mevcut platformlarından daha fazla kıymet elde edebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı