Haberler

Huawei, Samsung ve Apple’dan Patent Fiyatı Almayı Planlıyor

Huawei, 5G ile ilgili çeşitli patentlerinin kullanımı için Samsung ve Apple üzere akıllı telefon üreticilerinden patent fiyatı almayı planlıyor üzere gözüküyor. Şirket, CNBC’nin haberine nazaran, ABD hükümetinin kendilerine yaptırım uygulaması ve ABD pazarında eser satma kabiliyetini sınırlaması sonrasında yaşadığı kayıpların bir kısmını bu formda telafi etmeye çalışacak. Huawei, ABD yaptırımları ve başka gelişmelerden öncesinde akıllı telefon pazarında Samsung’un akabinde ikinci sıradaydı. Öte yandan, 2020 yılının sonunda Huawei üçüncü sıraya düştü ve Apple onun yerini aldı.

Bu uygulama sonrasında Apple ve Samsung, satılan her akıllı telefon başına 2.50 dolara kadar ödeme yapmak zorunda kalacak. Huawei, fiyatı bu noktada sonlandırmanın kelamını veriyor. Şirket bu manada Qualcomm yahut Nokia üzere rakiplerinden daha düşük bir oran sunmuş olacak. Nokia’nın lisans oranını ünite başına yaklaşık 3.58 dolar olarak sınırladığını da not olarak düşelim.

Huawei, 2019’dan 2021’e kadar toplamda 1.2 ila 1.3 milyar dolar ortasında bir gelir elde etmeyi bekliyor. Bu sayı 5G telif fiyatlarından daha fazlasını da içeriyor. GreyB isimli bir fikri mülkiyet araştırma şirketi, Huawei’nin 3.007 ile rastgele bir şirketin en fazla beyan edilen 5G patent ailesine sahip olduğunu ve bunların yüzde 18.3’ünün kullanımda olduğunu tez ediyor.

Bu atılım ile Apple ve Samsung’un Huawei’nin en büyük 5G patent geliri kaynakları haline geleceği tabir ediliyor. Bildiğiniz üzere, iki marka da dünyanın en çok aygıt satan şirketlerinden ve geçtiğimiz yıl 5G telefonlara odaklandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı