Online Oyunlar

İnanılmaz Lakin Gerçek: Domuzlara Oyun Oynamayı Öğrettiler!

Yorkshire domuzları Hamlet ve Omelette ile Panepinto mikro domuzları Ebony ve Ivory, tipleri için değerli birer elçi pozisyonuna yükseldiler. Bilim insanları bu dörtlüyü, görüntü oyun oynayabilme yeteneklerini ölçmek için özel bir araştırmada kullandılar.

Purdue hayvan davranışı uzmanı Candace Croney ve şempanze algı uzmanı Sarah Boysen, Frontiers in Psychology mecmuasında yayımlanan araştırmanın ortak müellifliğini yaptılar. Araştırma, çiftlik hayvanlarının algı süreçlerini (hafıza, dikkat ve kavramsallaştırma gibi) inceleyen bir deneyi anlatıyordu.

Deneyin birinci kısmında domuzlara bir oyun kolunu burunları ile nasıl kullanabilecekleri öğretildi. Daha sonra da bu kolu kullanarak, önlerindeki bir ekran üzerinde bir görüntü oyun oynayabilecekleri gösterildi. Her ne kadar domuzların oynadıkları oyunlar bizler için pek karmaşık olmasa da, oyunu oynayabilmek ismine etkileyici bir yetenek göstermiş olmaları epeyce şaşırtıcıydı.

Makalede belirtildiği üzere her bir domuz misyonlarını beklenenden çok daha yüksek bir düzeyde gerçekleştirerek “hayvanların, denetim kolunun hareketinin ekrandaki imlecin hareketine bağlı olduğunu anladığını önermekteydi“. Domuzlar oyunu hakikat oynadıklarında yiyecek ile ödüllendiriliyorlardı lakin kelamlı cesaretlendirmeye de karşılık verdiler.

Her ne kadar domuzlar “primatlarda kavramın tam anlayışı için kullanılan kriterlere ulaşamamış” olsalar da, araştırmacılar bunun sebebinin deney fonksiyonları ile ilişkili olabileceğini kestirim ediyorlar. Deney, sonlu el-göz uyumu (bu durumda burun-göz uyumu da denilebilir) olan hipermetrop hayvanlar için tasarlanmamıştı. Bilim insanları, ileride dokunmatik ekranlar ile deneyin tekrar denenebileceğini söylüyorlar.

Araştırma hayli küçük ve kapsam olarak sonluydu fakat bilim insanlarının domuzların zekasını ve hayvanların öğrenme yeteneğini anlamaları için kıymetli sonuçları olabilir. Araştırmacılar, deneyi daha da ilerleterek bilgisayarların ve sembollerin domuzlarla irtibat için kullanılıp kullanılamayacağını görmek istiyorlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı