Android

Huawei, Mate 50 Serisini Piyasaya Sürmeyebilir

Huawei, ABD’nin 2019’da kendisine birden fazla yaptırım uygulamaya başlamasından bu yana çalkantılı günler geçiriyor. Şirket, Honor’u sattıktan ve birinci beş akıllı telefon üreticisi listesinden düştükten sonra, artık de amiral gemisi akıllı telefon serilerinden birini piyasaya sürmeyebilir. GSMArena’da yer alan habere nazaran Huawei, yüksek kaliteli Kirin çiplerinin eksikliği nedeniyle bu yıl Mate serisi telefonlarını kullanıcılara sunmayacak.

Huawei, geçtiğimiz günlerde HarmonyOS etkinliğinde P50 serisi akıllı telefonlarını göstermişti. Telefonla ilgili detaylar ortaya çıksa da şimdi lansman tarihi ile ilgili bir açıklama bulunmuyordu. GSMArena’ya nazaran şirket, yılın bu tarihlerinde P50 amiral gemisi akıllı telefonlarının lansman tarihini çoktan duyurmalıydı. Lakin şirketin, ABD hükümeti tarafından kendisine karşı çıkarılan çeşitli yasaklardan kaynaklanan çok uygun belgelenmiş düşünceleri, bu lansmanı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle de telefonun lansmanının ertelendiği söylenmekte. Bununla birlikte Huawei, takımındaki P serisini tamamlayan yeni Mate amiral gemisi akıllı telefonlarını, her yılın ikinci yarısında duyurmaktaydı. Ama raporlara nazaran bu yıl bu türlü bir tanıtım olmayabilir.

Huawei’nin bu hareketinin temel maksadı, kaynaklarının büsbütün P50 serisine odaklanmasını istemesi. Şirket, Mate 50 serisini piyasaya sürmeyerek, elindeki tüm kaynakları P50 serisi için kullanmak istiyor. Bu da, birinci Mate serisinin piyasaya sürüldüğü 2013’ten bu yana birinci kere görülen bir durum. Lakin, şirketin içinde bulunduğu yasaklar nedeniyle ağır bir biçimde sakatlanmış olan tedarik zinciri ve şirket üzerindeki baskı, bu kararın nedenini bize açıklamakta.

Tüm bu şartlar göz önüne alındığında, Mate serisini 2021’de görmemiz epey güç üzere duruyor. Lakin, şimdi Huawei’den bahisle ilgili resmi bir açıklama gelmediğini belirtmekte de yarar var. Mate 50 serisinin akıbetini, önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı