Ücretsiz Oyunlar

Honor Router 3 İnceleme

  • Sade tasarım
  • Yenilikçi Wi-Fi 6 Plus takviyesi
  • Kolay ilişki
  • Yüksek performans
  • OFDMA teknolojisi
  • Mesh takviyesi

Artık meskende internet çok daha kıymetli bir hale geldi. Koronavirüs sebebiyle konutlarımız ofise ya da okula dönüşürken eğitim ve iş toplantılarının yanı sıra eş – dost buluşmaları, sohbetleri bile internet üzerinden kamera yoluyla yapılmaya başlandı.

Daha evvel hiç kullanmayı bilmeyenler cep telefonları üzerinden taşınabilir aplikasyon yoluyla yemek sipariş edip bankacılık süreçlerini yapar hale geldi. Sinemaya gitmek yerine sinema – dizi servislerini kullanmaya, konser alanlarını doldurmak yerine internetten dijital konserler izlemeye başladı.

Aslında yıllardır dijital dönüşümden kelam ediyorduk ancak bu derece hazır olduğumuzun pek de farkında değildik herhalde, çünkü bir anda kendimizi bu dönüşüme ahenk sağlamış halde bulduk.

Elbette bu biraz mecburiyetten oldu lakin değişmeyecek ve daha fazla gereksinim duyulacak olan bir şey var ki hayatımızda o da kuşkusuz internet.

Bu pandemi bizlere internetin ve dolayısı ile internet altyapısı ile meskenlerde internete bağlanmak için kullandığımız aygıtların ne kadar kıymetli olduğunu, konutlarda ne kadar kör nokta olduğuna ve daha düzgün internet performansı sağlamak için nelere gereksinim duyacağımıza dair bilimum şeyi öğretti. Şayet hala konuttaki internet sorununuzu çözemediyseniz yahut daha düzgün bir performans istiyorsanız, bugün bahsedeceğimiz Honor Router 3‘e artık geçebiliriz.

Honor Router 3 ile Yeni Jenerasyon İnternet

Evet, Honor Router 3 bugünkü konuğumuz. Bu cihaz en yeni kuşak Wi-Fi teknolojisi içermesiyle çok değerli bir yere sahip. Biliyorsunuz ki artık kablosuz ağ standartlarında Wi-Fi 6 teknolojisine geçiliyor ve buna ait tüm yeni etraf aygıtları bu standarda sahip olarak geliyorlar. Bir mühlet sonra akıllı telefondan dizüstü bilgisayarına, televizyondan oyun konsoluna kadar tüm aygıtlar bu standardı kullanmaya hazır hale gelecek. Bu ortada çok sayıda yeni çıkan akıllı telefonda Wi-Fi 6 bulunduğunu da yeri gelmişken söylemek lazım.

Honor Router 3 de tüm bu Wi-Fi 6 teknolojisine sahip aygıtları bir ortaya getiren bir odak noktası biçiminde davranırken, elbette selef ağ standardı olan Wi-Fi 5 ve evvelkileri de destekliyor. Yani eski tip aygıtlarınız kuşkusuz Honor Router 3 ile internete bağlı olacaklar. Hatta o denli ki, daha yüksek internet performansı da gösterebilecekler, çünkü bu aygıtta Wi-Fi 5 standardı da gelişmiş formda yer alıyor ve 160MHz bant genişliği ile yüzde 60 oranında daha yüksek ilişki performansı almanızı sağlıyor.

Aygıtın daha çok sayıda özelliği bulunuyor. Tüm bunlardan bahsedeceğiz, fakat evvel sırasıyla gidelim ve Honor Router 3’ü dizaynıyla tanımaya başlayalım.

Honor Router 3 Suramı Nasıl Yapılıyor?

Honor Router 3, hayli sade bir dizayna sahip. Düz beyaz renkli yapıda tasarlanan Router’da, büyük harflerle yazılım “HONOR” logosu ise, antendeki Wi-Fi 6 Plus yazısıyla birlikte dizayna hareket katıyor. Aygıtın ortasında eşleşmeyi sağlamak için kullanılacak bir buton, üzerinde ise 4 adet büyükçe anten yer alıyor. Antenlerin çabucak altına geldiğimizde de burada 4 adet Gigabit Ethernet portun yerleştirildiğini görüyoruz.

Pek sade yapısı ve beyaz rengi ile koltuk gerilerine saklamaya gerek olmadan, oturma odasında, dolap ve masa üzerinde kendine hoş bir yer bulacak olan Honor Router 3, ilişki konusunda da ziyadesiyle kolaylık sağlıyor.

Ekrana IP adresi girip birçok boş alan doldurarak giriş yapılan modem ve router ekranları geride kaldı. Bu aygıtta da heyetim çok kolay. AI Life uygulaması yoluyla çok kolay formda aygıtı faal hale getiriyorsunuz.

Şunu belirtelim Honor Router 3 bir modem değil. Bu bir Router ve bunu, internet performansını arttırmak için modeminize bağlamanız gerekiyor. Bunu da AI Life uygulamasını telefonunuza indirerek yapabiliyorsunuz.

Uygulamayı çalıştırdığınızda, Honor Router 3’ünüzerindeki eşleşme butonuna basmanız gerekli. Böylelikle aygıtın önündeki kırmızı ışık yanıp sönmeye başlayacak ve uygulama üzerinde Honor Router 3 görünecek. Buna “bağlan” diyorsunuz ve sonrasında da güvenlik için belirleyeceğiniz şifrelerle heyetime devam ediyorsunuz, hepsi bu kadar.

Heyetim sonrasında AI Life

Honor Router 3 Performansı Nasıl?

Evet, Honor Router 3’ü kurduk, ağımıza dahil ettik ve cihazlarımızı da bu router’a bağladık. Pekala, Honor Router 3’ün özellikleri neler ve performansı nasıl? Artık biraz da bunlardan bahsedelim.

Honor Router 3, Wi-Fi 6 Plus teknolojisiyle donatılmış bir router. Bu yeni Wi-Fi standardı sayesinde konutunuzdaki kablosuz ağın kapsama alanı da genişliyor. Yani meskeninizde çalışırken modeme en yakın odaya kısılıp kalmadan, dizüstü bilgisayarınızla rastgele bir noktadan rahatça çalışabiliyorsunuz.

Wi-Fi 6 Plus‘ın sağladığı imkanlar ortasında bağlı aygıtlar için daha düşük pil tüketimi ve daha yüksek sürat dikkat çekerken, bu yeni standart sayesinde konut ağınız WPA 3 güvenlik protokolü ile evvelkilerden çok daha inançlı bir yapıya sahip oluyor. Bu sayede işinizle ilgili tüm datalarınız de korunuyor.

Honor Router 3, totalde 3000 Mbps teorik transfer suratı sağlayabiliyor. 2.4 GHz ve 5GHz bantlarda farklı suratlar sağlayan aygıt, 2.4GHz banttan bağladığınız aygıtlara 574 Mbps, 5GHz bandından bağladığınız aygıtlara ise 2402 Mbps’e kadar transfer sağlayabiliyor. Bu da evvelki Wi-Fi standartlarından 3 kata kadar daha süratli Wi-Fi performansı manasına geliyor.

Böylelikle oyuncular internet üzerinden oynanan rekabetçi oyunları kesintisiz oynayabilir, sinemayı sevenler de internet üzerinden filmleri 4K kalitesinde izleyebilirler. Elbette çalışanlar da bilhassa pandemi sebebi ile herkesin meskende oturup interneti kullanmasıyla ağırlaşan internet erişimine takılmadan, çalışabilirler. Bilhassa artık online yapılan toplantılarda imajlı görüşmenin yarıda kesilmesi nitekim de hiç beğenilen olmuyor ve işleri sekteye uğratıyor. O manada bu tıp performans problemleriniz varsa, bu aygıt işinize yarayacaktır.

Elbette şu bilgilendirmeyi de yapalım: Bu bahsettiğimiz her şey sizin temel internet altyapınıza bağlı. Yani altyapınız ne kadar destekliyorsa bu aygıt da ona bağlı olarak çalışıyor, yaptığı en değerli vazife ise, altyapınızdan en fazla biçimde en aktif biçimde faydalanabilmenizi sağlıyor. Farkını da bu noktada ortaya koyuyor aslında.

Biz Honor Router 3’ü kullandığımız müddet içinde, 100 Mbps download 10 Mbps upload destekli altyapımızda değerlendirdik. Yaptığımız sürat testinde de bu limitleri tam olarak karşıladığını gördük. Sizler de şu an ekranda görebiliyorsunuz.

Honor Router 3 ile yapılan internet teması testini çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Honor Router 3 Özellikleri Neler?

Honor Router 3’ün daha pek çok özelliği var ve hakikaten de küçük bir aygıt için içinde çok yetenek barındırmasıyla da şaşırtan. Aygıtın az evvel bahsettiğimiz performansının gerisinde çift çekirdekli ve 1.2 GHz frekansında çalışan Gigahome işlemci yer alıyor. Bu işlemcinin en büyük özelliklerinden biri OFDMA teknolojisine sahip olması. Pekala, OFDMA teknolojisi nedir?

OFDMA teknolojisi, Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklama anlamına geliyor ve bu da çok sayıda taşıyıcı frekans ile dijital dataların kodlama yolunu uyguluyor. Daha yalın formda açıklayacak olursak bu aygıt, kendisine bağlı olan kullanıcıların data akış muhtaçlığını ve aciliyetini kendisi ölçüp tartıyor ve bant genişliğini buna uygun formda ayarlıyor. Bilhassa pek çok aygıtın bağlı olduğu, ağır kullanımlarda bu senaryo pratikte çok işe yarıyor.

Honor Router 3‘ün bir öbür anahtar özelliği de kör noktaları ortadan kaldıracak altyapıya sahip olması. Bu aygıt zati tek başına 2+1 tipik bir konutun muhtaçlığını karşılayabilecek düzeydeyken, şayet konutunuz çok geniş ise, oturma odası ile art odalar arasında 10 – 15 metrelik bir koridor varsa yahut iki katlı bir daire tipi için internet ağını genişletmenin yollarını arıyorsanız, işinize çok yarayabilir. Çünkü bu aygıtta Mesh özelliği de bulunuyor. Böylelikle bu aygıttan bir tane daha alıyorsunuz ve birini modemin yanına, bir oburunu ise internetin ulaşmasını istediğiniz yere koyuyorsunuz. Böylelikle bu 2 aygıt meskenin farklı noktalarından birbirleriyle konuşabiliyor ve etraftaki meyyit bölgeleri kaldırarak, performans düşmeksizin yüksek süratte data transferini uç noktaya kadar mümkün kılabiliyorlar.

Özetle

Evet, sanıyoruz Honor Router 3 hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Sonuç olarak bu aygıt daha uygun internet performansı için 6 yol sunuyor. Bunlardan inceleme boyunca ayrıntılı formda bahsettik, fakat kısaca tekrar hatırlayacak olursak; Wi-Fi 6 Plus dayanağı, OFDMA teknolojisi, geliştirilmiş Wi-Fi 5 performansı, MESH ağ takviyesi, En son güvenlik müdafaası ve AI Life uygulaması ile kolay ilişki sağlaması diyerek tekrarlayabiliriz.

Nitekim de özellikleriyle şaşırtan bir aygıt olduğunu söylemek lazım, buna rağmen fiyatı da çok yüksek değil. Yeni Wi-Fi 6 Plus teknoloji içermesi ve fiyatıyla da bu özelliğin bulunmadığı pek çok rakip modele nazaran farkını ortaya koyuyor.

Honor Router 3’ü şu an piyasada 649 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Bu manada ülkü bir seçenek oluyor.

Honor Router 3 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Honor Router 3
Eser Tipi Router
Üretici Honor
Standart IEEE 802.11 a/n/ac/ax
Arabirim 4 x Gigabit Ethernet
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz2.4 GHz, 5 GHz
Anten 4 adet (harici)
Temas Suratı 2402 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz)
Boyutlar 225 x 159 x 39.7 mm
Teknik Ayrıntılar
İşlemci Gigahome Dual Core 1.2 GHz CPU

Satın Al

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı