Haberler

Hakikat Dijital Ebeveynlik İçin Yedi Teklif

Pandemi kaynaklı karantinalar hayatımıza girdikten sonra çocuklar hiç beklemedikleri bir formda arkadaşlarından başka kaldılar. Uzaktan eğitim tüm çocukların hayatını değiştirdi. Dizüstü bilgisayarlar günlük bir muhtaçlık haline geldi. Dersler, ödevler ve cümbüş birkaç metrekare ile hudutlu olduğu için ekran başında geçirilen vakit küçük bir meseleye dönüştü. Ebeveynler için bu hem bir nimet hem de bir kabustu.

Siber güvenlik şirketi ESET, anne babaların çevrimiçi ortamda çocuklarının inançta kalmasına nasıl yardımcı olabileceklerini inceledi. Ebeveynlere tekliflerde bulundu.

Birkaç yıl öncesine kadar tehlikeler daha çok sokaktaydı. Artık inançta olmak sanal ortamları da kapsıyor. Çocukların ne okuduklarını, ne izlediklerini, kiminle konuştuklarını takip etmeliyiz.  Bununla birlikte, çocuklar, günümüz yetişkinlerinden  daha farklı bilgi ve  becerilerle büyüyorlar. Yetişkinlerin çocuklara yol gösterici olabilmeleri için çocukları daha güzel anlamaları, dijital okuryazarlıklarını geliştirmeleri  gerekiyor.

Ebeveynlerin çocuklarının nasıl vakit geçirdiklerini, nasıl çalıştıklarını bilmesi; kullandıkları teknolojileri öğrenmesi yeterli bir başlangıç olabilir. ESET uzmanları öbür teklifleri şöyle sıraladı:  

  • Çocuğunuza, bilhassa interneti birinci kullanmaya başladığında, göz kulak olun. Bundan hoşlanmayabilirler ancak kendi güvenlikleri için onlara göz kulak olmanız gerekiyor. Biraz daha büyüdüklerinde, kimi sonları gevşetmeyi yahut yavaş yavaş onlara biraz daha özgürlük vermeyi düşünün.
  • Çocuğunuzun kullandığı uygulamaları ve oyunları öğrenin. Bilgi edinmek için kullanabilecekleri web sitelerini gösterin.
  • Çocuklarınızla oyun oynamaya vakit ayırın, böylelikle ne yaptıklarını görebilir ve birlikte bir aktivite yapmış olursunuz.
  • Çocuklarınız için sanal dünyada da  bir tıp “rol model” olun.
  • Çocuklarınıza yalnızca toplumsal medyayı kullanamayacaklarını söylemeyin; bu onları siteleri  gizlice kullanmaya itebilir. Bunun yerine, çocukların bunları neden ve nasıl kullandıklarını anlamaya çalışın ve riskleri onlara açıklayın. Kullandıkları toplumsal medya platformlarında  hesaplar oluşturun.
  • Çocuklarınıza  kızmayın: Bir şeyi anlamalarını istiyorsanız, onu açıklayın. Değerli olan , çocuklarınızla yeterli bir münasebet kurmak ve irtibat çizgilerini açık tutmaktır. Teknolojiyi sorumlu bir formda kullanmalarını ve çevrimiçi ortamda inançta olmalarını sağlamak, işbirliğine dayalı bir misyondur. İnternet erişimlerini ve alışkanlıklarını her yerde ve 7/24 denetim edemeyebilirsiniz, bu nedenle onları hakikat bilgilerle donatmak ve özgürce soru sorabilecekleri bir ortam oluşturmak daha uygundur.
  • Onları dinleyin ve tavsiyelerde bulunun. Onların çevrimiçi olarak karşı karşıya kaldıkları en yaygın tehditlerin farkında olduklarından emin olun. Siber zorbalık, dolandırıcılık ve sanal dünyada gizlenen başka tehlikeler hakkında bilgi verin.
Etiketler

İlgili Makaleler

250 Yorum

  1. Selamın aleyküm web sitesi süper ötesi dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı